Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni w gangu?

Czy funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni zajmujący się zwalczaniem nielegalnego hazardu sami brali udział w zorganizowanej grupie przestępczej? Zdaniem prokuratury m.in. informowali w zamian za korzyść majątkową o planowanych kontrolach lokali z nielegalnymi grami hazardowymi oraz ukrywali korzyści majątkowe pochodzących z przestępstw. Akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Słupsku.

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Do Sądu Okręgowego w Słupsku trafił akt oskarżenia przeciwko czterem mężczyznom, w tym trzem funkcjonariuszom Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni. Zostali oni oskarżeni między innymi o:

  • udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw hazardowych
  • przyjmowanie korzyści majątkowych w zamian za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa
  • nie dopełnienie obowiązków służbowych
  • ukrywanie korzyści majątkowych pochodzących z przestępstw

- W toku śledztwa ustalono, że dwaj funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni Michał G. oraz Marcin R. informowali innych członków zorganizowanej grupy przestępczej, do której sami należeli, o planowanych kontrolach lokali, w których urządzano nielegalne gry hazardowe na terenie województwa pomorskiego. W związku z przekazywanymi informacjami lokale te były niezwłocznie zamykane, a kontrole okazywały się nieskuteczne. W zamian za przekazywane informacje, funkcjonariusze otrzymywali co miesiąc korzyści majątkowe w kwotach od 3000 zł do 8000 zł – informuje Prokuratura Okręgowa w Szczecinie.

Zdaniem prokuratury ten przestępczy proceder trwał od 2016 roku do kwietnia 2023 roku. W tym czasie oskarżeni funkcjonariusze publiczni pmieli przyjąć łącznie korzyści majątkowe w kwocie co najmniej 580 tys. złotych.

- Aktem oskarżenia objęto również Mirosława Ł. urządzającego na terenie województwa pomorskiego nielegalne gry hazardowe, który przekazywał korzyści majątkowe w zamian za informacje o planowanych kontrolach lokali, a także funkcjonariusza Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni Sebastiana P., który mając informację o popełnionym przestępstwie skarbowym, polegającym na podżeganiu do urządzana nielegalnych gier hazardowych, zaniechał podjęcia czynności służbowych, mających na celu przeprowadzenie postępowania przygotowawczego – dowiadujemy się w prokuraturze.

Prokurator zabezpieczył na mieniu oskarżonych grożące im grzywny oraz przepadki równowartości korzyści uzyskanych z przestępstwa. W stosunku do trzech oskarżonych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Po jego uchyleniu prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym. Za wyjątkiem oskarżonego Mirosława Ł. pozostali oskarżeni nie byli karani sądownie. Za zarzucone przestępstwa oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności

- Nadmienić należy, iż przedmiotowy akt oskarżenia jest kolejnym, dotyczącym działalności wskazanej grupy przestępczej. Dotychczas prokurator skierował akt oskarżenia przeciwko 20 uczestnikom grupy – informuje Prokuratura Okręgowa w Szczecinie.

Ze względu na trwające postępowanie Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni sprawy komentować nie chce.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama