Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Starogard Gdański: W 100 mieszkaniach zamontują czujniki tlenku węgla

W Starogardzie Gdańskim wystartował pilotażowy program „Z czujnikiem czadu bezpieczniej – #czadakcja2024”. Z inicjatywą instalacji czujników w mieszkaniach wystąpił prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego Ziemi Kociewskiej Tomasz Czerwiński.
Starogard Gdański: W 100 mieszkaniach zamontują czujniki tlenku węgla
(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Czujki w 100 mieszkaniach

Pokłosiem pilotażowej akcji będzie instalacja w stu mieszkaniach w Starogardzie Gdańskim czujników tlenku węgla. Zakupem oraz montażem urządzeń zajmie się Towarzystwo Budownictwa Społecznego Ziemi Kociewskiej. Czujniki mają chronić mieszkańców przed czadem zwanym „cichym zabójcą”.

- Tlenek węgla, zwany potocznie „czadem”, to gaz silnie trujący, bezbarwny i bezwonny – mówi oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej mł. kpt. Michał Swobodziński. - Nazywany jest „cichym zabójcą”. Jest lżejszy od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i rozprzestrzenia. Potencjalnym źródłem czadu w pomieszczeniach są: kominek, piec gazowy, węglowy lub olejowy oraz gazowy podgrzewacz wody. Czad może ulotnić się również, o czym nie wszyscy wiedzą, z kuchenki gazowej. Do organizmu dostaje się przez układ oddechowy. Jest wchłaniany do krwiobiegu, gdzie uniemożliwia prawidłowe rozprowadzenie tlenu we krwi. To powoduje uszkodzenie mózgu oraz innych narządów – dodał rzecznik.

Chociaż zatrucia czadem najczęściej odnotowywane są w sezonie grzewczym, to o profilaktyce warto pamiętać prze cały czas. Podstawowym elementem zabezpieczenia przed zatruciem tlenkiem węgla jest dbałość o stan techniczny oraz prawidłowe użytkowanie urządzeń spalających różne rodzaje paliw. Należy też dbać o sprawne działanie przewodów kominowych w budynkach oraz zapewnić stały dopływ świeżego powietrza do w/w urządzeń. Stąd tak ważna jest cykliczna kontrola tych urządzeń. Dodatkowym zabezpieczeniem jest zainstalowanie w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia spalające paliwo – czujników tlenku węgla.

– Bezpieczeństwo mieszkańców jest priorytetem dla miasta – podkreśla Janusz Stankowiak, prezydent Starogardu. - Każdy element, który zwiększa poczucie bezpieczeństwa, jest pożądany i konieczny. Nieważne czy jest to próg zwalniający, czy doświetlenie przejścia dla pieszych, czy kamera monitorująca, czy wreszcie czujnik tlenku węgla. Mam nadzieję, że akcja przyniesie oczekiwany efekt, ponieważ chcielibyśmy ją rozwinąć w kolejnych latach – dodał prezydent.

Akcja ma uświadomić i przypomnieć mieszkańcom Starogardu Gdańskiego o zakupie czujników tlenku węgla, które dają gwarancję bezpieczeństwa i niejednokrotnie mogą uratować zdrowie i życie. Planujemy co roku powtarzać podobne akcje w budynkach przez nas zarządzanych, aby uczulać mieszkańców, że bezpieczeństwo jest najważniejsze.

Tomasz Czerwiński / prezes TBS Ziemi Kociewskiej

W ramach #czadakcji2024 TBS Ziemi Kociewskiej zakupiło 100 urządzeń i jeszcze w styczniu zamontuje je w losowo wybranych mieszkaniach w stolic Kociewia.

– To bardzo ważna akcja – zaznacza Tomasz Czerwiński. - Ma uświadomić i przypomnieć mieszkańcom Starogardu Gdańskiego o zakupie czujników tlenku węgla, które dają gwarancję bezpieczeństwa i niejednokrotnie mogą uratować zdrowie i życie. Planujemy co roku powtarzać podobne akcje w budynkach przez nas zarządzanych, aby uczulać mieszkańców, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jako zarządca nieruchomości dbamy o sprawne działanie przewodów wentylacyjnych, spalinowych i kominowych. Przepływ powietrza jest dzisiaj zaburzony ze względu na funkcje nowoczesnych okien, drzwi i docieplanie budynków. Brak dopływu świeżego powietrza do urządzeń może doprowadzić do smutnych wydarzeń. Montaż czujników na pewno poprawi bezpieczeństwo mieszkańców – dodaje z przekonaniem prezes TBS.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
ReklamaCzec Księgarnia Kaszubsko-Pomorska
Reklama