Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pijana 14-latka nieprzytomna na ulicy we Władysławowie. Do sądu trafi jej rówieśnik

Nieprzytomna ze względu na ilość wypitego alkoholu 14-latka leżała na ulicy we Władysławowie w poniedziałek 5 lutego 2024 roku. Tragedii spowodowanej wyziębieniem zapobiegła 47-latka, która na miejsce wezwała policjantów. Dziewczynka trafiła do opiekunów, a jej rówieśnika – również przekazanego rodzinie - czeka teraz Sąd Rodzinny.
Pijana 14-latka nieprzytomna na ulicy we Władysławowie. Do sądu trafi jej rówieśnik

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Władysławowo: Pijana 14-latka nieprzytomna znaleziona na ulicy

- 47-letnia mieszkanka powiatu puckiego nie zlekceważyła widoku nietrzeźwej nastolatki i natychmiast zadzwoniła na policję. Dzięki jej reakcji udało się uniknąć możliwej tragedii. Policjanci wyjaśniają okoliczności, w jakich nastolatka znalazła się pod wpływem alkoholu – zaznacza asp. sztab. Joanna Samula-Gregorczyk, oficer prasowa Komendanta Powiatowego Policji w Pucku.

Do relacjonowanej przez mundurowych sytuacji doszło w poniedziałek 5 lutego na jednej z ulic Władysławowa. 47-latka zauważyła leżącą tam 14-latkę i zaniepokojona poinformowała policję, że dziewczyna jest sama, nieprzytomna, ale oddycha. Patrol, który przybył na miejsce od nastolatki wyczuł silną woń alkoholu, więc dbając o bezpieczeństwo ułożył ją w odpowiedniej pozycji, do czasu przybycia służb medycznych. Ratownicy, po przebadaniu młodej dziewczyny, przekazali nastolatkę opiekunowi, który zobowiązany został do przejęcia opieki nad dzieckiem.

CZYTAJ TEŻ: We Władysławowie wjechał w dom. Za kierownicą pijany 22-latek

- Ponadto policjanci ustalili jednego z kolegów dziewczyny, 14-letniego mieszkańca powiatu puckiego, który przebywał z koleżanką. Został przekazany matce i również będzie oczekiwał na termin sprawy w sądzie rodzinnym – mówi asp. sztab. Joanna Samula-Gregorczyk, która przypomina, że zgodnie z polskim prawem alkohol mogą kupować i spożywać wyłącznie osoby, które ukończyły 18 rok życia. - Picie alkoholu przez małoletnich jest zabronione. Młody człowiek, który zostanie ujawniony na spożywaniu alkoholu poniesie konsekwencje z Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Nastolatkowie, którzy spożywali alkohol i znajdowali się pod jego wpływem będą składali wyjaśnienia w sądzie rodzinnym – zapowiada.

Sąd może z kolei zaordynować zastosowania odpowiednich środków wychowawczych oraz poprawczych (w zależności od oceny stopnia „demoralizacji” nieletniego). Opiekunowie mogą np. zostać zobligowani do zwrócenia większej uwagi na dziecko, aby ponownie nie doszło do takiej sytuacji. Poza tym należy pamiętać, że „rozpijanie nieletniego” jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny lub nawet do lat 2 pozbawienia wolności – prawna definicja penalizuje: dostarczanie osobie nieletniej napoju alkoholowego, ułatwianie jego spożycia oraz nakłanianie do tego.

ZOBACZ TAKŻE: Napadli na biznesmena, ten oddał strzał. Areszty dla trzech mężczyzn

„Ten artykuł został wsparty przez program grantowy „Media lokalne na rzecz demokracji” Journalismfund Europe”

JFE

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama