Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Klasyczna muzyka w plenerze, w cieniu murów rycerskiej rezydencji

Festiwal Chopin en vacanses odbywa się w kilkunastu ciekawych miejscach na mapie całej Polski. To plenerowe koncerty fortepianowe młodych, utalentowanych artystów, organizowane w sąsiedztwie zabytkowych dworów czy pałaców. Taki muzyczny wieczór odbył się też w Stążkach, wsi na terenie gminy Mikołajki Pomorskie, w której zachował się ogromny dwór z wysoką wieżą, nazywany przez tubylców pałacem.
Klasyczna muzyka w plenerze, w cieniu murów rycerskiej rezydencji
Chichiro Deguchi za klawiaturą fortepianu

Autor: Piotr Piesik

Stążki posiadają niezmiernie ciekawą historię, sięgającą Średniowiecza i walk Prusów z zakonem krzyżackim. W pobliżu wsi znajdują się pozostałości dawnej warowni oraz umocnień. Pałac, czyli okazały dwupiętrowy dwór szczęśliwie uniknął zniszczenia w czasie II wojny światowej, po czym stał się siedzibą władz PGR. Jeszcze kilkanaście lat temu mieszkali tutaj potomkowie dawnych pracowników pegeerowskich. Dziś pałac jest własnością gminy Mikołajki Pomorskie, która poszukuje nabywcy lub inwestora.

Festiwal Chopin en vacanses organizowany jest przez Fundację Ziemia Dobrzyńska, przy pomocy finansowej Funduszu Promocji Kultury i programu Muzyka, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Schemat jest bardzo prosty: w plenerze występuje dwoje młodych - choć w wielu przypadkach już utytułowanych - artystów, prezentując nie tylko muzykę Fryderyka Chopina. Tak też było w Stążkach. Nadspodziewanie liczna publiczność wysłuchała recitali w wykonaniu Juliusza Łukasika oraz Chichiro Deguchi. W programie znalazły się kompozycje Chopina, Beethovena, Ravela. 

Koncert połączono z wernisażem wystawy obrazów namalowanych przez członków Stowarzyszenia Plastyków Paleta w Sztumie w trakcie niedawnego pleneru malarskiego.

Warto wspomnieć, że sam Fryderyk Chopin w roku 1827 odwiedził Powiśle - przebywał przez kilka dni w nieodległym Waplewie, na zaproszenie zaprzyjaźnionej rodziny Sierakowskich.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama