Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Jelczem w Himalaje. W 45. rocznicę zdobycia Annapurny przez polskich himalaistów

W 45. rocznicę śmierci trzech himalaistów, którzy zginęli na Annapurnie Płd., na wyprawę "Jelczem w Himalaje" wyruszyła z portu w Gdyni 6-osobowa ekipa wspinaczy skupiona wokół Fundacji Pietrowicz Śladami Uczestników. W tym gronie są dwaj himalaiści, którzy wspinali się przed 45 laty na Annapurnę oraz syn jednego z tamtych wspinaczy – Maciej Pietrowicz. Podróż morska do Bombaju potrwa około 2 miesięcy.
Jelczem w Himalaje. W 45. rocznicę zdobycia Annapurny przez polskich himalaistów

Autor: Fundacja Śladami Uczestników

Początek wyprawy, to Jelenia Góra. Szóstka himalaistów zmierza pojazdem wyprawowym Jelcz – tak jak w 1979 roku - w stronę portu morskiego w Gdyni. W środę 24 lipca rano wehikuł wraz z ekipą zakotwiczył na statku do Indii – do Bombaju. Z tego miejsca trasa przebiegać będzie przez całe Indie do Pokhary w Nepalu.

W skład ekipy wyprawowej weszli: Maciej Pietrowicz (założyciel Fundacji Pietrowicz Śladami Uczestników), Arkadiusz Peryga (kierowca i mechanik), Ryszard Włoszczowski (uczestnik wyprawy na Annapurnę Płd. w 1979r), Bogdan Dejnarowicz (uczestnik wyprawy na Annapurnę Płd. w 1979r), Darek Załuski (himalaista, reżyser i scenarzysta) i Bartosz Krala (podróżnik oraz kierowca rajdowy). 

Na stronie fundacji o wcześniejszej edycji w 2021 roku Maciej Pietrowicz pisze, że "Jelczem w Himalaje" to „Projekt zrodzony z pasji. Jest to dla mnie cel nadrzędny, ponadczasowy i niewymierny!”

CZYTAJ TAKŻE: Gdyński wkład w podbój kosmosu. Satelita EagleEye zawita na orbicie

- Jako syn uczestnika ekspedycji na Annapurna South 1979, zafascynowany historią polskich wypraw w Himalaje postanowiłem oddać się sercem w nowy projekt i zainicjowałem… Jelczem w Himalaje! - pisze Maciej Pietrowicz. - Zaangażowałem się także z powódek personalnych. Chciałbym poczuć ekscytację, która towarzyszyła mojemu tacie podczas wyprawy Jelczem w Himalaje 42 lat temu, na jednej z jego wypraw. Pozwoli mi to jeszcze bardziej odczuć emocje, zapisane w Jego dziennikach oraz dopisać kolejny rozdział do nowo wydanej przeze mnie książki „Śladami Uczestników”.

Jak podkreślają organizatorzy wyprawy podróż polskim Jelczem z tamtej epoki, identycznym jak ten, którym polscy himalaiści docierali w najwyższe góry świata w latach 70., jest hołdem dla uczestników historycznej wyprawy z 1979 roku. Ekspedycja, ma na celu upamiętnienie trzech wspinaczy, którzy zginęli na Annapurnie Płd. 45 lat temu. Uczestnicy odwiedzą, m.in. Ambasadę RP w New Delhi (patronat projektu). 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Gdynia najszczęśliwszym miastem w Polsce? "Radny stworzył ranking z żoną"

- W wyprawie uczestniczy dwóch himalaistów z 1979 r, którzy po 45 latach wyruszają na spotkanie ze swoją górą – mówi Maciej Pietrowicz. - Na trasie będzie prezentowana wystawa obrazów upamiętniająca historię wspinaczy, którzy przed laty zdobywali najwyższe szczyty świata. Kulminacyjnym momentem będzie dotarcie do opuszczonej w 1979 roku bazy pod Annapurną Południową, gdzie zostanie złożony hołd przy tabliczce pamiątkowej. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama