Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wścieklizna atakuje! Będą mandaty za brak szczepień

Wścieklizna jeszcze do niedawna dotykała głównie dzikie zwierzęta, takie jak np. lisy. Teraz, na południowym wschodzie kraju, stwierdzono też przypadki zarażenia się psa i krowy.
Wścieklizna

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Główny lekarz weterynarii raportuje, że jak na razie chorobę wykryto na terenie wschodnich województw: podkarpackiego i lubelskiego. Do niedawna wścieklizna dotykała dzikie zwierzęta.

„Ognisko wścieklizny nr 14 stwierdzono u lisa (...) Miejsce znalezienia lisa jest oddalone ok. 4,5 km od granicy z Ukrainą” – to jeden z przykładów wyliczanych przez GLW.

A na liście są kolejne lisy i jenot.

CZYTAJ TEŻ: Myśliwy, który zastrzelił wilka Lego, zgłosił się na policję. Twierdzi, że pomylił go... z lisem

Wściekliznę wykryto u psa i krowy

Teraz sprawa staje się jednak poważniejsza. Dorota Grabowska, rzeczniczka prasowa wojewody lubelskiego, podała, że tylko w tym regionie w tym roku namierzono 20 ognisk wścieklizny. Ostatnio wykryto kolejne. 

– Po raz pierwszy choroba wystąpiła u psa. Wcześniejsze przypadki to w większości lisy oraz jenoty i koty – poinformowała Grabowska.

To nie wszystko, bo chorobę wykryto także u krowy, która była w stadzie liczącym ponad 50 sztuk. Zwierzę padło, a pobrane próbki wykazały wściekliznę.

Będą mandaty za brak szczepień

Ta sytuacja oznacza, że na tych terenach policja oraz inspekcja weterynaryjna będzie kontrolować i wystawiać mandaty za brak szczepień u psów i kotów. 

Główny lekarz weterynarii przypomina, że obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. 

„Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia” – uczula.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama