Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Polak ilustrował „Diunę”. To jego prace zainspirowały reżysera filmowej adaptacji!

Uniwersum "Diuny" na całym świecie ma rzesze fanów. Do kin wchodzi właśnie druga cześć filmu w reżyserii Denisa Villeneuve’a, który jak sam przyznał, tworząc swoje dzieło mocno inspirował się pracami Wojciecha Siudmaka, twórcy ilustracji do kultowej serii autorstwa Franka Herberta. Jego obrazy niedawno można było zobaczyć w Gdańsku.
Polak ilustrował „Diunę”. To jego prace zainspirowały reżysera filmowej adaptacji!
Kadr z filmu "Diuna 2"

Autor: Warner Bros. | materiał prasowy

O czym jest "Diuna"? 

Książki Franka Herberta mają status kultowych, zwłaszcza w kręgach poświęconych literatura science-fiction. Na całe uniwersum składa się 6 książek. Po śmierci autora, jego dzieło kontynował syn Brian, wraz z Kevinem J. Andersonem, którzy dopisali kolejnych... 16. Fabuła książki koncentruje się na odległej przyszłości, gdzie ludzkość rozsiana jest po całej galaktyce, a nad wszystkim piecze trzyma Imperator. Istniejący system społeczno-polityczno-ekonomiczny został ukształtowany w czasach Butleriańskiego Dżihadu (ok. 10 400 lat wcześniej) – trwającej prawie 100 lat wielkiej wojny ludzi z myślącymi maszynami. Najważniejszą planetą we wszechświecie stała się Arrakis, na której znajdują się złoża przyprawy, zwanej melanżem. Spowalnia ona starzenie i umożliwia jasnowidzenie, potrzebne do uniknięcia niebezpieczeństw podróży międzygwiezdnych. Powstawanie melanżu związane jest z cyklem rozwojowym czerwi pustyni – olbrzymich istot, żyjących w piaskach pustyń Arrakis. Planeta jest uważana za prawie bezludną, lecz żyją tam liczne plemiona Fremenów, tubylców przywykłych do ekstremalnych warunków.

Wojciech Siudmak ilustrował "Diunę"

Prace Wojciecha Siudmaka trafiły na okładki wszystkich książek Franka Herberta. Zaś sam reżyser "Diuny", jak przyznał w jednym z wywiadów, inspirował się pracami Polaka. 

- Jako trzynastoletni chłopiec spacerowałem po księgarni w Montrealu [...] moją uwagę przykuła okładka książki przedstawiająca mężczyznę z niebieskimi oczami. Kupiłem ją – mam ją zresztą do dziś! – zachwyciłem się i przez lata marzyłem, aby przenieść "Diunę" na ekran - powiedział Denis Villeneuve. 

Z kolei sam Siudmak o swoich pracach do "Diuny" Herberta, w jednym z wywiadów, powiedział tak: 

- Nigdy nie ilustruję. Mogę jedynie prowadzić dialog z wizjami, które sugeruje nam autor. Zawsze jest to dla mnie wielka lekcja. „Diuna” jest także rozprawą filozoficzną, która została napisana przez genialnego Franka Herberta – poruszył w niej uniwersalną tematykę, która nigdy się nie zestarzeje. Szanuję wszelkie percepcje świata, ale nie jestem w stanie zrezygnować także z moich, bo są one sensem mojej pracy i życia. Nie jest to wynik nauczania wyniesiony ze szkół, lecz osobowości.

Kim jest Wojciech Siudmak?

Siudmak urodził się w 1942 roku w Wieluniu. Jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i École de Beaux Arts w Paryżu. Od ponad 50 lat mieszka i tworzy we Francji. Jego twórczość obejmuje malarstwo, rysunek, rzeźbę i wzornictwo. Reprodukcje jego prac zdobią okładki książek klasyków literatury fantastyczno-naukowej, m.in. Franka Herberta i Philipa K. Dicka. Jako jedyny artysta na świecie trzykrotnie projektował plakat Festiwalu Filmowego w Cannes. Prace artysty znajdują się w kolekcjach prywatnych i muzealnych na całym świecie. Prezentowano je na wystawach we Francji, Włoszech, w Niemczech, Belgii, USA, Kanadzie i Polsce.

Kadr z filmu "Diuna 2" 

"Diuna 2". Kiedy w Polsce?

"Diuna: Część druga" ukazuje imponującą podróż Paula Atrydy, który zawiera sojusz z Chani i Fremenami. Jednocześnie wkracza na wojenną ścieżkę, pałając żądzą zemsty na spiskowcach, którzy doprowadzili do upadku jego rodziny. Stając przed wyborem między miłością życia a losem znanego wszechświata, Paul pragnie zapobiec tragicznej przyszłości, którą tylko on potrafi przewidzieć.

W polskich kinach film kanadyjskiego reżysera Denisa Villeneuve’a zobaczymy już od 29 lutego. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaCzec Księgarnia Kaszubsko-Pomorska
Reklama