Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Gdańskie Lasy Państwowe informują o sukcesach, a mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej o protestach

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku podsumowała najważniejsze wydarzenia kończącego się 2024 roku i zdradziła plany na przyszły rok. A wśród nich są m.in. prace nad powrotem do certyfikatu FSC, realizacja projektu 100 rezerwatów przyrody i organizacja obchodów 80-lecia. Tymczasem na czwartek, 5 grudnia pod siedzibą Lasów Państwowych w Gdańsku szykowany jest... protest w obronie lasów, którą organizują mieszkańcy i sympatycy Wyspy Sobieszewskiej.
las
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku podsumowała najważniejsze wydarzenia kończącego się 2024 roku i zdradziła plany na przyszły rok

Autor: Pixabay | Zdjęcie ilustracyjne

Podczas konferencji prasowej w środę, 4 grudnia Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku pochwaliła się inicjatywami, działaniami i projektami realizowanymi w 2024 roku, m.in. w ramach ogólnopolskiej inicjatywy „100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych”. Wśród zgłoszonych propozycji znalazło się aż 15 nowych rezerwatów obejmujących obszar 10 nadleśnictw w obrębie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku. Zaproponowane obszary zajmują łącznie powierzchnię 625 hektarów. Nowe rezerwaty zostaną formalnie ustanowione jeszcze przed końcem roku.

– Realizacja projektu 100 rezerwatów przyrody na 100-lecie Lasów Państwowych to dla nas nie tylko zobowiązanie, ale również ogromna szansa na ochronę unikalnych ekosystemów w naszym regionie. Zgłoszone obszary, takie jak wydmy w Nadleśnictwie Choczewo czy Dolina Mirachowskiej Strugi w Nadleśnictwie Kartuzy, to przykłady miejsc o wyjątkowych walorach przyrodniczych, które zasługują na szczególną opiekę – mówił Marek Kowalewski, dyrektor RDLP w Gdańsku.

Powrót do certyfikatu FSC

Z pewnością ważnym faktem jest ponowne ubieganie się przez gdańskie LP o certyfikat FSC (Forest Stewardship Council), który jest potwierdzeniem odpowiedzialnego i zrównoważonego gospodarowania zasobami leśnymi. Prace przygotowawcze oraz audyt wznawiający mają rozpocząć się w styczniu 2025 roku.

Powrót do certyfikatu FSC to dla RDLP w Gdańsku istotny krok, który nie tylko potwierdzi wysokie standardy gospodarki leśnej, ale również umocni jej wiarygodność wobec społeczeństwa i lokalnych przedsiębiorców.

Marek Kowalewski / dyrektor RDLP w Gdańsku

W RDLP podkreślają, że obecnie jednym z priorytetów jest ochrona najcenniejszych przyrodniczo obszarów, i stąd decyzja o wyznaczeniu dodatkowych terenów cennych przyrodniczo, w ramach których wyłączono z użytkowania około 21 tys. hektarów lasów oraz wprowadzono ograniczenia na kolejnych 47 tys. hektarów.

Choinkobranie w siedmiu nadleśnictwach

Już w sobotę, 14 grudnia rusza tegoroczna edycja Choinkobrania, która obejmie siedem nadleśnictw podległych RDLP w Gdańsku, tzn. Gdańsk, Kartuzy, Kolbudy, Kwidzyn, Lębork, Starogard Gdański i Wejherowo. Wydarzenie trwać będzie 10 dni – od soboty, 14 grudnia do poniedziałku, 23 grudnia.

Protest w obronie lasu na Wyspie Sobieszewskiej

Przed siedzibą Lasów Państwowych w Gdańsku w czwartek, 5 grudnia planowana jest pikieta. Oczywiście, nie jest ona organizowana przez LP, a mieszkańców i miłośników Wyspy Sobieszewskiej.

Fiaskiem zakończyły się warsztaty i konsultacje z Lasami Państwowymi w zakresie nowego Planu Urządzenia Lasu. LP zadeklarowały, że będą kontynuować prowadzenie gospodarki leśnej w lesie mierzei. I to pomimo tego, że las Wyspy Sobieszewskiej ma dwa rezerwaty przyrody, jest Obszarem Chronionego Krajobrazu Wyspy Sobieszewskiej, obszarem Natura 2000, pełni rolę ochrony przed wiatrem oraz naporem wody z morza, utrzymuje piaszczyste podłoże i znajduje się w nim wiele zabytków oraz obiektów z II WŚ. Protest w obronie lasów jest wspólną inicjatywą mieszkańców i sympatyków Wyspy oraz ma poparcie Rady Wyspy.

organizatorzy pikiety

Ich zdaniem, to ostatnia szansa, aby zwrócić uwagę na nowy Plan Urządzenia Lasu, bo inaczej, co podkreślają organizatorzy pikiety, od stycznia na Wyspie Sobieszewskiej rozpocznie się wycinka o niespotykanej skali.

  • Pikieta rozpocznie się o godz. 8.00 pod siedzibą Regionalnego Dyrektora Lasów Państwowych (ul. ks. Franciszka Rogaczewskiego 9/19). 
  • Następnie między godz. 9.00 a 9.30 w urzędzie miasta prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz przekazane zostaną prośba i petycja o wsparcie mieszkańców w ich działaniach. Prośba trafi też do Rady Miasta Gdańska.
Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama