Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ruszyła budowa ORP Czajka. To szósty nowoczesny niszczyciel min dla polskiej floty

Wykonano już pierwsze prace przy sekcjach kadłuba przyszłego ORP Czajka, szóstego nowoczesnego niszczyciela min projektu 258 dla Marynarki Wojennej RP. To tzw. palenie blach, czyli przygotowanie materiałów do montażu kadłuba jednostki, symbolicznie rozpoczynające budowę okrętu. Trzy niszczyciele min: OORP Kormoran, Albatros i Mewa, już pełnia służbę, w różnych stadiach budowy znajdują się natomiast OORP Rybitwa i Jaskółka. Powstający ORP Czajka zamknie serię.
ORP Czajka, palenie blach
ORP Czajka to szósty niszczyciel min dla MW RP

Autor: Sławomir Lewandowski | PortalMorski.pl

Palenie blach przyszłego ORP Czajka ruszyło we wtorek, 15 października na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku, która jest liderem konsorcjum wykonującego kontrakt na budowę nowoczesnych niszczycieli min. 

ORP Czajka to szósty niszczyciel min dla MW. W Gdańsku odbyło się palenie blach

Warto przypomnieć, że stępkę pod prototypowy ORP Kormoran położono niemal równo dziesięć lat temu, 23 września 2014 roku. Na przestrzeni lat wprowadzano do projektu wiele zmian wynikających ze zgromadzonych doświadczeń i pozyskiwania nowego wyposażenia.

Jakie zadania mają niszczyciele min?

Od samego początku niezmienne są zadania stawiane niszczycielom min – to:

  • poszukiwanie, identyfikacja oraz niszczenie min morskich, 
  • rozpoznanie torów wodnych, 
  • przeprowadzanie innych jednostek przez akweny z zagrożeniem minowym, 
  • stawianie min 
  • oraz zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi.

Okręty mogą wykonywać zadania zarówno na rzecz Marynarki Wojennej RP, jak też sił sojuszniczych NATO. Wprowadzane do linii, zastępują eksploatowane przez wiele lat w polskiej flocie trałowce typu 206.

Okręty: ORP Kormoran (numer taktyczny 601), ORP Albatros (602) i ORP Mewa (603) pełnią służbę w 13. Dywizjonie Trałowców z bazą w Gdyni, wchodzącym w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Częścią tej jednostki jest również 12. Dywizjon Trałowców z bazą w Świnoujściu. Do niego właśnie zostaną włączone trzy kolejne niszczyciele min pozostające w budowie.

Przyszły ORP Jaskółka został już wodowany w czerwcu tego roku, odbył się również chrzest tego okrętu. Prowadzone są obecnie prace wyposażeniowe. Doświadczenie budowy poprzednich okrętów pokazuje, że powinno to potrwać około 2 lat.  W przypadku przyszłego ORP Rybitwa, 20 marca tego roku nastąpiło położenie stępki, trwa budowa kolejnych sekcji kadłuba. 

Historyczne nazwy okrętów projektu 258

Warto przypomnieć, że większość jednostek projektu 258 nosi historyczne nazwy upamiętnione m.in. przez polskie trałowce (nazywane wówczas minowcami typu Jaskółka), zaprojektowane i wybudowane w Polsce w okresie międzywojennym. Były to OORP: Jaskółka, Mewa, Rybitwa, Czajka, Czapla i Żuraw. Zapisały piękną kartę w historii walk w obronie polskiego Wybrzeża we wrześniu 1939 r.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Lakiernik 17.10.2024 23:39
Jego poprzednicy ( inne ptaszki ) burty całe pogniecione. Albo za cienka blacha albo zła technologia spawania. W stoczni musi pracować geniusz marketingu żeby wcisnąć MON taki bubel, zapewne wmówił że jest to niewykrywalność Stealth. Widziałem ORP Kormoran z bliska, zmora lakiernika perfekcjonisty. Oby ORP Miecznika nie dorwali ci sami spawacze.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama