Otwarcie Centrum im. Deyny władze miasta planują na jesień tego roku. Budynek pełnić ma wiele funkcji: od wystawienniczych poświęconych legendzie futbolu, szkoleniowo-sportowych dla dzieci i młodzieży w ramach powołanej Akademii Piłkarskiej Deyna, po widowiskowe, społeczne i kulturalne. List intencyjny został podpisany przez prezydenta Starogard Janusza Stankowiaka oraz prezesa PZPN Cezarego Kuleszę.
- Jedyna taka w Europie – multimedialna wystawa skoncentrowana wyłącznie na postaci Kazimierza Deyny ma przywrócić pamięć oraz dziedzictwo piłkarza – podkreśla prezydent Starogardu. - Chcielibyśmy, aby stała się magnesem dla fanów piłki nożnej z całego świata. Z kolei powołana Akademia Piłkarska Deyna, która ruszy w maju tego roku, to nic innego jak spełnienie marzenia Kazika. Piłkarz pragnął powrócić do Polski i założyć szkółkę piłkarską.
Podjęta współpraca sygnatariuszy służyć będzie również idei towarzyszącej PZPN – „Łączy nas piłka”. Utworzona w ramach Centrum im. Deyny Akademii Piłkarskiej Deyna służyć będzie wychowywaniu i szkoleniu młodych sportowców, być może naśladowców Kazimierza Deyny.
Przypomnijmy, to koncepcja architektoniczno-budowlana autorstwa Marcina Czyżewskiego, MC Architekci ze Szczecina, wybrana została do realizacji przyszłego Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny w Starogardzie. Zakłada ona powstanie dwukondygnacyjnego, częściowo przeszklonego budynku z efektowną rampą prowadzącą na dach z tarasem widokowym i wewnętrznym ogrodem.
Obiekt sprawia wrażenie lekkiego, a jego ozdobą jest taras na dachu i efektowna rampa schodząca z dachu do poziomu terenu. Bardzo podobał się nam pomysł wkomponowania zieleni w elementy zagospodarowania terenu i bryły budynku. Nasze uznanie zdobył też wysoki na dwie kondygnacje hol, w którym ciekawym rozwiązaniem są kręcone schody, prowadzące na piętro, gdzie zlokalizowana jest klubokawiarnia. O słuszności wyboru przekonała nas również idea wielofunkcyjnego wykorzystania tarasu oraz zielony dach, który pełni rolę ekologicznego ogrodu edukacyjnego. Na uwagę zasłużyła też koncepcja połączenia dużej sali ekspozycyjnej na piętrze z pomieszczeniami przeznaczonymi do sportu i rekreacji poprzez rozsuwaną ściankę, co uelastycznia sposoby wykorzystania całej przestrzeni. Co ważne układ przestrzenny projektu umożliwia jego modyfikację dla potrzeb użytkownika.
Maria Landowska, sędzia referent Sądu konkursowego
Sam autor zwycięskiej koncepcji tak odniósł się do swojej pracy.
- Tworząc koncepcję tego budynku założyłem sobie, że ma to być obiekt architektonicznie prosty, wzbogacony jedynie o efektowną rampę – mówi Marcin Czyżewski. - Zależało mi, aby harmonijne wpisał się w otoczenie oraz tworzył atrakcyjną i przyjazną dla użytkowników przestrzeń. Budynek łączy funkcję nowoczesnego multimedialnego muzeum poświęconego wybitnemu piłkarzowi Kazimierzowi Deynie z funkcjami szkoleniowo-sportowymi, widowiskowymi, społecznymi i kulturalnymi. Ma służyć też zdobywaniu wiedzy i świadomości ekologicznej. Jest całkowicie pozbawiony barier architektonicznych. Umożliwia dostęp osobom niepełnosprawnym do wszystkich części, z których te osoby mogą korzystać, w tym tarasu na dachu z wydzielonymi ścieżkami, niską płożącą się roślinnością, jak też łąką miejską i schodzącą w dół rampą.
Planowane Centrum ma powstać na Stadionie Miejskim w miejscu starego Hotelu Rekord.
Napisz komentarz
Komentarze