Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

104. rocznica zaślubin Polski z morzem z udziałem ministra obrony narodowej

Z udziałem wicepremiera, ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza rozpoczęły się w Pucku uroczyste obchody 104. rocznicy Zaślubin Polski z Morzem w Pucku. - Zdolności Marynarki Wojennej będą podnoszone - zapewnił wicepremier. Na początku uroczystości rolnicy próbowali zablokować ciągnikami port rybacki. Zrezygnowali po interwencji policji.
104. rocznica zaślubin Polski z morzem z udziałem ministra obrony narodowej

Autor: MON | Twitter

Puck: 104. rocznica zaślubin Polski z morzem

Mijają właśnie 104 lata od symbolicznych zaślubin Polski z morzem. 10 lutego 1920 r. generał Józef Haller, wrzucając pierścień do Bałtyku, uroczyście uhonorował fakt odzyskania przez Polskę dostępu do morza.

Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.40 na Starym Rynku w Pucku od wystąpienia burmistrz Hanny Pruchniewskiej i prezesa Ligi Morskiej i Rzecznej kpt. ż.w.  Andrzeja Królikowskiego. W tym samym czasie grupa rolników próbowała zablokować ciągnikami port rybacki. Interweniowała policja i rolnicy ustąpili.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 104. rocznica Zaślubin Polski z Morzem. Tak będzie świętować Puck i Władysławowo [PROGRAM]

Po uroczystej mszy św. w puckiej farze nastąpił przemarsz z kościoła do portu rybackiego. Uczestniczyli w nim maturzyści z Pucka, niosący 104-metrową biało-czerwoną flagę z Fundacji Mielnica.

Wicepremier i zarazem minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz nawiązał w Pucku do obecnej sytuacji geopolitycznej i roli morza "dla bezpieczeństwa Rzeczpospolitej w tak skomplikowanej rzeczywistości, w tak niebezpiecznych czasach."

-  Nie będzie i nie ma tego bezpieczeństwa, bez silnej Marynarki Wojennej, z której nie tylko jesteśmy dziś dumni, gdy widzimy, jak pięknie się prezentuje, ale tej, która ma swoje zdolności operacyjne, które muszą i będą podnoszone - stwierdził wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. -  To jest zobowiązanie naszego rządu, to jest zobowiązanie nas wszystkich - zdolności Marynarki Wojennej będą podnoszone, bo muszą być, bo to jest wyzwanie naszych czasów. Ochrona wybrzeża, obrona wybrzeża, jeżeli potrzeba, infrastruktury krytycznej, szlaków komunikacyjnych, to podstawowe zadanie dla Marynarki Wojennej, z którego będzie się wywiązywać.  
 
Zgodnie z tradycją pierwszą wiązankę złożyła na wody Zatoki Puckiej załoga śmigłowca z Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej.


„Ten artykuł został wsparty przez program grantowy „Media lokalne na rzecz demokracji” Journalismfund Europe”

JFE

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama