Nowy mural ozdobił wejście na Oddział Pediatrii Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie. Na chropowatej, szarej ścianie zagościły białe zwierzęta, dobrze znane z wejherowskich lasów. Daniele, bo o nich tu mowa, już od kilku lat można spotkać właśnie w okolicach szpitala. Cieszą oczy pracowników oraz pacjentów. Ich więź z tymi niezwykłymi zwierzętami postanowił oddać w swoich pracach Mikołaj Harmoza.
Cykl „Białe Daniele”
Współpracując z dyrekcją szpitala w Wejherowie, artysta stworzył cykl murali „Białe Daniele”. Pierwsze prace powstały jeszcze latem. Odsłonięcie kolejnej części cyklu odbyło się we wtorek 22 października przy wejściu na dziecięcy SOR.
– Chciałem, żeby te daniele były swego rodzaju symbolem empatii, którą się tu spotyka – wśród lekarzy, personelu. Bo to jest ważna sprawa – mówi autor murali Mikołaj Harmoza.
Artyście zależało na tym, aby uatrakcyjnić otoczenie szpitala oraz umilić pacjentom często trudny pobyt w placówce. Szczególnie ta część cyklu ma cieszyć małych pacjentów oddziału pediatrii.
W uroczystości odsłonięcia uczestniczyli pracownicy oraz pacjenci szpitala w Wejherowie. Dostali niepowtarzalną okazję wspólnego dokończenia muralu. Ostatnie „pociągnięcie pędzla” należało właśnie do przybyłych gości.
– Dla mnie to, co robią artyści tu, w Wejherowie, to jest coś niezwykłego. Myślę, że szczególnie te daniele, które sama miałam okazję spotkać na parkingu pewnego pięknego wieczoru, mają w sobie jakąś taką pozytywną energię i moc. Cieszę się, że pan to oddał na muralu – dziękowała malarzowi podczas uroczystości prezes zarządu spółki Szpitale Pomorskie Jolanta Sobierańska-Grenda.
Daniele na muralu jak żywe
– Na szarej chropowatej powierzchni przy dziecięcym SOR powstał mural przedstawiający białe daniele – tłumaczy Michał Harmoza. – Są niczym iluzja pokazana szkicem, rysunkiem, gdzieniegdzie bardziej wyraźnym, w innym miejscu impresyjnym, malarskim. Daniele na muralu ujęte są w perspektywie sugerującej ich większe stado. Sam widziałem co najmniej kilkanaście sztuk, jednak sprytnie ukrywają się w swoim środowisku. Przy wspomnianym muralu posadzone będą bratki – ulubiony przysmak tutejszych danieli – dodaje artysta.
Dzięki specyfice powierzchni, na której został namalowany, mural stanowi iluzję optyczną. W zależności od rodzaju światła i jego kąta padania, pojawiają się na nim cienie okolicznych drzew. Chropowata ściana łapie światło na różnorodne sposoby i nadaje cieniom swoją strukturę. Uzyskany efekt przypomina impresjonistyczne obrazy.
Wrażenie zakrzywionej przestrzeni nadaje również perspektywa – wyraźny, dominujący daniel przedstawiony jest w powiększeniu, na pierwszym planie, a dalsze zwierzęta są coraz bardziej szkicowe i impresyjne, aż stają się jedynie plamą światła, abstrakcyjną iluzją.
Projekt „Spojrzenia”
„Białe Daniele” są częścią większego projektu „Spojrzenia”. W jego ramach zaplanowane są kolejne dzieła artystyczne. Prace pojawią się we wnętrzach szpitali, przy oddziałach, w korytarzach, miejscach przeznaczonych na odpoczynek czy poczekalniach. Tematyka będzie zróżnicowana. Ma ona nawiązywać do poszczególnych oddziałów placówek.
– To będą mniejsze i większe ingerencje, również wystawy, które będą nawiązywały do otoczenia, w zależności od tego, na jakim oddziale powstaną – tłumaczy malarz.
Autorem projektu jest Mikołaj Amadeusz Harmoza. Artysta urodził się w 1973 r. w Wałbrzychu. Jest: absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (1999 r.), artystą malarzem, rysownikiem, performerem, autorem obrazów olejnych i komiksów. Od 2001 r. wykłada w ASP w Gdańsku.
Napisz komentarz
Komentarze