Warto zobaczyć, kto zdobędzie to prestiżowe wyróżnienie. Szansę na to, za osiągnięcia w 2023 roku mają:
- Marcin Grulkowski za przełożenie i naukowe opracowanie publikacji „Privilegia Casimiriana. Przywileje króla Kazimierza IV Jagiellończyka dla Gdańska z okresu wojny trzynastoletniej” inicjującej nową serię wydawniczą Muzeum Gdańska „Źródła do dziejów Gdańska”.
- Jerzy Snakowski za reżyserię spektaklu operetkowego „Księżniczka Czardasza” Imre Kálmána w Operze Bałtyckiej w Gdańsku, popularyzację teatru muzycznego – opery, baletu, musicalu, operetki, oraz za cykl audycji muzycznych Opera? Si!
- Maciej Salamon, Adam Witkowski (zespół Nagrobki) za muzykę do spektaklu „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć” Jarosława Murawskiego w reżyserii Marcina Libera, wystawionego w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
- Prof. Stefan Chwin za całokształt twórczości beletrystycznej i eseistycznej od „Hanemanna” po „Wolność pisaną po Jałcie”.
- Tomasz Chyła za skomponowanie muzyki, nagranie i wydanie albumu „Music We Like To Dance To” z zespołem Tomasz Chyła Quintet, wydanej przez Alpakę Records.
- Dorota Karaś i Marek Sterlingow za książkę „Urban. Biografia”, wielowymiarowy reportaż dający nowe spojrzenie na życie legendarnego propagandzisty czasów PRL.
- Grzegorz Kwiatkowski za poruszający i skrywający rodzinne tajemnice tom poetycki „Zagadka”, wydany przez Biuro Literackie.
- Krystyna Stańko za album muzyczny „Eurodyka”, muzyczną podróż po europejskich miastach.
Podczas uroczystości przyznany zostanie także tytuł Mecenasa Kultury Gdańska za 2023 rok. Szanse na wyróżnienie mają: Ziaja Ltd. Zakład Produkcji Leków Sp. z o.o., Mercor S.A., Józef Poltrok, prezes zarządu firmy Łączpol Sp. z o.o. i Fundacja Artystyczna Podróż Hestii.
Napisz komentarz
Komentarze