Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

CTUS niesie pomoc w wyremontowanym budynku

Remont kosztował 11 milionów złotych, z czego milion dołożyła Unia Europejska. Prace rozpoczęły się w czerwcu 2023 roku, a zakończyły w październiku 2024. Teraz w Centrum Treningu Umiejętności Społecznych przy ul. Wyzwolenia 48 w Nowym Porcie jest blisko 100 miejsc dla osób potrzebujących pomocy w powrocie do samodzielności.
Centrum Treningu Umiejętności Społecznych, Gdańsk
Wyremontowany budynek przy ul. Wyzwolenia 48 w Nowym Porcie. W 52 pomieszczeniach z pomocy może korzystać blisko 100 osób jednocześnie

Autor: Dominik Paszliński | gdansk.pl

Centrum Treningu Umiejętności Społecznych to innowacyjny projekt wsparcia osób zagrożonych kryzysem bezdomności, realizowany od 2010 roku przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie, a kierowany do osób, wobec których orzeczono i zrealizowano wyroki eksmisyjne oraz do osób z tzw. „interwencji” (np. z pożaru czy powodzi). Projekt finansowany jest z budżetu Miasta Gdańska.

Nowe, komfortowe miejsce

Kompleksowy remont budynku trwał 15 miesięcy. Był to szereg prac, które pozwoliły jak najlepiej przystosować obiekt do realizowanej w tym miejscu misji. W budynku zostały wykonane prace izolacyjne, konstrukcyjne, instalacyjne i wykończeniowe. 

Remont przeprowadziły Gdańskie Nieruchomości w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Wartość robót to prawie 11 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to ponad milion złotych, w ramach projektu Kompleksowej modernizacji energetycznej budynków mieszkalnych i użytkowych na terenie Gdańska ZIT.

– W budynku na podopiecznych Towarzystwa św. Brata Alberta oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie czekają 52 pomieszczenia, w których z pomocy może korzystać blisko 100 osób jednocześnie. Placówka została przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – podkreśla Emilia Lodzińska, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa.

Spójny system pomocy społecznej w Gdańsku

– To jedyne w Gdańsku Centrum Treningu Umiejętności Społecznych. Jest ono połączone z innymi działaniami z obszaru mieszkalnictwa społecznego, zwłaszcza Gdańskim Programem Mieszkalnictwa Społecznego. Cieszę się, że wróciło, że otworzyło swoje progi, że będziemy mogli je wykorzystywać dla dobra potrzebujących mieszkanek i mieszkańców Gdańska – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Również Wojciech Bystry, prezes Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta podkreśla spójność systemu polityki pomocowej miasta. 

– Wskaźniki Centrum Integracji Społecznej pokazują, że 100% osób, które tu trafiają, to osoby, które nie płacą za swoje mieszkanie. Po realizacji zadania, w przeciągu 10 lat, ponad 80% osób opłaca znowu swoje mieszkania. Jest to wielki sukces tego programu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama