Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Z wizytą u osób... bezdomnych. Liczono [nl] i oferowano im pomoc

W ciągu jednej nocy strażnicy miejscy z Gdańska, m.in. z funkcjonariuszami innych służb i urzędnikami sprawdzili 61 miejsc, w których spodziewali się spotkać osoby w kryzysie bezdomności.
Z wizytą u osób... bezdomnych. Liczono [nl] i oferowano im pomoc

Autor: materiały prasowe Straż Miejska

W Gdańsku liczyli bezdomnych

Na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w nocy z 28 na 29 lutego w całym kraju przeprowadzono „Ogólnopolskie badanie liczby osób bezdomnych”. Poprzednia taka akcja miała miejsce w lutym 2019 r. Również w Gdańsku patrole służb miejskich oraz streetworkerzy wraz z funkcjonariuszami innych służb i urzędnikami odwiedzali w nocy, między godz. 20.00 a 2.00, miejsca, w których można było spodziewać się osób bez stałego miejsca zamieszkania. Były to głównie ogródki działkowe, pustostany, piwnice, dworce kolejowe, parki, okolice mostów i wysypisk. Dodatkowo w ciągu dwóch ostatnich dni lutego sprawdzano także schroniska, noclegownie, szpitale czy zakłady karne, a więc miejsca, gdzie również mogli przebywać bezdomni.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Gdynianka prowadziła samochód mając 0,5 promila alkoholu w organizmie i dwuletnie dziecko wewnątrz auta

W sumie podczas nocnego liczenia skontrolowano 61 miejsc i napotkano tam 20 osób.
– W ramach akcji nie tylko liczono osoby w kryzysie bezdomności, ale także pozyskiwano informacje na temat ich wieku, wykształcenia oraz przyczyn, z powodu których znaleźli się w życiowym kryzysie. Osoby przeprowadzające ankietę nie ograniczały się do zbierania informacji, ale także oferowały kompleksową pomoc od schronienia, przez wsparcie finansowe czy żywnościowe, po aktywizację społeczną i zawodową – informuje gdańska Straż Miejska.

ZOBACZ TEŻ: Zmiana organizacji ruchu w Gdańsku. Chodzi o manewry wojskowe

Strażnicy dodają, że w sezonie jesienno-zimowym codziennie odwiedzają te miejsca, w których mogą przebywać osoby w kryzysie bezdomności, a które ze względu na niskie temperatury są narażone na utratę życia czy zdrowia.

Twoja informacja może pomóc

Strażnicy apelują również o sygnały, o miejscach i osobach w kryzysie bezdomności, gdyż te informacje mogą przyczynić się do uratowania ich życia. Zgłoszenia należy kierować do:

  • Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku, tel.: 58 522 38 20 (w godz. pracy ośrodka),
  • Straży Miejskiej w Gdańsku tel.: 986,
  • Policji tel.: 112 (w przypadkach interwencyjnych).

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaCzec Księgarnia Kaszubsko-Pomorska
Reklama