40.Bieg Szpęgawski przeszedł do historii!
Oprócz biegu tradycyjnego, organizator – Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starogardzie Gdańskim – przygotował także Młodzieżowy Bieg na milę oraz Rodzinny Szpęgawski na symboliczne 500 metrów. W Biegu Szpęgawskim rywalizacja odbyła się na dwóch dystansach:
- uczestnicy głównego biegu w kategorii open ścigali się na 5-km trasie,
- a uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mieli do pokonania 1 milę.
40. Bieg Szpęgawski. Wyniki
W tym roku w biegu głównym, którego trasa biegła drogą krajową nr 22, z metą na Stadionie Miejskim im. Kazimierza Deyny w Starogardzie Gdańskim prym wiedli Kenijczycy.
- W klasyfikacji generalnej kobiet najszybciej pobiegła Sviatlana Sanko z czasem 16:42:41.
- Druga na mecie pojawiła się Valentine Jebet (16:48:99),
- a trzecia Mercy Chemutai (17:23:46).
- Wśród mężczyzn najlepszy był Hillary Kiptum Maiyo z czasem 14:29:40.
- Jako drugi bieg ukończył Laban Cheruiyot (14:32:38),
- a trzeci był Benard Kipkorir Koros (14:38:34).
W kategorii „Najlepsza Polka” pierwsza na mecie zameldowała się Aleksandra Jakimczuk z Braniewa (18:13:67). Jako druga do mety dobiegła Marta Szachta ze Skórcza z czasem 18:46:54, a trzecia była Zuzanna Głombiowska z Gdyni, uzyskując wynik18:52:19.
Z kolei w kategorii „Najlepszy Polak” pierwsza trójka to:
- Wojciech Serkowski z Dzierżążna (14:48:00),
- Kacper Arendt z Grudziądza (15:05:67)
- i Mateusz Niemczyk ze Starogardu Gdańskiego (15:12:33).
Ambasadorem wydarzenia był lekkoatleta Piotr Lisek, medalista mistrzostw świata, który gorąco zagrzewał wszystkich biegaczy do walki.
W Młodzieżowym Biegu na milę rywalizowało 52 uczniów, a w Rodzinnym Szpęgawskim symboliczne 500 m pokonało 250 zawodników.
Na mecie w biegowym miasteczku czekały m.in. konkursy z nagrodami, organizowane przez AQ, posiłki regeneracyjne, a także jubileuszowy tort.
Bieg Szpęgawski. Co to za wydarzenie?
Bieg Szpęgawski od zarania wiąże się z tragiczną śmiercią pomordowanych w Lesie Szpęgawskim. Szacuje się, że w ramach niemieckiej akcji eksterminacji ludności na Pomorzu, w samym Lesie Szpęgawskim zginęło od 4 do 7 tysięcy ludzi. Podczas wydarzenia pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów, zapalono też znicze pamięci.
Bieg Rodzinny Szpęgawski miał także charakter charytatywny. Biorąc w nim udział, można było wesprzeć leczenie starogardzianki Agatki Glazy. Dziewczynka choruje na idiopatyczne zapalenie stawów.
Napisz komentarz
Komentarze