Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Pierwsze ognisko ASF na Pomorzu! Zarażonych 161 świń

Po raz pierwszy w województwie pomorskim stwierdzono ognisko afrykańskiego pomoru świń. Wyznaczono je w gospodarstwie w Straszewie (gmina Ryjewo), w powiecie kwidzyńskim. Rejon ten został już wcześniej objęty strefa różową ze względu na występowanie pomoru u dzików. W środę, 24 lipca, ognisko zostało zlikwidowane.
ASF na Pomorzu, świnie ryjewo
Wirusem ASF zarażonych zostało 161 świń we wsi Straszewo w gminie Ryjewo

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Po województwach lubelskim, mazowieckim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim Pomorze stało się szóstym regionem w kraju, w którym wystąpiło ASF u świń. Już cztery lata wcześniej stwierdzono w Pomorskiem pierwszy przypadek ASF u dzików, obecnie z tym problemem spotyka się coraz więcej miast i gmin, szczególnie ostatnio w okolicach Trójmiasta. Tylko w tym roku stwierdzono ok. 130 zachorowań u dzików.

Wirus ASF na Pomorzu! 161 świń chorych na afrykański pomór

O stwierdzeniu pierwszego w 2024 r. ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w województwie pomorskim poinformował Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. Diagnozę potwierdziły  badania laboratoryjne z 23 lipca 2024 r.otrzymane z Krajowego Laboratorium Referencyjnego ds. ASF, czyli Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach (PIW-PIB). 

CZYTAJ TEŻ: ASF w Gdańsku! Wykryto pierwszy przypadek wirusa u potrąconego warchlaka

Z komunikatu WIW wynika, że ognisko ASF wyznaczono w gospodarstwie z 161 świniami  w Straszewie, gmina Ryjewo, w powiat kwidzyński. - Ze wstępnych ustaleń wynika, że presja wirusa w środowisku wokół gospodarstwa oraz wyjścia w pole podczas żniw mimo zabezpieczeń w gospodarstwie doprowadziła, że wirus przedostał się do pomieszczeń gdzie utrzymywane były świnie - czytamy w komunikacie.

Gospodarstwo zostało zabezpieczone, zastosowano maty i środki dezynfekcyjne oraz odzież ochronną. Gospodarstwo objęto dozorem policji.

ASF jest chorobą przebiegającą ze skutkiem śmiertelnym dla świń.Zwierzęta zostały uśmiercone, a ich zwłoki bezpiecznie przetransportowano do zakładu utylizacyjnego w eskorcie policji. Wokół zlikwidowanego ogniska choroby  wyznaczono obszar zapowietrzony ( o promieniu 3 km) i zagrożony ( o promieniu 10 km).  Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zapowiada utrzymywanie w tych miejscach szczególnych środków ostrożności, m.in.  ograniczanie populacji dzików, kontrolowanie przemieszczenia świń, wzmocnienie zabezpieczenia gospodarstw..

- Do właścicieli świń w obszarach występowania ASF gorąco apelujemy o szczególną ostrożność i uważne przestrzeganie zasad bioasekuracji w szczególności w tym żniwnym okresie, przestrzeganie przepisów i stosowanie preparatów biobójczych na wszystkich powierzchniach urządzeń wprowadzanych do gospodarstw, które mogą być przyczyną wniknięcia wirusa na teren gospodarstwa, stosowanie środków ochrony osobistej przed wejściem do pomieszczeń inwentarskich oraz zabezpieczenia gospodarstw przed dostępem osób trzecich, a także zwierząt dzikich, domowych czy szkodników - wzywa Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. - Każde przemieszczenie świń do i z gospodarstwa może odbywać się wyłącznie za zgodą właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii. Wszelkie informacje dotyczące szczegółowych zasad zabezpieczenia gospodarstw są umieszczone na stronach internetowych Inspekcji Weterynaryjnych, dostępne również w instytucjach samorządowych czy ośrodkach doradztwa rolniczego.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama