Rycerskie turnieje na zamku w Sztumie są nawiązaniem do wizyty, jaką złożył tu w XIV wieku austriacki książę Albrecht von Habsburg, uczestniczący w wyprawie krzyżowej na Prusów. Pozostawił dużą sumę pieniędzy na rozbudowę sztumskiego zamku, który potem przeżywał okres rozkwitu. Oczywiście nigdy warownia tutejsza nie miała dorównywać stołecznemu Malborkowi ani nawet zamkowi w Kwidzynie. Korzystne warunki spowodowały, że Sztum stal się letnią rezydencją wielkich mistrzów zakonu.
Staraniem Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej, które na tutejszym zamku miało i nadal ma swoją siedzibę, rozpoczęto organizację rycerskich turniejów dla upamiętnienia wydarzeń z końca XIV stulecia. Do tradycji tej nawiązano po przejęciu sztumskiego zamku na rzecz Skarbu Państwa, jako oddział Muzeum Zamkowego w Malborku, stąd pomysł Festiwalu Rycerskiego.
Na zamkowym dziedzińcu rozbito rycerski obóz, gdzie można było oglądać rynsztunek bojowy, tarcze, miecze, zbroje, chorągwie. Tam też odbywa się jarmark rękodzieła, który będzie czynny również w niedzielę. Na błoniach między murami zamku a brzegami Jeziora Zajezierskiego odbywały się liczne pokazy oraz walki, zarówno konne jak i piesze. Całość zwieńczy wieczorny korowód wokół murów zamkowych.
Napisz komentarz
Komentarze