Powszechny program darmowych badań osób po czterdziestym roku życia, pozwalających na wczesne wykrywanie chorób i zaburzeń oraz zapobieganie ich rozwojowi, miał działać tylko do końca czerwca tego roku. Ministerstwo Zdrowia zadecydowało jednak o jego przedłużeniu na kolejne sześć miesięcy.
- Osoby, które ukończyły 40 lat mają więc w dalszym ciągu możliwość ponownego skorzystania z bezpłatnych badań, jeśli od poprzednich minęło 12 miesięcy - tłumaczy Monika Kierat z pomorskiego NFZ. - Na Pomorzu do tej pory ponad 184 tysiące osób wykorzystało możliwość wykonania bezpłatnych badań. Z tej liczby ponad 108 tysięcy stanowiły panie, a niespełna 76 tysięcy panowie. Uprawnionych do skorzystania z programu „Profilaktyka 40 Plus” w województwie pomorskim jest ponad 1,2 mln osób. W całej Polsce z badań w ramach programu 40 plus skorzystało dotychczas ponad 3,4 miliona osób.
Profilaktyka 40 Plus - jakie badania?
Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu „Profilaktyka 40 plus”, dzielą się na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny.
Na pakiet badań diagnostycznych dla kobiet składają się:
- morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie glukozy we krwi
- próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
- poziom kreatyniny we krwi
- badanie ogólne moczu
- poziom kwasu moczowego we krwi
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).
Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn to:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
- stężenie glukozy we krwi
- próby wątrobowe: AlAT, AspAT, GGTP
- poziom kreatyniny we krwi
- badanie ogólne moczu
- poziom kwasu moczowego we krwi
- krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT)
- PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.
We wspólnym pakiecie dla kobiet i mężczyzn znajduje się m.in. pomiar ciśnienia tętniczego, pomiar masy ciała, wzrostu, obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Jak zapisać się na badania?
Na badania w ramach programu można się zapisać korzystając z Internetowego Konta Pacjenta lub infolinii o numerze 800 69 60 64. Istnieje też możliwość bezpośredniej rejestracji w placówce wykonującej badania.
Na Pomorzu program „Profilaktyka 40 Plus” realizuje 219 placówek medycznych. Ich pełną listę znaleźć można pod adresem internetowym: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania. Więcej szczegółów na temat programu „Profilaktyka 40 Plus” zawiera strona: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jakie-badania-w-programie-profilaktyka-40-plus.
Napisz komentarz
Komentarze