Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Dzieci z Pomorza nie szczepią się przeciw HPV. Dlaczego?

Od czerwca ubiegłego roku Polska, jako ostatnie państwo w UE, wprowadziła powszechne, dobrowolne i bezpłatne szczepienia dzieci w wieku 12 i 13 lat przeciw wirusowi HPV, chroniące je w przyszłości przed wieloma nowotworami. I choć na Pomorzu skorzystało z niej już prawie 13 tys. nastolatków, to nadal większość dzieci z naszego województwa nie jest zabezpieczona przed ryzykiem zachorowania na groźne nowotwory.
Dzieci z Pomorza nie szczepią się przeciw HPV. Dlaczego?
(fot. Karol Makurat)

HPV i nowotwory

Naukowcy potwierdzili przed laty, że wirus HPV jest przyczyną powstawania szeregu nowotworów, w tym głównie raka szyjki macicy (powodującego najwięcej, po raku piersi zgonów u kobiet), a u mężczyzn jamy ustnej i gardła. Wirusem mogą zarazić się zarówno mężczyźni, jak i kobiety, a do zakażenia dochodzi przez kontakt seksualny z jego nosicielem. Przed zakażeniem chroni szczepionka, którą dzieci - zarówno dziewczynki, jak i chłopcy - powinny otrzymać w wieku 12-13 lat.  

- Szczepionka przeciw wirusowi HPV jest dobrze tolerowana i bezpieczna - przekonuje Monika Kierat z pomorskiego oddziału NFZ. - Powszechnie stosuje się ją w 125 państwach. W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90 procent. Szczepiąc się kobieta zmniejsza o 70 procent ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Szczepienia przeciw HPV są więc bardzo ważnym krokiem w prewencji nowotworów.

Darmowe szczepienia przeciw HPV  od 2023 r.

Przez kilkanaście lat państwo polskie nie zdecydowało się na wprowadzenie darmowych szczepień u dzieci. Wyręczała je część samorządów, w tym Gdańsk, Sopot i Gdynia, które refundowały koszt chronienia swoich nastoletnich mieszkańców.

Ostatecznie od czerwca 2023 r. wprowadzono powszechne, dobrowolne i bezpłatne szczepienia przeciw temu wirusowi. Program wpisuje się  w  założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Z uwagi na fakt, że do zakażenia HPV dochodzi głównie drogą płciową, najlepiej wykonać szczepienie jeszcze przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, dlatego Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program skierowany do dziewcząt i chłopców, którzy skończyli 11 lat, a jeszcze nie obchodzili 14 urodzin (12 i 13 latkowie). Szczepionki podawane są w dwóch dawkach w odstępie od 6 do 12 miesięcy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szczepienia przeciw covid. Padła mapa punktów, brak wolnych terminów w Trójmieście

Szczepionka przeciw wirusowi HPV jest dobrze tolerowana i bezpieczna/ Powszechnie stosuje się ją w 125 państwach. W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90 procent. Szczepiąc się kobieta zmniejsza o 70 procent ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Szczepienia przeciw HPV są więc bardzo ważnym krokiem w prewencji nowotworów.

Monika Kierat / Pomorski NFZ

W Belgii szczepi się ponad 90 proc. dzieci. A u nas?

Niestety, równocześnie nie zorganizowano dużej kampanii informacyjnej, co sprawiło, że pod koniec 2023 r. zanotowano zaledwie kilkunastoprocentową frekwencję. Warto dodać, że np. w Belgii szczepi się przeciw wirusowi HPV 93 proc. dzieci, a w Hiszpanii - około 80 proc.

Na Pomorzu żyje ok. 394,5 tys. dzieci w wieku do 14 lat, w tym niespełna 29 tys. dwunastolatków i prawie tyle samo trzynastolatków. Z tego wynika, że z darmowych szczepień powinno skorzystać 57-58 tys. dzieci.  A ile już skorzystało?

CZYTAJ TAKŻE: Spóźnione szczepienie na COVID-19, badania nauczycieli i odrabianie lekcji z pandemii

- Niespełna 13 tysięcy młodych Pomorzan zostało zaszczepionych przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego - odpowiada Monika Kierat. - W tej grupie ponad 8 tysięcy stanowią dziewczynki, a niespełna 5 tysięcy chłopcy.

Szczepienia przeciw HPV - lista punktów

W naszym regionie ze szczepień można skorzystać w 317 miejscach. Ich pełną listę znaleźć można na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Jak zapisać dziecko?

Dziecko zapisać można na szczepienie przeciw HPV korzystając z Internetowego Konto Pacjenta (IKP), bądź infolinii 800 100 101, czynnej przez cały tydzień w godzinach od 8 do 18. Można też umówić dziecko na szczepienie rejestrując się bezpośrednio w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, która przystąpiła do programu szczepień.

A co ze starszymi nastolatkami?

Monika Kierat przypomina,  że od 2 września ubiegłego roku dla wszystkich dzieci od 9 do 18 roku życia dostępna jest  bezpłatnie także dwuwalentna szczepionka Cervarix przeciw HPV. Po wystawieniu przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej e-recepty na dwuwalentny Cervarix rodzic może zrealizować e-receptę w aptece i umówić dziecko na szczepienie bezpośrednio w przychodni POZ.Szczepionka dwuwalentna to szczepionka przeciwko dwóm typom wirusa HPV, natomiast stosowana w programie dla dwunasto- i trzynastolatków szczepionka dziewięciowalentna zwalcza dziewięć typów wirusa brodawczaka ludzkiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama