Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Śnięte ryby w jeziorze Dzierzgoń. Jest podejrzenie zatrucia wody!

Ponad 400 kilogramów śniętych ryb wyłowiono z jeziora Dzierzgoń. Prawdopodobnie przyczyną jest zatrucie chemiczne wody. Powiadomiono już odpowiednie służby, akwen będzie monitorowany pod kątem możliwości dalszego śnięcia ryb.
Jezioro Dzierzgoń, śnięte ryby jezioro Dzierzgoń

Autor: RZGW Gdańsk

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej - Wody Polskie opublikował informację o śniętych rybach w jeziorze Dzierzgoń. Informacje o pojawieniu się takich ryb napłynęły z gmin Prabuty i Mikołajki Pomorskie. We wskazane miejsce natychmiast udali się pracownicy Nadzoru Wodnego w Kwidzynie.

Wiadomości niestety potwierdziły się. Zebrano ok. 400 kg martwych ryb. Oczywiście natychmiast pojawiło się pytanie o przyczyny tego zjawiska. W jeziorze Dzierzgoń nie występują złote algi, o których tak głośno w ostatnich latach za sprawą śnięcia ryb w Odrze. Do tego akwenu nie wpływają zasolone wody, sprzyjające rozwojowi toksycznych organizmów. Prawdopodobnie doszło do zatrucia wody przez nieznaną jeszcze substancję chemiczną. Nadzów Wodny powiadomił o zdarzeniu policję oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku.

CZYTAJ TAKŻE: Wspólnie dla Wisły. Naukowcy zbadali jakość wody w królowej polskich rzek. Nie jest dobrze…

Wyłowione ryby zostaną zutylizowane. Jezioro będzie uważnie obserwowane, czy nie pojawiają się dalsze śnięte ryby. Jezioro Dzierzgoń to bardzo cenny akwen od strony turystycznej, przyrodniczej, także lubiany przez wędkarzy. Obejmuje blisko 800 ha tafli wody, głębokość dochodzi do 15 m. Przez jezioro przepływa rzeka Liwa, zaś ciekawostką jest, że jeszcze w Średniowieczu zakon krzyżacki doprowadził do powstania kanału Młynówka (nazywanego też Kanałem Juranda), zapewniającego dopływ wody do zamku w Malborku. Kanał ten istnieje do dziś.

W ostatnich latach rzadko (na szczęście!) dochodziło do przypadków śnięcia ryb na Powiślu. W 2022 roku wyłowiono sporą ilość martwych ryb z jeziora Kaniewo w powiecie sztumskim, przyczyną był zrzut ścieków z sztumskiej oczyszczalni.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

wiadomo 22.08.2024 10:05
rolnicy trują nawozami ,spływa z pól rowami ich trujące uprawy ,nie kupuję co polskie...

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama