Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Księżyc w śnieżnym nastroju. Przed nami lutowa pełnia. Jak wpłynie na nasz sen?

Już niebawem zobaczymy Śnieżny Księżyc, nazywany także Głodnym Księżycem. Pojawi się na niebie 12 lutego, a kulminację pełni, która nastąpi o godz. 02.35., zobaczą ci, którym księżyc nie da spać
Śnieżny Księżyc
Śnieżny Księżyc, nazywany także Głodnym Księżycem, pojawi się na niebie 12 lutego

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Śnieżny Księżyc. Skąd ta nazwa?

Śnieżny Księżyc będziemy mogli najwyraźniej zaobserwować na niebie w nocy z 12 na 13 lutego 2025 r.

Lutową pełnię księżyca nazywano zwyczajowo Śnieżną (angielska nazwa to Snow Moon) ze względu na obfite lutowe opady śniegu na północnej półkuli. Nazwy te wywodzą się z tradycji rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej i pojawiają się w najstarszych almanachach rolniczych, takich jak „The Old Farmer’s Almanac”, który zaczął publikować nazwy pełni w latach 30. XX wieku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Wyjątkowy spektakl na niebie. Koniunkcja Księżyca i Marsa

Mówiąc o lutowej pełni księżyca używano przed wiekami także innej nazwy – nazywano ją Głodowym Księżycem, kojarząc tę porę z surowymi zimami i i trudnościami w zdobyciu pożywienia, gdy śnieżne zaspy utrudniały polowania.

Przypomnijmy: z naukowego punktu widzenia pełnia księżyca to moment, w którym Słońce oświetla całą widoczną stronę Księżyca. Występuje średnio co 29,5 dnia, a jej efekt utrzymuje się przez kilka nocy. Jasność nocnego nieba zdecydowanie wzrasta, a to wpływa na rytm dobowy ludzi i zwierząt. Nie jest też jednorazowym wydarzeniem – można ją obserwować przed i po kulminacyjnym momencie. Gdy niebo jest pogodne, pełnia pozwala wyraźnie dostrzec księżycowe kratery na powierzchni księżyca nawet gołym okiem lub za pomocą zwykłej lornetki.

Pełnia Księżyca wpływa na sen?

Wiele osób skarży się, że podczas pełni mają zaburzenia snu. Czy rzeczywiście pełnia wpływa na nasz sen? Naukowcy z Uniwersytetu w Bazylei przeprowadzili kilkanaście lat temu badania, które wykazały, że – jak opisywał poradnikzdrowie.pl - podczas pełni czas zasypiania u ochotników wydłużał się o kilka minut, a długość snu była krótsza nawet o 20 minut. Eksperymenty szwajcarskich naukowców wskazują, że podczas pełni organizm może produkować mniej melatoniny, co utrudnia zasypianie i skraca czas głębokiego snu.

Z kolei badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Kopehhadze wykazały, że dzieci spały dłużej podczas pełni, co oznczałoby, że wpływ Księżyca na organizm człowieka może być bardziej skomplikowany, niż dotąd sądzono.

ZOBACZ TAKŻE: Wyjątkowy układ sześciu planet na niebie. Cztery zobaczymy gołym okiem!

Pełnie Księżyca 2025. Jakie jeszcze nas czekają?

Następna pełnia po lutowej przypadnie na 14 marca 2025 roku i będzie nazywana Pełnią Robaczego Księżyca. Poza comiesięcznymi pełniami, miłośnicy nieba będą mieli okazję podziwiać w 2025 roku trzy superksiężyce:

  • 7 października – Księżyc Myśliwych znajdzie się w odległości 361 608 km od Ziemi.
  • 5 listopada – Księżyc Bobrów, „najbliższy” superksiężyc w roku - 357 218 km.
  • 4 grudnia – Zimowy (Zimny), ostatni superksiężyc 2025 roku, z odległością 357 591 km.

Wcześniej, pod koniec marca, będzie można zaobserwować częściowe zaćmienie słońca.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama