Innowacyjny wynalazek naukowców z PG! Cement pomoże zregenerować zniszczone kości
Cementy kostne do zastosowań medycznych (czyli samoutwardzalne substytuty kości) to zwykle biomateriały, składające się z proszku i płynu. Zmieszane tworzą pastę, która – jak prawdziwy cement – twardnieje po zaaplikowaniu do organizmu. W medycynie stosuje się obecnie cementy polimerowe i ceramiczne. Jednak te pierwsze nie tworzą stabilnego biopołączenia z tkanką kostną i nie sprzyjają regeneracji, a drugie mają słabe właściwości mechaniczne, i do tego trudno je aplikować. Młodzi naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad alternatywnymi materiałami, pozbawionymi tych ograniczeń.
PRZECZYTAJ TEŻ: Politechnika Gdańska najbardziej zieloną uczelnią w Polsce
– Już dziś możemy zaproponować nowe rozwiązania w aspekcie wstrzykiwalnych biokompozytowych cementów kostnych, które opracowaliśmy na bazie fosforanu magnezu i wzbogaciliśmy różnymi hydrożelami. Nasze cementy wyróżniają się poprawionymi właściwościami użytkowymi oraz obniżoną kruchością, dzięki czemu posiadają znaczący potencjał do odbudowy kości. Aplikowane w minimalnie inwazyjnych zabiegach chirurgicznych, powinny sprostać wymaganiom współczesnej medycyny – mówi dr inż. Marcin Wekwejt z Zakładu Technologii Biomateriałów na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa PG, kierownik zespołu badawczego.
PRZECZYTAJ TEŻ: Politechnika Gdańska będzie współpracowała z Siemensem
Młodzi naukowcy chcą uzyskać materiał bardziej wytrzymały i dopasowany do konkretnych zastosowań medycznych.
Dążymy do tego, by nasze cementy w sposób odpowiedni ulegały pełnej biodegradacji po implantacji i wykazywały jak najkorzystniejsze właściwości biologiczne. Oznacza to również, że materiał, poprzez uwalnianie bioaktywnych jonów, ma wspomagać namnażanie komórek kostnych oraz sprzyjać tworzeniu stabilnego wiązania z organizmem człowieka, przyczyniając się do skutecznej regeneracji kości.
dr inż. Marcin Wekwejt / kierownik zespołu badawczego PG
Innowacyjny cement z PG. Zastosowanie
Zaproponowane cementy mają znaleźć szerokie zastosowanie w medycynie przy:
- różnego rodzaju złamaniach,
- osteoporozie,
- schorzeniach, takich jak np., peri-implantitis (czyli reakcja zapalna okolicznych tkanek na implant),
- czy przy ubytkach kostnych po resekcji nowotworów.
PRZECZYTAJ TEŻ: Pierwszy na świecie bezzałogowy ekranoplan powstaje na Politechnice Gdańskiej
W prace badawcze zaangażowani są studenci z międzywydziałowego Koła Naukowego PG Materiały w Medycynie. Część prac realizowana jest w ramach współpracy międzyuczelnianej z naukowcami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu w Würzburgu.
Efekty pierwszych badań naukowych zostały już opublikowane, a proponowane technologie cementów zgłoszono do ochrony patentowej.
Napisz komentarz
Komentarze