Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Energia Przyszłości, czyli najlepsze projekty studentów i doktorantów

Rozstrzygnięto konkurs „Energia Przyszłości” organizowany przez Uczelnie Fahrenheita. Za najlepszy projekt uznano „Elektrownię przyszłości”, przygotowaną przez zespół utworzony przez przedstawicieli Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Energia Przyszłości, czyli najlepsze projekty studentów i doktorantów

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Konkurs „Energia Przyszłości” polegał na przygotowaniu prototypu urządzenia, które może w iście rewolucyjny sposób zmienić nasze podejście do ekologii, zarządzania odpadami czy zdrowia publicznego. Udział wziąć mogli studenci oraz doktoranci Uczelni Fahrenheita – Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego. 

O niezwykle ciekawej tematyce konkursu najlepiej świadczą same projekty:

  • Elektrownia przyszłości – autorami jest zespół z Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, w składzie: Mateusz Baluk, Damian Makowski, Dawid Strzelecki, Julia Dunajska, Aleksandra Kotz oraz Aleksandra Kierczak. Elektrownia przyszłości to zintegrowany prototyp fotoelektrochemicznej celki, wykorzystującej energię odnawialną ze słońca i wiatru do produkcji zielonego wodoru.
  • TIGO Trash-in-Gas-Out – projekt autorstwa zespołu z Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego, w składzie: Michał Dominów, Rafał Kowalski, Łukasz Arcimowicz i Dzmitry Dauhalevich. Opracowali oni innowacyjny reaktor do przetwarzania odpadów organicznych i tworzyw sztucznych, wykorzystujący nowoczesne procesy, takie jak piroliza, reforming i efekty synergiczne, co może zrewolucjonizować podejście do gospodarki odpadami i produkcji wodoru.
  • SolarHealth Hub – opracowany przez Koło Naukowe Medical Intelligence Lab z Politechniki Gdańskiej oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. To przenośny hub zdrowotny zasilany energią słoneczną. Projekt ma zapewnić mieszkańcom rejonów o utrudnionym dostępie do opieki medycznej możliwości wykonywania podstawowych pomiarów zdrowotnych, łącząc nowoczesną technologię z potrzebami społeczności. Zespół odpowiedzialny za realizację tej wizji tworzą: Daniel Cieślak (PG, GUMed), Michalina Razik (PG), Kinga Grzęda (PG), Zuzanna Mederska (PG), Karolina Zielińska (PG) oraz Anna Prus (GUMed, UG).
CZYTAJ TEŻ: Prof. Piotr Stepnowski: Jesteśmy już na etapie, gdy nie opłaca się krytykować Fahrenheita

Każdy z projektów zrealizowanych w ramach konkursu został dofinansowany kwotą 30 tys. zł, co pozwoliło zespołom na rozwinięcie pomysłów w realne prototypy. Autorzy „Elektrowni przyszłości” pojadą na zagraniczną konferencję poświęconą tematyce zrównoważonej energii.

- Ten konkurs to doskonała okazja, by młodzi naukowcy mogli pokazać swoje umiejętności i pomysły. Wspieranie innowacji w dziedzinie zielonych rozwiązań jest kluczowe dla naszej planety, a sukces dzisiejszych finalistów dowodzi, że w Gdańsku mamy wiele talentów, które mogą przyczynić się do wprowadzenia realnych zmian w naszej codzienności – powiedziała prof. Adriana Zaleska-Medyńska, dyrektorka Związku Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita.

Burmistrz Pelplina Mirosław Chyła wyjawił, że zamierza wesprzeć rozwój projektu SolarHealth Hub, zapewniając inicjatywie dodatkowe finansowanie oraz umożliwiając wdrożenie rozwiązania na terenie gminy Pelplin. Podkreślił, że dostrzegł w nim potencjał do poprawy jakości życia mieszkańców, zwłaszcza w rejonach o ograniczonym dostępie do opieki medycznej.

Nagrodę za najlepszą prezentację dla projektu „Elektrownia przyszłości” przyznała też firma paliwowo-energetyczna Aramco. Chodziło o wyróżnienie zespołu, który obok innowacyjności pomysłu, wykazał się też najlepszymi umiejętnościami miękkimi, szczególnie cenionymi na współczesnym rynku pracy. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama