Przez trzy letnie tygodnie Gdańsk żył wielkim Festiwalem Cudów, w który przerodził się Jarmark św. Dominika. Goście z całego świata odwiedzali to wyjątkowe miejsce, a zadowoleni wystawcy już rozpoczęli rezerwację miejsc na koleją edycję. Warto jednak pamiętać, że Jarmark św. Dominika to nie tylko handel, ale i przestrzeń, gdzie spotykają się różnorodne idee społeczne, miejsce integracji międzypokoleniowej, które tak jak Gdańsk, odzwierciedla ducha wolności.
Każdy podczas tego wydarzenia znalazł coś dla siebie. Seniorzy relaksowali się w Zielonym Saloniku, młodzież angażowała się w Święto Równości, a dzieci przeżywały niezapomniane przygody na Przystanku Przygoda z AmberSky.
W niedzielę przyszedł czas na Ceremonię Zamknięcia, która zwieńczyła 764. Jarmark św. Dominika. Klucze do Gdańska zostały oddane przez kupców władzom. Wystawcy zgłoszą się po nie ponownie w ostatnią sobotę lipca 2025 roku.
- Dziękuję mieszkańcom Gdańska oraz odwiedzającym, kupcom, a przede wszystkim najbliższym sąsiadom wydarzania, za stworzenie wspaniałej atmosfery podczas 23 dni 764. Jarmarku św. Dominika – mówiła Izabela Kuś, Skarbnik Miasta Gdańsk. - Jedno z najlepszych plenerowych wydarzeń w Europie ponownie tętniło życiem, handlem, dobrą gastronomią, ale przede wszystkim było miejscem, gdzie mogliśmy spotkać się, porozmawiać o wielu ważnych sprawach, czy po prostu spędzić miło czas. Już teraz czekamy na kolejną, przyszłoroczną edycję Jarmarku św. Dominika.
W tym roku wydarzenie wspierali: Muzeum Gdańska, Miejski Teatr Miniatura, Capella Gedanensis, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Gdański Archipelag Kultury, Fundacja Nowa Strefa Kultury, Fundacja Nowe Idzie od Morza oraz Akademia Zabawy i Edukacji Wykrzyknik.
Kapituła konkursu Dominik Kultury przyznała nagrody. Pierwsza nagroda trafiła do Teatru Miniatura (voucher w wysokości 7 tys. zł), drugą przyznano Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej z Gdańska (voucher w wysokości 3 tys. zł), natomiast wyróżnienie trafiło do Cappelli Gedanensis.
Jarmark św. Dominika: Cuda 2024
Przypomniano również zwycięzców Grand Prix Jarmarku św. Dominika, które po raz pierwszy rozstrzygano w trzech kategoriach.
Grand Prix Dobry Pomysł otrzymał Dariusz Ogłaza - ZESTRUGANE.pl za drewniane dobro - deski do krojenia i serwowania. Zostały przyznane także dwa wyróżnienia, dla: Sztuka – AZ za świat tkanin oraz W Wirażu Kolażu - Łukasz Kuleta za artystyczne kolaże.
Grand Prix Dobry Smakołyk wygrał produkt Pan Trójniak firmy Meadway za regionalny miód pitny z dodatkiem pieprzu i czarnego bzu. Natomiast wyróżnienie trafiło do Otomańskiej Pokusy za tradycyjne tureckie słodycze według oryginalnej receptury.
Tegoroczną nowością było odświeżenie kategorii Dobry Smak. Sześciu jarmarkowych gastronomów rywalizowało podczas gotowania na żywo, a oceniali ich: Andrzej Polan i Sebastian Cichy, czyli autorytety w świecie gastronomii oraz Radny Miasta Gdańska Piotr Dzik i wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich Paweł Orłowski.
Wyróżnienia w tej kategorii trafiły do: Azimy - za pilaw oraz Piwnicy Rajców - za smażonego śledzia. Grand Prix otrzymał przedstawiciel kuchni kubańskiej RC Reinaldo – za ropa vieja czyli szarpaną wołowinę z żółtym ryżem.
Zwycięzcy Grand Prix otrzymali statuetki, vouchery w wysokości 5000 zł na zakup stoiska na Jarmarku św. Dominika 2025 oraz pamiątkowe dyplomy. Natomiast wyróżnieni zostali uhonorowani voucherami od Polferries – na rejs do Szwecji oraz pamiątkowymi dyplomami. W kategorii Dobry Smak wyróżnieni oraz zwycięzcy dodatkowo otrzymali upominki od Zakładu Porcelany Stołowej Lubiana.
Jarmark św. Dominika to też miejsce do akcji społecznych, do niesienia pomocy i tworzenia wspólnoty oraz dobrych praktyk. Główny sponsor wydarzenia – Koło Widokowe AmberSky oraz organizatorzy – Międzynarodowe Targi Gdańskie po raz kolejny zaangażowali się w akcję Koło Marzeń.
- Podczas Jarmarku, na Przystanku Przygoda z AmberSky, znajdowało się miejsce, gdzie można było zostawić zapisane na kartce marzenia – informują organizatorzy. - A wpadło ich do specjalnych skrzynek ponad 3000! Przekazanie 36 wylosowanych marzeń nastąpiło w niedzielę, na Przystanku Przygoda z AmberSky. Natomiast podczas Ceremonii Zamknięcia Jarmarku na Przedprożach Dworu Artusa, zrealizowano marzenie, jakim było przekazanie karmy dla czworonogów ze schroniska Promyk. Przedstawiciel schroniska odebrała z rąk Pani Oliwii, która wrzuciła marzenie do Koła Marzeń oraz przedstawiciela fundatorów marzenia – Koła Widokowego AmberSky oraz Międzynarodowych Targów Gdańskich - wiceprezesa MTG Pawła Orłowskiego, voucher o wartości 10 tys. zł. Małe i duże marzenia uczestników Jarmarku mogły zostać spełnione dzięki współpracy z Kołem Widokowym AmberSky, Gdańską Organizacją Turystyczną, Żeglugą Gdańską, Lechią Gdańsk oraz Akademii Zabawy i Edukacji Wykrzyknik - dodają.
- Bardzo trudno oddaje się klucze do miasta z tego względu, iż słyszymy z wielu stron, że był to udany czas – powiedział Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich. - Postaramy się, aby w przyszłym roku Jarmark św. Dominika był równie bogaty w pozytywne emocje, choć na pewno będzie trudno dorównać tegorocznemu wydarzeniu. Za nami wspaniałe chwile, jak chociażby zaręczyny podczas Ceremonii Otwarcia. Tych emocji było oczywiście wiele więcej – także dzięki części kulturalnej Jarmarku, jak i w części handlowej. Do zobaczenia na Jarmarku św. Dominika w 2025 roku. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby jeszcze bardziej pozostał w pamięci – dodał wiceprezes MTG.
613 wystawców na 760 stoiskach
Na ponad 60 tys. m2 odwiedzający znajdowali takie cuda, jak akcesoria w kształcie pierogów, które sprzedawała wystawczyni ze Stanów Zjednoczonych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ceramika z Uzbekistanu, czy manufaktura perfum. W gastronomi bardzo popularne były: makaron w parmezanie czy kuchnia kubańska – zwycięzca Grand Prix w kategorii Dobry Smak.
Inspiracje stanowiły także specjalne uliczki jarmarkowe, na których można było zrobić wyjątkowe zakupy w postaci nowoczesnych plakatów, obrazów, biżuterii czy oryginalnych ubrań.
Jarmarkowe sceny gościły 63 wydarzenia muzyczne. Do tego doszło 21 wydarzeń teatralnych oraz ponad 60 skierowanych do dzieci. Odbyły się 54 warsztaty, a na kinowym ekranie widzowie obejrzeli 11 filmów pełnometrażowych. To jarmark w pigułce.
Warto także przypomnieć, że przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego powstała Uliczka Pomorska. na ul. Szerokiej. To wyjątkowe miejsce kusiło regionalnymi przysmakami i naturalnymi produktami. Można było spotkać tam pomorskich rzemieślników z ich przepięknym rękodziełem. Dostępne były również stoiska z produktami i usługami podmiotów, które ekonomię łączą z wrażliwością społeczną.
- Już teraz zapraszamy na Uliczkę Pomorską podczas Jarmarku św. Dominika 2025 – mówi Adam Gawrylik, członek zarządu Województwa Pomorskiego. - To świetne miejsce promujące nasz region i pokazujące jego walory. Cieszymy się, że w tak oryginalny sposób możemy zachęcać do odwiedzania Pomorza.
W rekordowym tempie, z ulic Gdańska zniknie jarmarkowa infrastruktura. Demontaże rozpoczną się w poniedziałek 19 sierpnia. Tego dnia zostanie otwarte dla kierowców rondo na Podwalu Staromiejskim, przy ul. Podmłyńskiej i Pańskiej. W dniach 21-22 sierpnia samochody ponownie wjadą na ul. Rajską. Ostatnie demontaże zakończą się 25 sierpnia, a od 26 sierpnia powróci wakacyjna organizacja ruchu.
Napisz komentarz
Komentarze