Wyspa Sobieszewska to dzielnica Gdańska o statusie wyspy ekologicznej, gwarantującym zachowanie przyrody w naturalnym stanie. I właśnie tu policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku wspólnie z inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku ujawnili nielegalne składowisko odpadów. Zapobiegli przy tym rozładowaniu tira, załadowanego 18 tonami niebezpiecznych substancji. Dzięki temu nie doszło do zanieczyszczeniu terenu.
Chcieli zrzucić na Wyspie Sobieszewskiej 18 ton śmieci
W naczepie ciągnika siodłowego znajdowało się 12 pojemników typu mauzer 1000 l oraz 22 beczki z zawartością odpadów farb i lakierów zawierających rozpuszczalniki organiczne i inne substancje niebezpieczne o łącznej wadze blisko 18 ton. Na terenie posesji policjanci znaleźli m.in. elementy karoserii, środki do ochrony roślin, beczki z zawartością smarów i olejów, pojemniki po olejach z przemysłu chłodniczego, formy do produkcji śmietników, meble, oraz wiele innych tego typu odpadów.
Policjanci podczas sprawdzania terenu ujawnili również usypaną wzdłuż posesji około 20-metrową hałdę z gruzu, przy której znaleziono około stu zużytych opon.
Ustalono, że firma wynajmująca ten teren nie posiada zezwolenia na magazynowanie odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych. Na terenie posesji nie było żadnego oznakowania, a teren nie był odpowiednio przygotowany na ich składowanie.
ZOBACZ TEŻ: Para turystów podrzuciła śmieci w Swornegaciach. "Pokażemy tym brudasom"
Inspektorzy WIOŚ w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa rozpoczęli kontrolę. Równolegle pracowali śledczy i kryminalni. Zabezpieczono ślady, dowody, przesłuchano świadków, wykonano oględziny, zabezpieczono niebezpieczne substancje. Na miejsce wezwano Straż Pożarną. Strażacy z zastępu chemicznego sprawdzili ujawnione przez policjantów składowisko. Na szczęście nie ujawniono wydobywających się łatwopalnych gazów.
Ostatecznie ciężarówka wypełniona niebezpiecznymi substancjami została przepilotowana w asyście policjantów ruchu drogowego do miejsca, w którym przeprowadzona zostanie utylizacja odpadów.
Zebrane materiały w sprawie w całości przekazane zostaną do Prokuratury Rejonowej w Gdańsku, celem wszczęcia postępowania przygotowawczego. Funkcjonariusze z Wydziału Do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Gdańsku, dążą do zatrzymania sprawców tego przestępstwa. Za składowanie, transportowanie odpadów lub substancji, które mogą zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi, lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Policjanci informują, że sprawa ma charakter rozwojowy.
Napisz komentarz
Komentarze