Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jeśli wejdę do drugiej tury – wygram. Prof. Joanna Senyszyn startuje w wyborach

Polska potrzebuje prezydentki i kogoś spoza duopolu PO-PiS – uważa Joanna Senyszyn i zapowiada chęć startu w nadchodzących wyborach prezydenckich.
Joanna Senyszyn
Joanna Senyszyn wystartuje w wyborach prezydenckich

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Była lewicowa posłanka i europosłanka prof. Joanna Senyszyn ogłosiła w mediach społecznościowych chęć startu w tegorocznych wyborach prezydenckich. Zaapelowała o pomoc w zbieraniu podpisów pod swoją kandydaturą. To już 13. osoba, która zamierza ubiegać się o najwyższy urząd w państwie.

Prof. Joanna Senyszyn startuje  w wyborach prezydenckich

– Kiedy wspólnie z przyjaciółmi i sympatykami zobaczyliśmy, kto kandyduje, okazało się, że ci, którzy nie chcą głosować na PiS, ale również zniechęcili się do Koalicji 15 października – nie mają kogo poprzeć, ponieważ wszyscy kandydaci są albo z Koalicji 15 października, albo z prawicy, albo ze skrajnej prawicy. Nie ma nikogo niezależnego po lewej stronie, kto by kandydował – mówi w rozmowie z zawszepomorze.pl, uzasadniając swoją decyzję. 

Ja jestem bezpartyjna i nie będę niczyim długopisem. Będę podejmowała niezależne, samodzielne decyzje. Jestem profesorką nauk ekonomicznych, będę wiedziała, co podpisuję, i które ustawy są dobre dla Polek i Polaków.

prof. Joanna Senyszyn / kandydatka na prezydenta RP

Jako swój potencjalny elektorat wskazuje osoby, które głosowały na Koalicję 15 października, ale teraz się do niej zniechęciły, a więc głównie kobiety, ludzi młodych, środowisko LGBT+, seniorów, a także tych wszystkich, którzy nie chcą duopolu PO-PiS.

Jak bez partyjnego poparcia prof. Joanna Senyszyn zamierza rywalizować z kandydatami PiS i Platformy?

– Trzeba mieć świadomość, że zarówno PO, jak i PiS, wydadzą na tę kampanie po 30-40 mln złotych. W związku z tym, nie będą to wybory równe. Nie wszyscy mają takie same szanse. Ale jestem przekonana, że jeśli wejdę do drugiej tury, to wygram.

Prof. Senyszyn ma już wyborcze hasło: „Wybierzmy lepszą przyszłość”. Nawiązuje ono do kampanii Aleksandra Kwaśniewskiego z 1995 roku, kiedy pokonał Lecha Wałęsę, zachęcając: „Wybierzmy przyszłość”

Pytana, czy Kwaśniewski będzie ją popierać w tej kampanii, odpowiada: 

– To się okaże. Na razie pewnie dopiero przeczytał, że kandyduję.

Kim jest prof. Joanna Senyszyn?

Prof. Joanna Senyszyn jest gdynianką. Była członkinią Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (1975-1990), a następnie Sojuszu Lewicy Demokratycznej, którego w latach 2005-2008 była wiceprzewodniczącą. Należała także do NSZZ „Solidarność” (1980-1995). 

W latach 1998-2001 była radną sejmiku województwa pomorskiego. Czterokrotnie była posłanką na Sejm, IV,V, VI i IX kadencji, a w latach 2009-2014 także europosłanką. W grudniu 2021 roku, na skutek konfliktu z Włodzimierzem Czarzastym, przewodniczącym Nowej Lewicy (powstałej z połączenia SLD i Wiosny), odeszła z klubu.

W ostatnich wyborach parlamentarnych zamierzała startować do Senatu jako kandydatka niezależna z warszawskiego okręgu 45. Rywalizowałaby tam o mandat z aktualną kandydatką lewicy na prezydentkę, Magdaleną Biejat, ale Państwowa Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji kandydatury prof. Joanny Senyszyn, odrzucając – jako nieprawidłowe – aż 1041 zebranych przez nią podpisów poparcia. 

Z zawodu prof. Senyszyn jest ekonomistką. Pracowała na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie w latach 1996-2002 była dziekanem. Była też rektorem Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni

Wybory prezydenckie 2025. Kto jeszcze kandyduje?

Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja. Druga, jeśli będzie potrzebna – 1 czerwca.

Do tej pory, poza prof. Joanną Senyszyn, swój start ogłosili:

  • Magdalena Biejat – Nowa Lewica,
  • Grzegorz Braun – Konfederacja Korony Polskiej,
  • Katarzyna Cichos – Platforma Rozwoju Polski,
  • Szymon Hołownia – Polska 2050,
  • Marek Jakubiak – Wolni Republikanie,
  • Dominika Jasińska – inicjatywa Obejmując Polskę,
  • Sławomir Mentzen – Konfederacja,
  • Karol Nawrocki – bezpartyjny, z poparciem PiS,
  • Piotr Szumlewicz – Związkowa Alternatywa,
  • Rafał Trzaskowski – KO,
  • Marek Woch – Bezpartyjni i Samorządowcy,
  • Adrian Zandberg – Razem.

Aż troje kandydatów: Joanna Senyszyn, Dominika Jasińska i Karol Nawrocki, to mieszkańcy Trójmiasta.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama