Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wodowanie i chrzest niszczyciela min Jaskółka w Gdańsku

Nowoczesny niszczyciel min projektu 258, już czwarty okręt z tej serii, któremu nadano imię Jaskółka, został w środę, 26 czerwca zwodowany w gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding. Odbył się również morski chrzest okrętu. Marynarka Wojenna RP ma już w służbie trzy jednostki tego typu: OORP Kormoran, Albatros i Mewa, w budowie znajduje się już Rybitwa, serię zamknie Czajka.
wodowanie i chrzest ORP Jaskółka, Gdańsk 2024
Jaskółka to czwarty z serii niszczyciel min dla Marynarki Wojennej

Autor: Robert Rozmus | Zawsze Pomorze

Wodowanie nowej jednostki to dla każdej stoczni duże wydarzenie. W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding w środę, 26 czerwca w samo południe zwodowano nowy okręt wojenny dla polskiej floty – niszczyciela min ORP Jaskółka, czwartą jednostkę projektu 258.

Gdańsk: Jaskółka zwodowana i ochrzczona. Okręt trafi do MW

Tradycyjny chrzest okrętu odbył się podczas tej samej uroczystości. Matką chrzestną ORP Jaskółka została Małgorzata Zdonek, żona kadm. w st. spocz. Krzysztofa Zdonka, który dowodził m.in. 8. Flotyllą Obrony Wybrzeża.

wodowanie i chrzest ORP Jaskółka, Gdańsk 2024

W chwili tradycyjnego rozbicia o burtę okrętu butelki szampana otrzymał on nazwę Jaskółka. Miano Okręt Rzeczypospolitej Polskiej zyska oficjalnie po wcieleniu do służby, z chwilą pierwszego podniesienia bandery wojennej RP.

Niszczyciele min typu Kormoran. Co o nich wiemy?

Nowoczesne niszczyciele min należą do bardzo udanych konstrukcji, czego najlepszym dowodem jest to, że śladem prototypowego ORP Kormoran zamówiono pięć kolejnych takich jednostek, choć z pewnymi modyfikacjami. W służbie znajdują się jak dotąd trzy okręty: 

  • ORP Kormoran (601) – wejście do służby 28 listopada 2017 roku,
  • ORP Albatros (602) – od 28 listopada 2022 roku, 
  • ORP Mewa (603) – od 14 lutego 2023 roku. 

Wszystkie wchodzą w skład 13. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Gdyni. Kolejne trzy jednostki zasilą 12. Dywizjon Trałowców 8. FOW w ŚwinoujściuBudowa ORP Jaskółka rozpoczęła się 28 marca ubiegłego roku od palenia blach pod kadłub okrętu. Poprzednie jednostki tej serii wchodziły do służby po około 3,5 roku od chwili podjęcia budowy

Zadaniami niszczycieli min są: 

  • poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i neutralizacja min morskich oraz innych obiektów i materiałów wybuchowych w akwenach morskich, 
  • zapewnienie bezpieczeństwa żeglugi morskich szlaków komunikacyjnych, 
  • prowadzenie działań w obszarach zagrożenia minami, 
  • ocena środowiska w obszarach podwodnych.

Projekt okrętów powstał w biurze Remontowa Marine Design & Consulting, należącym do Remontowa Holding. Budowa jest prowadzona pod nadzorem Polskiego Rejestru Statków.

To specjalistyczne jednostki, charakteryzujące się niską sygnaturą pól fizycznych (kadłub wykonany jest z amagnetycznej stali austenitycznej), wysokimi parametrami manewrowości ze zmniejszoną powierzchnią odbicia radiolokacyjnego, akustycznego i termicznego.

  • Wyporność niszczyciela min to 900 t, długość 58,5 m, załoga liczy 45 oficerów i marynarzy. Nominalna prędkość okrętu wynosi 15 w. – dla poszukiwania min nie jest konieczna wyższa – zapewniają ją dwa pędniki cykloidalne. 

Okręty dysponują systemem zarządzania walką oraz nowoczesnym wyposażeniem. W jego skład wchodzą m.in. bezzałogowe pojazdy podwodne i sonary. Wykryte miny mogą być niszczone m.in. przez autonomiczne środki walki.

Nazwy niszczycieli min projektu 258 w większości nawiązują do nazw przedwojennych polskich trałowców (nazywanych wówczas minowcami), z wyjątkiem prototypowego ORP Kormoran.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama