Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Szefowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku odwołana. Nominaci Ziobry: "decyzja bezskuteczna"

Szefowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, prok. Teresa Rutkowska-Szmydyńska została odwołana ze stanowiska, a także z delegacji do tej jednostki. Decyzja ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Adama Bodnara została ogłoszona w poniedziałek 29 stycznia 2024 roku, choć zapaść miała dwa dni wcześniej – w sobotę. Nieuznające działań nominata koalicji rządzącej dotychczasowe kierownictwo państwowych organów śledczych z nadania Zbigniewa Ziobry, nazywa dymisje „bezskutecznymi”.
Szefowa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku odwołana. Nominaci Ziobry: "decyzja bezskuteczna"

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Adam Bodnar odwołał 10 prokuratorów okręgowych i regionalnych

Prokurator Generalny Adam Bodnar, w ścisłej współpracy z p.o. Prokuratorem Krajowym Jackiem Bilewiczem, realizują konsekwentnie program zmian w Prokuraturze, mający na celu przywrócenia tej służby obywatelom” – takim stwierdzeniem opatrzony został, opublikowany na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości krótki lakoniczny komunikat, sygnowany przez Biuro Komunikacji i Promocji tego resortu.

Wśród 10 nazwisk wskazanych do utraty kierowniczych stanowisk wymieniona została m.in. prok. Teresa Rutkowska-Szmydyńska, „odwołana z delegacji do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku i funkcji Prokuratora Regionalnego w Gdańsku”. Urzędnicy zaznaczają, że decyzja o zmianach kadrowych, choć informacja na jej temat upubliczniona została w poniedziałek, to zapadła 2 dni wcześniej - w sobotę, 26 stycznia.

Spośród 10 dymisji prawie połowa dotyczy warszawskich jednostek wymiaru ścigania. Pozostałe, pojedyncze odwołania z kierowniczych funkcji w prokuraturach, obok Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, objęły analogiczne struktury w Białymstoku, Szczecinie czy Wrocławiu.

Prokurator Teresa Rutkowska-Szmydyńska (druga od lewej) ze Zbigniewem Ziobrą - zdj. z 2018 roku
Prokurator Teresa Rutkowska-Szmydyńska (druga od lewej) ze Zbigniewem Ziobrą - zdjęcie z 2018 roku

"Decyzja prawnie bezskuteczna"

W odpowiedzi na decyzję Adama Bodnara, „oświadczenie I Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego Dariusza Barskiego oraz pozostałych Zastępców Prokuratora Generalnego” opublikowane zostało na stronie internetowej Prokuratury Krajowej [administrowana jest ona wciąż przez nieuznających zwierzchności ani ruchów kadrowych Bodnara nominatów Zbigniewa Ziobry – dop. red.].

Zastępcy Prokuratora Generalnego oświadczają, że decyzje, o których mowa w dzisiejszym komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości są prawnie bezskuteczne” – czytamy we wstępie dokumentu podpisanego ogólnie „Zastępcy Prokuratora Generalnego”. Autorzy przekonują, że powoływanie i odwoływanie prokuratorów regionalnych, okręgowych i rejonowych, a także delegowanie prokuratora powszechnej jednostki organizacyjnej prokuratury do innej jednostki prokuratury i odwołanie z delegacji stanowią ustawowe kompetencje Prokuratora Krajowego [tę funkcję wg kierownictwa obsadzonego za rządów PiS wciąż sprawuje Dariusz Barski – dop.red.] oraz przywołują mające na to wskazywać przepisy ustawy Prawo o prokuraturze.

Kompetencji w tym zakresie nie może przejąć Prokurator Generalny. Zgodnie z obowiązującymi przepisami Prokuratorem Krajowym jest Dariusz Barski. Podejmowane przez Prokuratora Generalnego Adama Bodnara działania mające na celu usunięcie z urzędu I Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego są bezprawne. Stanowią oczywiste obejście obowiązujących przepisów ustawy Prawo o prokuraturze, które w art. 14 par 1 wprost wskazują, że odwołanie Prokuratora Krajowego może nastąpić za pisemną zgodą Prezydenta Rzeczypospolitej” – napisano w stanowisku,

Czytamy tam również: „Dodać należy, że w obiegu prawnym funkcjonuje postanowienie zabezpieczające wydane przez Trybunał Konstytucyjny nakazujące wszystkim organom władzy publicznej powstrzymywanie się od jakichkolwiek działań uniemożliwiających wykonywanie przez Dariusza Barskiego uprawnień, zadań i kompetencji Prokuratora Krajowego. Ponadto wszczęcie przez Trybunał Konstytucyjny z wniosku Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej sporu kompetencyjnego pomiędzy Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej a Prezesem Rady Ministrów oraz Prokuratorem Generalnym wobec wykreowania przez Prokuratora Generalnego, wbrew przepisom prawa stanowiska mającego pozwolić na usunięcie z urzędu I Zastępcy Prokuratora Generalnego Prokuratora Krajowego z pominięciem pisemnej zgody Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z art. art. 86 ust. 1 ustawy o organizacji i trybie postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, powoduje zawieszenie postępowań przed organami, które prowadzą spór kompetencyjny”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama