Rangi podpisanemu porozumieniu dodał fakt, iż dokument o współpracy podpisano w gabinecie burmistrza Rumi Michała Pasiecznego. Włodarz objął przedsięwzięcie patronatem. Dokument sygnowali dyrektor II LO Daniel Hadam oraz prorektor ds. studiów KPWS Beata Dudzińska. W tym ważnym wydarzeniu towarzyszyli im kanclerz uczelni Rafał Gierszewski i Patrycja Jasińska, nauczycielka II LO koordynująca całe przedsięwzięcie.
– To porozumienie jest ukoronowaniem naszej wieloletniej współpracy – podkreśla prorektor Beata Dudzińska. - Na pewno będziemy wspólnie organizować dla uczniów i studentów spotkania w naszej uczelni, w tym spotkania z doradcami zawodowymi. Ponadto młodzież będzie mogła skorzystać z doświadczeń naszych studentów oraz członków prężnie działających kół naukowych. Nasza oferta jest też skierowana do nauczycieli, którzy będą mogli konsultować z nami programy studiów, jak i kształcić się u nas – dodała.
CZYTAJ TEŻ: Większości miast ubywa mieszkańców – za to w Rumi jest ich coraz więcej!
Także dyrektor II LO Daniel Hadam jest przekonany o walorach podpisanego porozumienia.
- Dla nas ten dokument wyznacza nowe kierunki w codziennej pracy szkolnej – zauważa. - To perspektywa niesamowitego rozwoju i krok w dobrą stronę. Warto też podkreślić bliskość uczelni, bo jest naprawdę niedaleko nas. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy podjąć taką współpracę – mówi zadowolony.
Jak się okazuje, na mocy dokumentu liceum i uczelnia rozpoczną również wymianę doświadczeń pomiędzy uczniami a studentami, będą przygotowywać wspólne przedsięwzięcia dydaktyczne i badania, a także organizować otwarte wykłady i prelekcje. Wśród wspólnych działań warto także wskazać, że obie placówki edukacyjne będą propagować wśród nauczycieli oferty studiów podyplomowych w celu stałego podnoszenia kwalifikacji rumskiej kadry. Co bardzo istotne, w przyszłości ma zostać powołana także patronacka „klasa akademicka” w II LO.
– Współpraca zawsze się opłaca, a w szczególności z lokalnym partnerem – uważa burmistrz Michał Pasieczny. - Nie po raz pierwszy mamy styczność z Kaszubsko-Pomorską Szkołą Wyższą w Wejherowie, za każdym razem jest to dla nas czysta przyjemność. Nasi uczniowie, a późniejsi studenci, z pewnością na tym skorzystają – dodaje z przekonaniem.
Kaszubsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Wejherowie została założona w 2003 roku. Ideą inicjatorów było stworzenie nowoczesnej i zróżnicowanej oferty edukacyjnej skierowanej przede wszystkim do mieszkańców powiatów wejherowskiego, puckiego i lęborskiego. Aktualnie uczelnia prowadzi studia pierwszego stopnia na czterech kierunkach: pedagogika, administracja i bezpieczeństwo wewnętrzne, zarządzanie oraz pielęgniarstwo, a także szeroką gamę studiów podyplomowych.
II LO działające w ramach Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Rumi działa już od 1997 r. Powstało z inicjatywy dyrektorki szkoły Lucyny Oglęckiej. W ramach ZSO funkcjonuje również szkoła podstawowa. Pierwsi maturzyści opuścili mury szkoły w roku szkolnym 2000/2001. W czerwcu 2005 r. II Liceum Ogólnokształcące w Rumi przyjęło imię Józefa Konrada Korzeniowskiego. Decyzję wyboru patrona szkoły podjęła dwa miesiące wcześniej Rada Miejska w Rumi, a zaakceptowała społeczność szkolna. Wybór pisarza i kapitana marynarki handlowej to nawiązanie do tradycji i misji szkoły, którą jest wychowanie obywatela Europy i świata.
Napisz komentarz
Komentarze