Za nami XXVI edycja Mławskiego Festiwalu Muzyki Akordeonowej „Od solisty do orkiestry", wydarzenie organizowane jest przez Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. Andrzeja Krzanowskiego w Mławie. Jest to jedyny konkurs akordeonowy w Polsce, w którym mogą brać udział orkiestry akordeonowe. Mimo to od kilku lat, nie było zainteresowania tą formą kameralistyki.
Gdańska Orkiestra Akordeonowa Pulsanti została nagrodzona pierwszą nagrodą, otrzymując maksymalną liczbę punktów (25/25).Jury podkreśliło bardzo ambitny i ciekawy repertuar zespołu oraz wspólne i jednolite brzmienie. Na tym samym konkursie w kategorii studenckiej nagrodzony został student 3 roku w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka oraz Pawła Zagańczyka pochodzący z Sierakowic - Albert Woelke. Otrzymał on I nagrodę spośród studentów uczelni muzycznych w Polsce.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Chciałbym swoją grą inspirować ludzi, tchnąć w nich ducha
Gdańska Orkiestra Akordeonowa Pulsanti działa od 2022r. i powstała z inicjatywy studentów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Jej opiekunem artystycznym jest Paweł Zagańczyk a dyrygentem Piotr Mitelski. Muzycy to wielokrotnie nagradzani na konkursach wykonawczych instrumentaliści. Założeniem orkiestry jest współpraca z młodymi kompozytorami, prawykonania nowych kompozycji oraz ukazanie szerokiego spektrum kameralistyki akordeonowej. W repertuarze koncertu znajdują się utwory powstałe z myślą o Orkiestrze Pulsanti, wśród nich: „Jubilate" Krzysztofa Naklickiego oraz „Enigma" Krzysztofa Falkowskiego, a także autorskie aranżacje członków tego zespołu jak choćby słynne "Ballet tango" Astora Piazzolli.
Orkiestra wystąpiła dwukrotnie w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, w Radiu Gdańsk, w Stoczni podczas koncertu z cyklu „Stocznia Klasyczna", w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym oraz na Uniwersytecie Gdańskim. W planach ma nagranie płyty CD będącej fuzją Orkiestry Symfonicznej aMuz w Gdańsku oraz zespołu akordeonistów.
Napisz komentarz
Komentarze