W Starogardzie Gdańskim stanie pomnik gen. Józefa Hallera
Głosowanie na koncepcję budowy Pomnika gen. Józefa Hallera w Starogardzie Gdańskim trwało przez miesiąc, dokładniej od 22 października do 22 listopada. W poniedziałek, 25 listopada koperty z wynikami otworzył prezydent miasta Janusz Stankowiak w obecności wnioskodawców i zespołu wyborczego powołanego dla przeprowadzenia głosowania. Głosowanie odbywało się drogą elektroniczną. Starogardzianie oddali łącznie 1444 głosy. Zwycięski projekt otrzymał 741 głosów. Pozostałe koncepcje po 352 i 351 głosów.
CZYTAJ TEŻ: Są pieniądze na renowację kościoła św. Katarzyny w Starogardzie Gdańskim
Warto przypomnieć, że to nie jedyna koncepcja tego autora realizowana w Starogardzie Gdańskim. Wcześniej, również w wyniku konkursu, do realizacji wybrano koncepcję planowanego Centrum Sportowo-Edukacyjnego im. Kazimierza Deyny.
Projekt Marcina Czyżewskiego wyróżnia nowoczesna i lekka forma instalacji, która w bardzo ciekawy i innowacyjny sposób ukazuje sylwetkę gen. Józefa Hallera. Koncepcję cechuje oryginalność, nowoczesność i funkcjonalność. Zaprojektowany pomnik łączy historię z symboliką odwołując się zarówno do barw Błękitnej Armii, jak i zaślubin Polski z Morzem.
Jak będzie wyglądał pomnik Hallera w Starogardzie Gdańskim?
Centralną część pomnika tworzą 3-metrowe płaskowniki, które otwarte są na widok od strony wschodniej i zachodniej. Gdy jednak spojrzymy na nie od północy lub południa, ukaże się przed nami wyraźna sylwetka generała Józefa Hallera. Postać wyróżniona jest na czarno, co podkreśla jej znaczenie i jednocześnie czyni ją bardziej wyrazistą. Natomiast otaczające je tyczki kolorem nawiązują do charakterystycznych mundurów Błękitnej Armii
Tyczki boczne posiadają dodatkowo funkcję praktyczną – mogą służyć jako podstawy dla chorągiewek. To nie tylko zabieg estetyczny konstrukcji, ale również ukłon w stronę historycznego dziedzictwa. Symbolicznie nawiązują do atmosfery radości, jaka zapanowała w dniu wyzwolenia, kiedy ulice pełne były ludzi z entuzjazmem witających generała Hallera z chorągiewkami w rękach.
Cała instalacja umieszczona jest w bardzo płytkim zbiorniku wodnym z wbudowanym filtrem. Ma to nie tylko wymiar estetyczny, ile symboliczny. Nawiązuje do zaślubin Hallera z morzem w Pucku. Sam napis "Gen. Józef Haller" stoi częściowo zanurzony w wodzie niczym postać generała brodząca w morzu.
- Przestrzeń wokół instalacji zaprojektowana jest przyjaźnie dla dzieci – dodaje rzeczniczka. - Pomnik nie jest statyczną rzeźbą. Stanowi interaktywne doświadczenie. Dzięki nowoczesnej koncepcji, kompozycja może pełnić funkcję miejsca upamiętnienia, ale także być przestrzenią, która zachęca do interakcji i zabawy. Możliwość przechodzenia między tyczkami, ma prowokować do refleksji nad historią związaną z postacią, która stała się symbolem patriotyzmu. W duchu nowoczesności i otwartości ma być też nowym spojrzeniem na tę historię.
Tego typu pomnika dotychczas jeszcze nie było na Kociewiu.
Napisz komentarz
Komentarze