Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Postawią turbiny wyższe od bazyliki Mariackiej. Podpisali umowę na statki do ich transportu

Polenergia i Equinor postawią wkrótce 100 turbin wiatrowych w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Energia ma z nich popłynąć w 2027 roku, a starczy jej nawet dla ponad 2 milionów gospodarstw domowych. Turbiny staną w odległości od 22 do 37 kilometrów od brzegu i będą trzykrotnie wyższe od wieży bazyliki Mariackiej w Gdańsku, a nawet od Pałacu Kultury. Jednak do ich transportu i trudnej instalacji potrzebne są specjalne statki instalacyjne. Już wiadomo, że inwestorom zapewni je duńska firma Cadeler.
statek instalacyjny
Statek instalacyjny klasy P

Autor: Cadeler

100 turbin wiatrowych o mocy 14,4 MW każda stanie w Morzu Bałtyckim w ramach projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3 realizowanych przez Polenergię i Equinor. Będą to największe turbiny produkowane do tej pory przez firmę Siemens-Gamesa, bo osiągną wysokość 260 metrów. A to więcej niż mierzy, np., Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

 Po uwzględnieniu fundamentów, które znajdują się pod powierzchnią wody, całkowita wysokość jednej turbiny niemal zrówna się z wysokością Wieży Eiffla.

inwestorzy projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3

Specjalistyczne statki będą instalowały farmy wiatrowe na Bałtyku. Podpisano umowę

Polenergia i Equinor podpisały teraz kolejny kontrakt. Tym razem jednak na specjalistyczne statki instalacyjne potrzebne nie tylko do transportu, ale i samej instalacji turbin na morzu. Jednostki zapewni duńska firma Cadeler.

Bałtyk 2 i Bałtyk 3
Materiały prasowe

Kontrakt na statki instalacyjne dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 to jeden z ostatnich kroków, który dzieli nas od ich budowy. Skalę projektu najlepiej oddają liczby. Dzięki instalacji na morzu 100 potężnych turbin łączna zainstalowana moc projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3 osiągnie imponujące 1440 MW. A to pozwoli nam na zasilenie czystą, odnawialną energią ponad 2 milionów gospodarstw domowych. Morskie farmy wiatrowe Bałtyk to jeden z największych projektów infrastrukturalnych w historii Polski. Jest to też projekt strategiczny dla polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Umowa na statki instalacyjne to kolejny, niezwykle ważny etap w jego realizacji.

Jerzy Zań / prezes zarządu Polenergia

Do realizacji zakontraktowanych zadań Cadeler zamierza wykorzystać dwa typy statków. Obie klasy jednostek uzupełnią się podczas prac na morzu. 

– Budowa takiej infrastruktury na pełnym morzu jest bardzo skomplikowana i wymaga specjalistycznej floty statków. Zainstalują one najnowocześniejsze i bardzo wydajne turbiny wiatrowe na głębokości kilkudziesięciu metrów. Cieszy nas, że możemy wykorzystać swoje międzynarodowe doświadczenie z budowy infrastruktury energetycznej na morzu – mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, prezes zarządu Equinor Polska.

Warto podkreślić, że Polenergia i Equinor realizują wspólnie na polskim morzu trzy projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk o łącznej mocy do 3000 MW. W sumie będą one mogły zasilić zieloną energią ponad 4 miliony gospodarstw domowych.

statek instalacyjny, morska farma wiatrowa
Statek instalacyjny klasy O (źródło: Cadeler)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaCzec Księgarnia Kaszubsko-Pomorska
Reklama