Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Dwie młode osoby zatruły się tlenkiem węgla w Gdyni

Dwie osoby zatruły się tlenkiem węgla w Gdyni. Pomiar stężenia czadu w powietrzu przekraczał dopuszczalne normy. Interweniował Zespół Ratownictwa Medycznego. To już 56. interwencja strażaków w związku z ulatnianiem się czadu w województwie pomorskim.
karetka, ambulans

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze | Zdjęcie ilustracyjne

Zgłoszenie o przypadku zatrucia tlenkiem węgla w Gdyni do strażaków dotarło w niedzielne popołudnie 4 lutego.

- Zgłoszono zatrucie tlenkiem węgla w Gdyni w jednorodzinnym budynku parterowym przy ul. Okrężnej 25 – informuje bryg. Łukasz Płusa, oficer prasowy Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. - Zawartość tlenku węgla w powietrzu wynosiła 250 ppm. Poszkodowane zostały dwie osoby. To 24-letni mężczyzna oraz niepełnoletnia dziewczyna.

W akcji uczestniczył jeden zastęp PSP do pomocy dla Zespołu Ratownictwa Medycznego. Tylko w obecnym sezonie grzewczym, który liczony jest od 1 października 2023 roku interweniowano już po raz 56. Na razie, na szczęście, nie ma ofiar śmiertelnych, ale podtruciu czadem uległo 32 osoby. Jeśli uwzględnić ostatni przypadek zatrucia czadem w Gdyni, to liczba osób poszkodowanych wzrosła o kolejnych dwoje poszkodowanych.

ZOBACZ TEŻ Tlenek węgla śmiertelnie groźny. Trzy osoby zatruły się czadem w Rumi! 

Trujący czad

Przypomnijmy, tlenek węgla – zwany też czadem - jest gazem silnie trującym. Jest niewidoczny, pozbawiony zapachu i smaku. Źródłem emisji tlenku węgla w budynkach mieszkalnych są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, co powoduje, że gromadzi się głównie pod sufitem.

czad

Czad blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach). Przy długotrwałym narażeniu na jego wdychanie następuje śmierć organizmu. Objawy zatrucia tlenkiem węgla są bardzo różnorodne i przez to ustalenie rozpoznania, zwłaszcza jeśli się nie wie o możliwości narażenia, może być trudne. Na ogół na pierwszy plan wysuwają się objawy neurologiczne i ze strony układu krążenia, ze względu na dużą wrażliwość mózgu i serca na niedotlenienie. Występują ból i zawroty głowy, nudności, u ludzi starszych z chorobą wieńcową - objawy niedokrwienia mięśnia sercowego (nawet zawał serca), natomiast u małych dzieci jedynym objawem mogą być wymioty.

Czy można się uchronić przez zatruciem tlenkiem węgla? Z pewnością – wystarczy zainstalować czujkę – to znacznie ograniczy takie zagrożenie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama