Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Będzie mniej lekcji religii w szkołach. Jest rozporządzenie MEN

Religia lub etyka w wymiarze jednej godziny tygodniowo i na pierwszej lub ostatniej lekcji - rozporządzenie w tej sprawie podpisała ministra edukacji Barbara Nowacka. Zmiana zacznie obowiązywać od 1 września 2025 r.

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Rozporządzenie, podpisane przez ministrę edukacji Barbarę Nowacką nowelizuje przepisy w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. 

Od nowego roku szkolnego liczba katechez w tygodniu w szkołach publicznych zmniejszy się z dwóch do jednej w tygodniu, a lekcje religii i etyki mają odbywać się bezpośrednio przed obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi ucznia lub bezpośrednio po nich – czyli na pierwszej lub ostatniej lekcji. 

Wymóg ten nie będzie obowiązywał jednak w tych oddziałach szkoły podstawowej, w których – na dzień 15 września roku szkolnego – wszyscy uczniowie zapiszą się na lekcję religii lub etyki. 

Religia w łączonych grupach

Podpisane w piątek 17 stycznia rozporządzenie ujednolica też zasady łączenia grup uczniów, jeżeli lekcje religii organizowane będą poza szkołą (w grupie międzyszkolnej lub pozaszkolnym punkcie katechetycznym) z tymi, które obowiązują w szkole.

PRZECZYTAJ Ponad połowa uczniów szkół średnich nie chodzi na religię

Nowe przepisy ograniczają jednak możliwość łączenia na lekcjach religii i etyki w grupy międzyklasowe uczniów klas I–III szkoły podstawowej „wyłącznie do sytuacji, kiedy uczestnictwo w zajęciach religii lub etyki w danym oddziale klasowym zadeklaruje mniej niż siedmioro uczniów”.

Spór MEN i Episkopatu o katechezę

Przypomnijmy, że do tej pory uczniowie mają po dwie godziny religii w tygodniu, a w przypadku etyki – o liczbie lekcji decyduje dyrektor szkoły.

- Szkoła nie może dyskryminować – mówiła tuż po podpisaniu rozporządzenia Barbara Nowacka w Polsat News. - Druga rzecz to pewna racjonalność. Dzisiaj w szkole podstawowej uczeń ma więcej lekcji religii przez cały tok nauczania, niż biologii, chemii, fizyki, edukacji dla bezpieczeństwa i wiedzy o społeczeństwie razem wziętych.

PRZECZYTAJ TEŻ Edukacja zdrowotna nie będzie obowiązkowa. Barbara Nowacka zmieniła zdanie

Sprawa organizacji lekcji religii w nowym roku szkolnym 2025/2026 od miesięcy budzi kontrowersje. Resort edukacji prowadził konsultacje z Kościołem, jednak Konferencja Episkopatu Polski sprzeciwiła się zarówno zmniejszeniu wymiaru godzinowego katechezy, jaki i umieszczaniu lekcje religii na początku lub końcu siatki zajęć.
 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama