Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Gdzie na Pomorzu wolno katolikom jeść w ten piątek mięso?

Pomorze grillem podzielone? Tak wydawało się jeszcze przed dwoma dniami, gdy Stacja7.pl opublikowała mapę Polski, gdzie zaznaczono diecezje, w których biskupi udzielili dyspensy od piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Wynikało z niej, że tylko wierni z archidiecezji gdańskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej będą mogli w piątek, 31 maja pozwolić sobie na kiełbaskę z grilla. Coś się jednak zmieniło...
Gdzie na Pomorzu wolno katolikom jeść w ten piątek mięso?

Autor: Pixabay | Zdjęcie ilustracyjne

Czy katolik może jeść mięso w piątek?

Zasady są jasne - wszystkich katolików, którzy skończyli 14 lat, obowiązuje w piątki wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych. Kościół stosuje od tej zasady trzy wyjątki. Mięso można spożywać w piątki, w które wypada uroczystość, w dni, które same mają rangę uroczystości (może to być np. piątek w Oktawie Wielkanocy) oraz jeśli na obszarze diecezji biskup (lub proboszcz w pojedynczym przypadku) udzieli dyspensy zgodnie z przepisami prawa kanonicznego.

Mapa Polski grillem podzielona

Jak wygląda sytuacja z piątkiem po Bożym Ciele? Jeszcze przed dwoma dniami na mapie Polski, opublikowanej przez Stację7.pl, kraj dzielił się na diecezje, w których biskupi mając na uwadze dobro duchowe wiernych zezwalali na jedzenie mięsa, i te, w których nadal  obowiązuje zakaz. Szczególnie interesująco wyglądało Pomorze, podzielone między archidiecezję gdańską, diecezję pelplińską, diecezję koszalińsko-kołobrzeską oraz diecezję elbląską. Wynikało z niej, że jedynie katolicy z archidiecezji gdańskiej oraz koszalińsko-kołobrzeskiej mają prawo dziś zorganizować mięsnego grilla, ale już np. mieszkańcy Kartuz, Kościerzyny, Starogardu Gd., a także Malborka, Sztumu, Kwidzyna i okolic będą musieli obejść się ze smakiem.

Opublikowana w środę mapka jest już nieaktualna. Post nie obowiązuje dziś także w diecezji pelplińskiej i elbląskiej
(źródło: stacja7.pl)

Jak zadecydowali biskupi?

Sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej. Już 24 maja abp Tadeusz Wojda, udzielił wszystkim wiernym przebywającym na terenie archidiecezji gdańskiej 31 maja 2024 r., dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w tym dniu. Dodał przy tym, ze osoby chcące skorzystać ze zwolnienia, zobowiązuje się do odmówienia dowolnej modlitwy w intencji powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego. Tego samego dnia o dyspensie zadecydował Jacek Jezierski, biskup elbląski, apelując do wszystkich, którzy z niej korzystają, by  wsparli jałmużną znajdujących się w potrzebie. Zbigniew Zieliński, biskup koszalińsko-kołobrzeski, opublikował informację o dyspensie w poniedziałek, 27 maja, kierując do wiernych zachętę do modlitwy w intencjach Ojca Świętego Franciszka i praktykowania uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia bądź innych czynów pokutnych.

Jako ostatni z pomorskich hierarchów decyzję podjął biskup diecezjalny Ryszard Kasyna, który w środę przed Bożym Ciałem udzielił wiernym diecezji pelplińskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, bez dodatkowych apeli i zobowiązań.

I już bez wyrzutów sumienia można rozpalać grilla. 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ateista 31.05.2024 16:07
Każda religia to zło

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama