Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

22. Gryfy Gospodarcze rozdane. Malbork, Tczew, Kolbudy gminami Przyjaznymi Przedsiębiorcom

Gmina Miejska Tczew otrzymała wyróżnienie w konkursie „Pomorski Gryf Gospodarczy 2021" w kategorii „Gmina Przyjazna Przedsiębiorcom". Uroczyste wręczenie nagrody miało miejsce podczas gali w dniu 26 października 2021 r. w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Spośród nagrodzonych samorządów z województwa pomorskiego znalazły się Gmina Kolbudy - wyróżnienie oraz Miasto Malbork - nagroda główna.
fot. Piotr Połoczański/Urząd Marszałkowski w Gdańsku 

Gmina Przyjazna Przedsiębiorcom to nagroda skierowana do samorządów lokalnych na terenie województwa pomorskiego, które konsekwentnie i systematycznie prowadzą działania na rzecz rozwoju i wspierania przedsiębiorczości na swoim obszarze, poprawiają jakość i dostępność usług oferowanych przedsiębiorcom, prowadzą działalność edukacyjną w obszarze przedsiębiorczości.

Nagroda Pomorska Gryf Gospodarczy jest regionalną nagrodą przyznawaną nieprzerwanie od 2000 roku. Jej organizatorem jest Pomorska Rada Przedsiębiorczości, która skupia przedstawicieli regionalnych środowisk gospodarczych oraz pełni rolę doradcy Marszałka Województwa Pomorskiego.

Ta nagroda jest dedykowana przedsiębiorcom, którzy sięgając po nowe rozwiązania chcą rozwijać swoje firmy i konkurować na rynkach Polski, Europy i całego świata. Wręczając ją chcemy pokazać, jak ważni są przedsiębiorcy w życiu gospodarczym i społecznym całego naszego regionu – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

Celem konkursu jest m.in. promocja postaw przedsiębiorczych, wsparcie i inicjowanie przedsięwzięć innowacyjnych i prorozwojowych, szczególnie takich, które są zbieżne z celami Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego 2030, a także upowszechnianie dobrych praktyk w biznesie.

Zdobycie statuetki Gryfa Gospodarczego to nie tylko prestiżowe wyróżnienie oraz dowód uznania i zaufania władz województwa, ale także okazja do zaprezentowania i promocji swojej działalności. Laureaci i finaliści konkursu są m.in. rekomendowani do innych prestiżowych nagród gospodarczych, takich jak Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP, Nagroda Polskiej Rady Biznesu czy konkurs EY Przedsiębiorca Roku.

Organizatorem Konkursu o Nagrodę Pomorską „Gryf Gospodarczy” jest Pomorska Rada Przedsiębiorczości pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego. Pomorska Rada Przedsiębiorczości (PRP) została powołana w 2006 roku i jest kontynuacją działalności Sejmiku Gospodarczego Województwa Pomorskiego. Przewodniczącym Rady jest Marszałek Województwa Pomorskiego.

Laureaci Nagrody Pomorskiej Gryf Gospodarczy 2021

W tym roku, spośród 67 podmiotów zakwalifikowanych do konkursu, nominowanych przez kapitułę Gryfa Gospodarczego zostało 35 firm i organizacji w ośmiu głównych kategoriach. Nagrodzeni zostali liderzy: innowacji, eksportu, inwestycji, odpowiedzialności społecznej, kształcenia zawodowego, Pomorski start-up oraz Gmina przyjazna przedsiębiorcom. Nowością był Lider zielonej transformacji, czyli kategoria skierowana do przedsiębiorstw, które minimalizują negatywny wpływ przedsiębiorstwa na środowisko poprzez wprowadzenie systemowych rozwiązań w procesie produkcji lub organizacji.

Tradycyjnie nagrodom przyznawanym przez kapitułę towarzyszył również konkurs o Gryfa Medialnego, który przyznawany jest przez przedstawicieli pomorskich mediów.

 

Lider innowacji – mikro i małe przedsiębiorstwo: AronPharma sp. z o.o. z Gdańska
AronPharma produkuje innowacyjne nutraceutyki bazujące na naturalnych, roślinnych związkach wykazujących aktywność farmakologiczną. Wykorzystując nowoczesną technologię opracowuje produkty wspierające pacjentów onkologicznych czy osoby z cukrzycą. Jednym z projektów jest COVIDAron – preparat o działaniu antywirusowym i wspomagającym odporność organizmu.

 

Lider innowacji – średnie i duże przedsiębiorstwo: Hydromega sp. z o.o. z Gdyni
Hydromega dostarcza na rynek rozwiązania z zakresu hydrauliki siłowej i automatyki przemysłowej. Jest również jednym z liderów produkcji prototypowych pojazdów z napędem hydrostatycznym. W portfolio firmy jest także innowacyjna, pierwsza polska konstrukcja modułowego, wielopoziomowego systemu parkingowego.

Lider eksportu – mikro i małe przedsiębiorstwo: AK Construction sp. z o.o. z Kwidzyna
AK Construction prowadzi działalność w zakresie dostaw towarów i kompleksowych usług dla przemysłu papierniczego, chemicznego i petrochemicznego. Do kluczowych usług należą wykonywanie dokumentacji projektowej, zakup materiałów i podzespołów oraz produkcja i montaż maszyn przemysłowych.

Lider eksportu – średnie i duże przedsiębiorstwo: Terma sp. z o.o. z Czapli
Terma produkuje grzejniki i grzałki elektryczne oraz produkty medyczne i maszyny budowlane. Eksport, m.in. do Wielkiej Brytanii, Rosji, Niemiec, Włoch, ale też krajów arabskich, stanowi prawie 50 proc. jej przychodu. Spółka posiada oddziały w Rosji i Wielkiej Brytanii, planowane jest też otwarcie kolejnych we Francji, Chinach czy Turcji.

Lider Inwestycji – mikro i małe przedsiębiorstwo: SPAWMET sp. z o.o. z Chojnic
SPAWMET produkuje gazy techniczne, spożywcze, produkty lecznicze oraz wyroby medyczne. Zaopatruje największe szpitale oraz szpitale tymczasowe na Pomorzu w tlen medyczny. W czasie COVID-19 firma zainwestowała w drugą linię napełniania w związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na tlen medyczny.

Lider inwestycji – średnie i duże przedsiębiorstwo: BMG Goworowski sp. z o.o. z Gdyni
Rozbudowa salonu sprzedaży BMG Goworowski to inwestycja, dzięki której zwiększono liczbę miejsc pracy o 25 stanowisk. Budynek jest przystosowany dla osób z ograniczoną mobilnością i został zaprojektowany zgodnie z proekologiczną polityką firmy. Nowoczesne systemy oświetleniowe, ogrzewania i klimatyzacji, jak również panele fotowoltaiczne przyczyniają się do obniżenia emisji dwutlenku węgla.

Lider odpowiedzialności społecznej – mikro i małe przedsiębiorstwo: Ecol-Group sp. z o.o. z Gdańska
W ramach inicjatywy Manifestu Klimatycznego powstał projekt Mapa Retencji, zachęcający i promujący zbieranie i wykorzystywanie wody opadowej. Spółka Ecol-Group włączyła się do największej ogólnopolskiej akcji sprzątania rzek oraz ich okolic pod nazwą „Operacja czysta rzeka”. Firma na wielu płaszczyznach realizuje działania proekologiczne oraz aktywizuje pracowników do zaangażowania się.

Lider odpowiedzialności społecznej – średnie i duże przedsiębiorstwo: SEVENET SA z Gdańska
SEVENET wspiera wybrane fundacje, m.in. Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej czy Akademię Sportu Młode Lwy Gdańsk. Współpracuje także za szkołami, zarówno w zakresie wsparcia finansowego, jak i merytorycznego. Dbając o środowisko i klimat firma wymieniła 80 proc. floty samochodowej na pojazdy hybrydowe.

Pomorski start-up: Chronospace sp. z o.o. z Gdańska
Startup tworzący autorskie rozwiązania oparte o technologię VR/AR/MR. Realizuje gry edukacyjne, inscenizacje historyczne czy symulatory szkoleniowe charakteryzujące się niezwykłą szczegółowością. Opracowuje urządzenie, które jest w stanie umożliwić interakcję człowiek-maszyna bez użycia „nieintuicyjnych kontrolerów”.

Lider kształcenia zawodowego: SEVENET SA z Gdańska
Zaangażowanie SEVENET we współpracę z Zespołem Szkół Łączności w Gdańsku obejmuje wiele obszarów. Firma zainwestowała m.in. w wyposażenie specjalistycznej pracowni przedmiotowej – laboratorium informatycznego. Współpraca ze szkołą jest długoletnia i wciąż się rozwija, wielu uczniów po okresie współpracy podczas nauki znajduje pracę w tej firmie.

Lider zielonej transformacji:
Northvolt Poland sp. z o.o. z Gdańska
Misją firmy jest budowa najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym. Firma opracowała autorski program recyklingu baterii, oparty na hydrometalurgii. W swoich fabrykach firma korzysta z energii ze źródeł odnawialnych.

BAT sp. z o.o. z Sierakowic
Firma zainwestowała w instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła, które znacznie ograniczają emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Sukcesywnie wymienia wózki widłowe na elektryczne. Stosuje także praktykę belowania śmieci czy naprawy palet.

Gmina przyjazna przedsiębiorcom: Malbork
Władze miasta aktywnie wspierały przedsiębiorców w trakcie pandemii. Działały także na rzecz przedsiębiorczości w regionie m.in. poprzez organizację konkursu Malborski Mistrz Biznesu. Innym projektem była produkcja i promocja filmu z udziałem lokalnych firm.

Gryf Medialny: Marion sp. z o.o. z Gdyni
Marion to rodzinna firma, która od 30 lat z sukcesem funkcjonuje w branży kosmetycznej w Polsce i za granicą. W czasie pandemii firma przestawiła się z działalności kosmetycznej na produkcję i sprzedaż wyrobów do dezynfekcji oraz maseczek ochronnych. Wprowadziła na rynek innowacyjne maseczki z opatentowaną powłoką biobójczą Nano Technology.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama