Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Rusz się z Trójmiasta, czyli imprezy kulturalne na Pomorzu. Gdzie pojechać, co zobaczyć?

W Gdańsku, Sopocie i Gdyni wiele się dzieje, ale coraz częściej mamy ochotę wyjechać z Trójmiasta na weekend. A w mniejszych miejscowościach Pomorza też kwitnie życie kulturalne. Pod hasłem „Rusz się z Trójmiasta!” proponujemy wybrane wydarzenia odbywające się poza Trójmiastem.
Rusz się z Trójmiasta, czyli imprezy kulturalne na Pomorzu. Gdzie pojechać, co zobaczyć?
„Pewnego długiego dnia" (reż. Luc Perceval) Narodowego Starego Teatru w Krakowie na Festiwalu Scena Wolności w Słupsku Fot. Mat. promocyjne

Autor: Mat. prasowe

Festiwal Scena Wolności w Słupsku

 „Nie smućcie się. Ja zawsze będę z Wami" (reż. Wiktor Rubin) Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie

Do 26 listopada w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku trwa V Festiwal Scena Wolności. To znakomita okazja, by zobaczyć w jednym miejscu, na słupskiej scenie najlepsze spektakle ostatnich lat. W programie: „Pewnego długiego dnia" (reż. Luk Perceval) Narodowego Starego Teatru w Krakowie, „III furie" (reż. Marcin Liber) Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, „Nie smućcie się. Ja zawsze będę z Wami" (reż. Wiktor Rubin) Teatru im. S. Jaracza w Olsztynie, „Kdo zabil meho otce" (reż. Jakub Cermak) Teatru Depresivní děti touží po penězích (Czechy), „Królową" (reż. Piotr Sieklucki) Teatru Nowego Proxima w Krakowie, „Chciałem być" (reż. Michał Siegoczyński) Teatru Powszechnego w Łodzi oraz „Na borg" (reż. Marta Streker) i „Mały Paryż" (reż. Dominik Nowak) Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. 

Do 26 listopada

Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, ul. Lutosławskiego 1 

Szczegóły dotyczące programu i biletów: www.nowyteatr.pl.

***

Dawne mapy Pomorza i inne eksponaty na wystawie w Słupsku

Zobaczymy wybrane obiekty kartograficzne

W Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku otwarcie wystawy pt. „Zbiory kartograficzne Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku” 

Zobaczymy wybrane obiekty kartograficzne – z obecnych 279 pozycji inwentarzowych – znajdujących się w zasobach Działu Bibliotecznego i Zbiorów Specjalnych MPŚ w Słupsku. Składają się na nie mapy Pomorza i Prus Wschodnich, plany Słupska i okolic, atlasy i inne mapy. Niektóre z nich pochodzą ze zbiorów przedwojennego Heimatmuseum, inne zostały zakupione lub podarowane w okresie powojennym.

Wystawę uzupełniają zabytkowe instrumenty geodezyjne wypożyczone ze zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Wernisaż 20 listopada o godz. 12:00 w Sali Rycerskiej Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku. 

Wystawę można oglądać do 2 marca 2025 roku.

***

„Sąsiedzi” w słupskiej Tęczy

"Sąsiedzi" Fot. M. Tramer

W najbliższą sobotę w Tęczy „Sąsiedzi", piękna opowieść o tym, że to co nas różni wcale nie musi być złe. Spektakl w reżyserii Michała Tramera opowiada o tym, że ważne są: akceptacja i porozumienie.

„On i ona – sąsiedzi, których dzieli nie tylko płot, ale również styl życia i przyzwyczajenia. W codziennej rutynie mijają się nabierając wobec siebie niezrozumiałej złości. (...) Dopiero wzajemna pomoc w obliczu wichury łagodzi spory i staje się szansą na serdeczną przyjaźń" – pisze Urszula Markowska w recenzji spektaklu.

Spektakl dla widzów od lat 4. 

16 listopada, godz. 11 

Teatr Lalki Tęcza, ul. Waryńskiego 2 w Słupsku

Szczegóły dotyczące repertuaru i biletów: www.teatrlalkitecza.pl

***

Uratowane od nieistnienia. Pomorskie pojazdy konne we Wdzydzach

Fot. Muzeum we Wdzydzach

Wystawa jest efektem projektu, którego celem jest konserwacja kolejnych sześciu pojazdów konnych pochodzących z terenu Pomorza, z końca XIX wieku i początku XX wieku, które dołączą do zespołu ośmiu już poddanych konserwacji. Całą kolekcję 23 pojazdów tworzy zespół składający się z sań, bryczek, powózek, wozów roboczych, breków transportowych, wozów mlecznych i innych pojazdów obecnych niegdyś na wsi pomorskiej. Kolekcja powozów tworzona była przez wiele lat przez pierwszego dyrektora muzeum Benedykta Malinowskiego i dziś stanowi reprezentatywny materiał do celów badawczych i porównawczych. Pojazdy kupowano w złym stanie techniczno-wizualnym. Wcześniej nie były udostępniane publiczności muzealnej.

Jest to jedna z niewielu tak bogatych kolekcji w Muzeum i ze względów historyczno-artystycznych pojazdy są warte uratowania i zachowania - ponieważ pochodzą z lokalnych warsztatów powoźniczych.

W zbiorze pojazdów wytypowanych do konserwacji w latach 2023 - 2024 znajdują się: sanki spacerowe dwuosobowe, sanie spacerowe z dwoma kozłami, 3 bryczki pomorskie wyjazdowe dworskie oraz kocz czterokołowy wyjazdowy.

Otwarcie: 15 listopada 2024, godz. 12, stodoła z Grabówka /zagroda z Pogódek nr 32/ Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego
im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach

***

„Co z konkursami?" rozmowa towarzysząca „RYBIEMU OKU”

 Rybie Oko wystartowało w 2001 roku jako wystawa „artystów najmłodszego pokolenia"

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku zaprasza do udziału i wysłuchania rozmowy „CO Z KONKURSAMI ?", towarzyszącej Biennale Sztuki Młodych RYBIE OKO 11. W rozmowie udział wezmą: Łukasz Jastrubczak - artysta, współkurator Festiwalu Sztuki „Młode Wilki”, jednego z najważniejszych w Polsce przeglądów młodej sztuki, który ma charakter konkursowy; Agnieszka Kilian - kuratorka, autorka i redaktorka publikacji, dyrektorka Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku; Bogna Świątkowska - pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana, redaktorka naczelna czasopisma „Notes na 6 tygodni"; Weronika Teplicka - artystka wizualna, kuratorka rezydencji artystycznych w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku; Jaro Varga - artysta wizualny, kurator, wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych i Wzornictwa w Bratysławie.

Wydarzenie odbędzie się w jednym ze słupskich obiektów BGSW: Galerii Kameralnej i rozpocznie o g. 18:00.

 Rybie Oko wystartowało w 2001 roku jako wystawa „artystów najmłodszego pokolenia". Kolejne edycje miały charakter wystaw opartych na kuratorskich poszukiwaniach oraz otwartych dyskusjach. 

21 listopada, godz. 18, Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej, ul. Partyzantów 31a w Słupsku

***

Czytanie Gombrowicza w Wejherowie

Przed nami czytanie performatywne fragmentów utworów Witolda Gombrowicza, w reżyserii Macieja Wiznera, artysty współpracującego z Teatrem Miejskim w Gdyni. O oprawę muzyczną wydarzenia zadba Joanna Knitter (wykorzystano fragmenty scenariusza utworu „Trans-Atlantyk’ wg adaptacji Waldemara Śmigasiewicza)

18 listopada o godz. 19:00. Bezpłatne wejściówki

Wejherowskie Centrum Kultury, ul. Sobieskiego 255 w Wejherowie

***

Komedia „Obóz przetrwania” – spektakl w Tczewie

Bohaterowie przedstawienia postanawiają wykorzystać każdy moment życia, zmierzyć się z niebezpieczeństwami na poligonie i w lesie, odkrywając wewnętrzne pokłady siły. Wkracza Monika, atrakcyjna „generałowa”, która doda emocji i wyzwań. Czy rywalizacja zastąpi współpracę? Czy kłótnie przeważą nad kumpelską zgodą? Przyjaciele muszą nauczyć się działać razem, by przetrwać i odnaleźć sens w przyjaźni.

Występują: Magda Wróbel, Marek Pituch, Jakub Wons i Michał Rolnicki


16 listopada, godz. 19.  

Centrum Kultury i Sztuki, ul. Stefana Kardynała Wyszyńskiego 10 w Tczewie

Szczegóły: www.ckis.tczew.pl.

***

Francja Elegancja – muzyka francuska w Tczewie

"Francja elegancja"

To będzie jak podróż do Paryża - miasta poetów, malarzy, zakochanych, ale też kabaretów, kawiarni i surrealizmu. Niezapomniane piosenki Aznavoura, Brela czy Bécaud przeniosą słuchaczy wprost nad Sekwanę. Nie zabraknie także współczesnej odsłony, usłyszymy utwory Zaz czy Pink Martini.

W podróż ulicami Paryża zabierze widzów aktor Teatru Muzycznego w Gdyni - Mateusz Deskiewicz, a towarzyszyć mu będzie band pod kierownictwem Ignacego Wiśniewskiego. Będzie po francusku i po polsku, stylowo oraz z przymrużeniem oka. 

24 listopada, godz. 18

Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie

ul. Wyszyńskiego 10 w Tczewie

Szczegóły: www.ckis.tczew.pl.

***

Spotkanie literackie w bibliotece w Sztumie

Janusz Ryszkowski opowie o nowej książce

Głodne kawałki. Opowiadania małe i mniejsze” – to tytuł najnowszej książki Janusza Ryszkowskiego, dziennikarza, poety i sztumskiego regionalisty. W piątek odbędzie się spotkanie z autorem.

15 listopada, godz. 17, Biblioteka Kwadro, ul. Nowowiejskiego 14T w Sztumie

*** 

Jeśli czwartek to na Uniwersytecie Pomorskim

Na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku spotkanie z cyklu słupskich Historycznych Czwartków. Tym razem tematem jest: „Powojenny Słupsk we wspomnieniach Niemców".

Gość specjalny: prof. dr hab. Wojciech Skóra

21 listopada 2024 r., godz. 17, Uniwersytet Pomorski w Słupsku, ul. Arciszewskiego 22a (HUMANIK), sala 26

***

Koncert Johna Portera i Agaty Karczewskiej w Chojnicach

John Porter to polsko-brytyjski muzyk, zaś Agata Karczewska to młoda songwriterka. „On The Wrong Planet” – to, jak zapowiadają organizatorzy, połączenie doświadczenia i młodzieńczej pasji, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

John Porter, żyjący w Polsce od 1976 roku, słynie ze współpracy z takimi legendami jak Kora Jackowska i Marek Jackowski, z którymi współtworzył zespół Maanam - Elektryczny Prysznic, ale również współpracował z Anitą Lipnicką, Adamem Nergalem Darskim czy Wojtkiem Mazolewskim. Artysta kierował także swoją własną formacjeą, którą nazwał Porter Band.

Agata Karczewska, finalistka prestiżowego konkursu International Songwriting Competition, nominowana do Fryderyka za debiutancki album „I’m Not Good at Having Fun”, wnosi do współpracy swoje świeże spojrzenie na muzykę, bazujące na autentyczności i emocjonalnym przekazie.

28 listopada 2024 r., godz. 18:00

Chojnickie Centrum Kultury, ul. Swarożyca 1 w Chojnicach


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama