Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

764. Jarmark św. Dominika zakończony! Dopisała pogoda, wystawcy, odwiedzający

764. edycja Jarmarku św. Dominika zamknęła podwoje. 23 dni Festiwalu Cudów przyniosło wiele niezapomnianych chwil, zakupów jarmarkowych cudeniek, spotkań z ciekawymi ludźmi oraz z kulturą. Do zobaczenia za rok - w dniach 26 lipca – 17 sierpnia.
764. Jarmark św. Dominika zakończony! Dopisała pogoda, wystawcy, odwiedzający

Autor: Gdansk.pl

Przez trzy letnie tygodnie Gdańsk żył wielkim Festiwalem Cudów, w który przerodził się Jarmark św. Dominika. Goście z całego świata odwiedzali to wyjątkowe miejsce, a zadowoleni wystawcy już rozpoczęli rezerwację miejsc na koleją edycję. Warto jednak pamiętać, że Jarmark św. Dominika to nie tylko handel, ale i przestrzeń, gdzie spotykają się różnorodne idee społeczne, miejsce integracji międzypokoleniowej, które tak jak Gdańsk, odzwierciedla ducha wolności. 

Każdy podczas tego wydarzenia znalazł coś dla siebie. Seniorzy relaksowali się w Zielonym Saloniku, młodzież angażowała się w Święto Równości, a dzieci przeżywały niezapomniane przygody na Przystanku Przygoda z AmberSky. 

W niedzielę przyszedł czas na Ceremonię Zamknięcia, która zwieńczyła 764. Jarmark św. Dominika. Klucze do Gdańska zostały oddane przez kupców władzom. Wystawcy zgłoszą się po nie ponownie w ostatnią sobotę lipca 2025 roku. 

- Dziękuję mieszkańcom Gdańska oraz odwiedzającym, kupcom, a przede wszystkim najbliższym sąsiadom wydarzania, za stworzenie wspaniałej atmosfery podczas 23 dni 764. Jarmarku św. Dominika – mówiła Izabela Kuś, Skarbnik Miasta Gdańsk. - Jedno z najlepszych plenerowych wydarzeń w Europie ponownie tętniło życiem, handlem, dobrą gastronomią, ale przede wszystkim było miejscem, gdzie mogliśmy spotkać się, porozmawiać o wielu ważnych sprawach, czy po prostu spędzić miło czas. Już teraz czekamy na kolejną, przyszłoroczną edycję Jarmarku św. Dominika.

W tym roku wydarzenie wspierali: Muzeum Gdańska, Miejski Teatr Miniatura, Capella Gedanensis, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Gdański Archipelag Kultury, Fundacja Nowa Strefa Kultury, Fundacja Nowe Idzie od Morza oraz Akademia Zabawy i Edukacji Wykrzyknik.

Kapituła konkursu Dominik Kultury przyznała nagrody. Pierwsza nagroda trafiła do Teatru Miniatura (voucher w wysokości 7 tys. zł), drugą przyznano Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej z Gdańska (voucher w wysokości 3 tys. zł), natomiast wyróżnienie trafiło do Cappelli Gedanensis.

Jarmark św. Dominika: Cuda 2024 

Przypomniano również zwycięzców Grand Prix Jarmarku św. Dominika, które po raz pierwszy rozstrzygano w trzech kategoriach. 

Grand Prix Dobry Pomysł otrzymał Dariusz Ogłaza - ZESTRUGANE.pl za drewniane dobro - deski do krojenia i serwowania. Zostały przyznane także dwa wyróżnienia, dla: Sztuka – AZ za świat tkanin oraz W Wirażu Kolażu - Łukasz Kuleta za artystyczne kolaże. 

Grand Prix Dobry Smakołyk wygrał produkt Pan Trójniak firmy Meadway za regionalny miód pitny z dodatkiem pieprzu i czarnego bzu. Natomiast wyróżnienie trafiło do Otomańskiej Pokusy za tradycyjne tureckie słodycze według oryginalnej receptury.

Tegoroczną nowością było odświeżenie kategorii Dobry Smak. Sześciu jarmarkowych gastronomów rywalizowało podczas gotowania na żywo, a oceniali ich: Andrzej Polan i Sebastian Cichy, czyli autorytety w świecie gastronomii oraz Radny Miasta Gdańska Piotr Dzik i wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich Paweł Orłowski

Wyróżnienia w tej kategorii trafiły do: Azimy - za pilaw oraz Piwnicy Rajców - za smażonego śledzia. Grand Prix otrzymał przedstawiciel kuchni kubańskiej RC Reinaldo – za ropa vieja czyli szarpaną wołowinę z żółtym ryżem.

Zwycięzcy Grand Prix otrzymali statuetki, vouchery w wysokości 5000 zł na zakup stoiska na Jarmarku św. Dominika 2025 oraz pamiątkowe dyplomy. Natomiast wyróżnieni zostali uhonorowani voucherami od Polferries – na rejs do Szwecji oraz pamiątkowymi dyplomami. W kategorii Dobry Smak wyróżnieni oraz zwycięzcy dodatkowo otrzymali upominki od Zakładu Porcelany Stołowej Lubiana.

Jarmark św. Dominika to też miejsce do akcji społecznych, do niesienia pomocy i tworzenia wspólnoty oraz dobrych praktyk. Główny sponsor wydarzenia – Koło Widokowe AmberSky oraz organizatorzy – Międzynarodowe Targi Gdańskie po raz kolejny zaangażowali się w akcję Koło Marzeń. 

- Podczas Jarmarku, na Przystanku Przygoda z AmberSky, znajdowało się miejsce, gdzie można było zostawić zapisane na kartce marzenia – informują organizatorzy. - A wpadło ich do specjalnych skrzynek ponad 3000! Przekazanie 36 wylosowanych marzeń nastąpiło w niedzielę, na Przystanku Przygoda z AmberSky. Natomiast podczas Ceremonii Zamknięcia Jarmarku na Przedprożach Dworu Artusa, zrealizowano marzenie, jakim było przekazanie karmy dla czworonogów ze schroniska Promyk. Przedstawiciel schroniska odebrała z rąk Pani Oliwii, która wrzuciła marzenie do Koła Marzeń oraz przedstawiciela fundatorów marzenia – Koła Widokowego AmberSky oraz Międzynarodowych Targów Gdańskich - wiceprezesa MTG Pawła Orłowskiego, voucher o wartości 10 tys. zł. Małe i duże marzenia uczestników Jarmarku mogły zostać spełnione dzięki współpracy z Kołem Widokowym AmberSky, Gdańską Organizacją Turystyczną, Żeglugą Gdańską, Lechią Gdańsk oraz Akademii Zabawy i Edukacji Wykrzyknik - dodają.

- Bardzo trudno oddaje się klucze do miasta z tego względu, iż słyszymy z wielu stron, że był to udany czas – powiedział Paweł Orłowski, wiceprezes Międzynarodowych Targów Gdańskich. - Postaramy się, aby w przyszłym roku Jarmark św. Dominika był równie bogaty w pozytywne emocje, choć na pewno będzie trudno dorównać tegorocznemu wydarzeniu. Za nami wspaniałe chwile, jak chociażby zaręczyny podczas Ceremonii Otwarcia. Tych emocji było oczywiście wiele więcej – także dzięki części kulturalnej Jarmarku, jak i w części handlowej. Do zobaczenia na Jarmarku św. Dominika w 2025 roku. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby jeszcze bardziej pozostał w pamięci – dodał wiceprezes MTG.

613 wystawców na 760 stoiskach 

Na ponad 60 tys. m2 odwiedzający znajdowali takie cuda, jak akcesoria w kształcie pierogów, które sprzedawała wystawczyni ze Stanów Zjednoczonych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się ceramika z Uzbekistanu, czy manufaktura perfum. W gastronomi bardzo popularne były: makaron w parmezanie czy kuchnia kubańska – zwycięzca Grand Prix w kategorii Dobry Smak.

Inspiracje stanowiły także specjalne uliczki jarmarkowe, na których można było zrobić wyjątkowe zakupy w postaci nowoczesnych plakatów, obrazów, biżuterii czy oryginalnych ubrań.

Jarmarkowe sceny gościły 63 wydarzenia muzyczne. Do tego doszło 21 wydarzeń teatralnych oraz ponad 60 skierowanych do dzieci. Odbyły się 54 warsztaty, a na kinowym ekranie widzowie obejrzeli 11 filmów pełnometrażowych. To jarmark w pigułce.

Warto także przypomnieć, że przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego powstała Uliczka Pomorska. na ul. Szerokiej. To wyjątkowe miejsce kusiło regionalnymi przysmakami i naturalnymi produktami. Można było spotkać tam pomorskich rzemieślników z ich przepięknym rękodziełem. Dostępne były również stoiska z produktami i usługami podmiotów, które ekonomię łączą z wrażliwością społeczną. 

- Już teraz zapraszamy na Uliczkę Pomorską podczas Jarmarku św. Dominika 2025 – mówi Adam Gawrylik, członek zarządu Województwa Pomorskiego. - To świetne miejsce promujące nasz region i pokazujące jego walory. Cieszymy się, że w tak oryginalny sposób możemy zachęcać do odwiedzania Pomorza.

W rekordowym tempie, z ulic Gdańska zniknie jarmarkowa infrastruktura. Demontaże rozpoczną się w poniedziałek 19 sierpnia. Tego dnia zostanie otwarte dla kierowców rondo na Podwalu Staromiejskim, przy ul. Podmłyńskiej i Pańskiej. W dniach 21-22 sierpnia samochody ponownie wjadą na ul. Rajską. Ostatnie demontaże zakończą się 25 sierpnia, a od 26 sierpnia powróci wakacyjna organizacja ruchu.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama