Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

W Gdańsku rozpoczyna się Festiwal Kultury Żydowskiej Zbliżenia

Przed nami edycja 12. festiwalu, jak co roku, bogaty program, koncerty, wykłady, opowieści, wystawy, spotkania, a także spacery historyczne oraz kulinaria.
Festiwal Kultury Żydowskiej w Gdańsku

Autor: Festiwal Kultury Żydowskiej | zblizeniafestiwal.org

Na dzisiejszą inaugurację w Nowej Synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu - „Przyszłość wyrasta z przeszłości” – wernisaż wystawy uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Gdańsku oraz koncert Creating Space Performance – zespołu Nata&Evgeny.  

Oto kilka propozycji programu z bogatego w wydarzenia programu:

W programie koncert klezmerski w wykonaniu Ivana Treneva (akordeon) i Moritza Weißa (klarnet, klarnet basowy) (fot. materiał prasowy)

Spektakl

Zicharon” znaczy pamięć. Spektakl o tradycji, zagładzie, ale i tym, co współczesne. Jak pamiętać, by nie zagubić się w przeszłości? Jak pamiętać, by na tej pamięci budować lepszą przyszłość? W wyjątkowej aranżacji baletowej, każdy będzie mógł poszukać odpowiedzi na nurtujące go pytania i rozterki, dotyczące pamięci. Spektakl będzie prezentowany również po wydarzeniach festiwalowych. Choreografia: Sayka Haruna-Kondracka, Bartosz Kondracki. Występują uczniowie Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny w Gdańsku.

  • 15 września, godz. 20:00-21:00
  • Nowa Synagoga w Gdańsku, u;. Partyzantów 7

Koncert

„Gdy miłość staje się piosenką”, to tytuł koncertu, zrealizowanego w ramach VIII już odsłony projektu Academia Musica Judaica, skierowanego do studentów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Tym razem młodzi artyści zmierzyli się z tekstami Debory Vogel, poetki, prozatorki i eseistki, a także wybitnej tłumaczki. 

  • 13 września, godz. 21:00-22:00
  • Centrum św. Jana w Gdańsku, ul. Świętojańska 50

Literatura

Spotkanie z Joanną Degler i Adamem Stepnowskim. Wykład na temat fenomenu popularnej prozy jidysz, która przeżyła gwałtowny rozwój w XIX w. i cieszyła się ogromną popularnością. W czasie dyskusji organizatorzy chcieliby zapytać, jakie były przyczyny tego rozwoju. Czy powieść brukowa żydowska różniła się od tego typu utworów nieżydowskich? Czy była ostoją tradycjonalizmu czy wehikułem modernizacji? Jakie historie możemy wyczytać w tych niewielkich powieścidłach broszurowych, a co wiemy o ich autorach/autorkach?

  • 15 września, godz. 16:00-17:30
  • Nowa Synagoga w Gdańsku, ul. Partyzantów 7

Warsztaty

Maria Kawska, jidyszystka, zaprosi uczestniczki i uczestników warsztatu do poznania podstaw jidysz, zapisu jego alfabetu, słów i wyrażeń. Zaprezentuje również historię języka i aktualne formy jego funkcjonowania. 

  • 15 września, godz. 13:00–14:30 (obowiązują zapisy) 
  • pytania w sprawie zapisów należy przesyłać na adres: [email protected] 

Teatr

„Amsterdam”, którego autorką jest Maya Arad Yasur to dramat poruszający m.in. tematy zbiorowej tożsamości i alienacji, to sztuka o strukturze polifonicznej: wielogłos przywołujący historie, które mogły się wydarzyć w przeszłości i za sprawą których stylowy apartament bohaterki przeobraża się w scenę tragicznych wydarzeń.
Przeplatanie się światów, misternie odtwarzane lub stwarzane w procesie narracji zdarzenia i ich szczegółowe okoliczności wytrącają ze strefy komfortu. Polifoniczna forma, w którą wpleciono frazy z różnych języków, podkreślając wielowymiarowość rzeczywistości i powtarzalność motywów, nadają tej wstrząsającej sztuce niezwykły walor poetycki. Za pomocą natrętnych powtórzeń, autorka jak po spirali myśli rozwija swoją pieśń o zagładzie, przenikając czas i przestrzeń labiryntu pamięci i skojarzeń. 
Reżyseria próby czytanej: Marek Brand

  • 14 września, 19:00–20:00
  • Plama GAK, ul. Pilotów 11
Mat. prasowe
Koncert

W Centrum św. Jana : „Czerwona mysz”: koncert - inauguracja działalności kobiecego składu klezmerskiego KLEZMO.RIOT. Zespół reinterpretuje tradycyjną muzykę żydowską, używając środków elektronicznych i niestandardowych instrumentów, inspirowanych instrumentarium pierwszych, wędrujących zespołów klezmerskich przed dwustu laty.

13 września, godz. 19:30-20:30

Centrum św. Jana w Gdańsku, ul. Świętojańska 50

Kuchnia

Kwaśne śledzie, słodkie daktylowe ciasteczka, aromatyczna szakszuka, chrupiący burek – smaku Jerozolimy nie da się łatwo zdefiniować. Bo tak jak miasto jest od wieków wielokulturowym tyglem, tak jego kuchnia odzwierciedla tysiące lat burzliwej historii. Bartek Kieżun, dziennikarz kulinarny i fotograf, zabierze uczestników w niezwykle smaczną podróż do miasta świętego dla trzech wielkich religii monoteistycznych, ale również dla tych, którzy gustują w bliskowschodnich smakach. 

12 września, godz. 18:45–20:00

Biblioteka Manhattan (II p.), Al. Grunwaldzka 82

Koncert

Klezmer & more – koncert zespołu Hawaras. Ich repertuar obejmuje zarówno muzykę żydowską, jak i cygańską i folklorystyczną muzykę taneczną, czasami z nowoczesnymi akcentami. Czego można się spodziewać na koncercie Hawaras? Program od klezmerskiego po jazzowy - wesoła i kolorowa mieszanka muzyków, którzy rozwinęli swój własny styl poprzez entuzjazm dla różnych stylów muzycznych a tym samym wnoszą na scenę wiele radości i wolności! 

13 września, godz. 18:00

Centrum św. Jana w Gdańsku, ul. Świętojańska 50

Spacery

Spacery historyczne, które prowadzi Kalina Krasowska: „Żydowski Gdańsk” czy „Żydowskie ślady we Wrzeszczu”. 

Obowiązują zapisy. Pytania w sprawie zapisów należy przesyłać na adres: [email protected] 

  • Festiwal Kultury Żydowskiej w Gdańsku: 11-15 września 2024
  • Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy na wybrane wydarzenia. Liczba miejsc ograniczona! 
  • Szczegóły programu i opis wydarzeń: zblizeniafestiwal.org

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama