Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Pomorze ma szansę stać się centrum energetycznym Polski

Podczas konferencji „Zasilamy rozwój. Sieć, która napędza społeczności” w AmberExpo w Gdańsku we wtorek, 3 grudnia ponad 200 przedstawicieli samorządów, ciepłowni oraz instytucji wspierających rozwój Pomorza rozmawiało na temat inwestycji w energetykę przyszłości. To pierwsze z cyklu spotkań, jakie Energa-Operator zorganizowała dla społeczności lokalnych.
„Zasilamy rozwój. Sieć, która napędza społeczności”, konferencja, AmberExpo, Gdańsk 2024
W Gdańsku ponad 200 przedstawicieli samorządów, ciepłowni oraz instytucji wspierających rozwój Pomorza rozmawiało na temat inwestycji w energetykę przyszłości

Autor: Robert Rozmus | Zawsze Pomorze

Konferencja, która we wtorek, 3 grudnia odbyła się w AmberExpo w Gdańsku, była adresowana do przedstawicieli miast i gmin, które swym zasięgiem obejmuje gdański oddział spółki. Patronat nad wydarzeniem objęli Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego oraz Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

„Zasilamy rozwój. Sieć, która napędza społeczności”. Konferencja w Gdańsku

Pomorze ma szansę stać się centrum energetycznym Polski i Energa-Operator będzie odgrywać w tej rewolucji ważną rolę. Rozwój sieci elektroenergetycznych jest bowiem podstawą transformacji energetycznej. Województwo pomorskie w swojej strategii zakłada działania poprawiające bezpieczeństwo energetyczne i rozwój odnawialnych źródeł energii, jak też wsparcie lokalnych społeczności energetycznych, takich jak klastry czy spółdzielnie energetyczne. Chcemy przeznaczać część środków europejskich na tego typu inicjatywy w gminach. Na realizacji tych zadań wszyscy skorzystamy.

Mieczysław Struk / marszałek województwa pomorskiego

Transformacja energetyczna nabiera tempa. Kluczowa współpraca z samorządami

Transformacja energetyczna nabiera tempa. Już teraz Energa-Operator dysponuje odnawialnymi źródłami o mocy ponad 9 GW. Do 2030 roku ma to być niemal 20 GW, a w dalszej perspektywie także energia z elektrowni jądrowej. Tak duży przyrost mocy wymaga rozbudowy sieci, pozyskiwania nowych odbiorców energii, a także współdziałania na poziomie lokalnym i regionalnym. Dlatego znaczna część konferencji poświęcona była współpracy operatora systemu dystrybucyjnego z samorządami na rzecz lokalnej transformacji energetycznej.

Bez zaangażowania samorządów i bez wzajemnej współpracy transformacja energetyczna się nie uda. Nasze wielomiliardowe inwestycje w rozwój sieci elektroenergetycznej chcemy przeprowadzać, wsłuchując się w potrzeby samorządów, a jednocześnie zachęcać je do budowania samowystarczalnych społeczności energetycznych. Zależy nam, aby powstawało ich jak najwięcej. Wyspy energetyczne są nie tylko szansą na lokalną niezależność, ale poprzez maksymalną autokonsumpcję wyprodukowanej przez siebie energii z OZE przyczyniają się do poprawy pracy sieci elektroenergetycznej.

Karolina Lipińska / wiceprezes Energa-Operator, inicjatorka konferencji

„Zasilamy rozwój. Sieć, która napędza społeczności”, konferencja, AmberExpo, Gdańsk 2024

W trakcie konferencji przedstawiono wyzwania i szanse dla miast oraz gmin związane z transformacją energetyczną, a także największy w historii Energa-Operator plan inwestycyjny dotyczący rozbudowy i modernizacji sieci elektroenergetycznych. Tylko w przyszłym roku spółka zamierza zainwestować około 2,7 mld zł, a do roku 2031 – ponad 22 mld zł.

Obustronna komunikacja między spółką a samorządami umożliwi właściwe zaplanowanie działań inwestycyjnych. Gminy mogą stać się łącznikiem między Energa-Operator a przedsiębiorcami, którzy chcą w regionie lokować swoje inwestycje. Rozwój sieci elektroenergetycznych to kluczowy element dla rozwoju Pomorza.

Organizacje samorządowe, organizacje przedsiębiorców, władze centralne, ale i Energa-Operator, wszyscy musimy zaangażować się w pozyskiwanie nowych inwestycji, czyli odbiorców energii elektrycznej na Pomorzu. Inaczej wysiłek, jaki włożyliśmy w dekarbonizację produkcji energii, przynajmniej częściowo, pójdzie na marne. Chcieliśmy przedstawić wójtom, burmistrzom i prezydentom nasze plany inwestycyjne i dowiedzieć się, jakie są ich potrzeby. Środki inwestycyjne skierujemy także na przyłączenia i zwiększanie mocy odbiorców, którzy są istotnymi graczami dla uzyskania neutralności klimatycznej i przechodzą procesy dekarbonizacji, takich jak ciepłownictwo, chłodnictwo, centra przetwarzania danych, transport publiczny.

Robert Świerzyński / prezes Energa-Operator

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama