To pierwszy raz w historii zimowego pływania, kiedy zawody o tak wysokiej randzie Pucharu Świata odbędą się w Polsce. Rywalizacja rozegrana zostanie na 25-metrowym basenie, który na potrzebę mistrzostw wybudowany zostanie w gdyńskim porcie jachtowym. Zawody odbywać będą się w godzinach 9-15, dla kibiców powstanie specjalna trybuna. W planie zawodów znajdują się wyścigi na dystansach od 25 m do 1 km, wyścig sztafetowy 4x25m, pływanie w przebraniach dla zabawy oraz start dla dzieci – Morświnki.
Zaplanowane style rywalizacji pływackiej to kraul, styl klasyczny oraz motylkowy. Dziś, poza zawodnikami z Polski, swoje uczestnictwo potwierdzili już pływacy z Niemiec, Anglii, Łotwy, Litwy, Słowacji, Holandii, Finlandii, Hiszpanii, Estonii, Maroko oraz Chile. Uczestnictwo w zawodach zadeklarowała między innymi obecna rekordzistka Guinnessa Barbara Hernández, nazywana Lodową Syreną z Chile, która jako pierwsza osoba na świecie przepłynęła 1,5 mili (2,41 km) w lodowatych wodach Oceanu Antarktycznego.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Piotr Biankowski: Niosła mnie świadomość, że ludzie chcą się dzielić
Zawody i zbórka na rzecz dzieci
Jak co roku, zawodom towarzyszyć będzie charytatywna zbiórka na rzecz podopiecznych Fundacji Ronalda McDonalda – aby rodzina mogła być razem. Dodatkowo, w tracie trwania imprezy przeprowadzone zostaną darmowe, profilaktyczne badania USG dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat, mieszkających w województwie pomorskim. Badania przeprowadzane będą w specjalistycznym mobilnym ambulansie Fundacji Ronalda McDonalda, którego przyjazd sfinansowali organizatorzy zawodów. Aby wziąć udział w badaniach USG, należy zapisać dziecko, dzwoniąc pod numer 532 350 384 w dniach 22–23 stycznia w godzinach 16-18. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w badaniu bez rejestracji nie jest możliwy. Liczba miejsc jest ograniczona. Badania są bezbolesne, bezpieczne i bezpłatne. Celem badań USG jest dokładna ocena stanu narządów wewnętrznych oraz wykrycie ewentualnych odstępstw od normy. Badania na pokładzie specjalistycznego ambulansu fundacji są realizowane według standardów medycznych określonych dla tej grupy wiekowej przez Polskie Towarzystwo Ultrasonograficzne i wykonywane przez doświadczonych lekarzy-radiologów. Czas potrzebny na badanie w Ambulansie to około 15–18 minut.
ZOBACZ TAKŻE: Lodowe Lwy Morskie w Pucku. W marinie pływali w lodowatej wodzie!
Organizatorami zawodów GWSC są Aleksandra Kabelis oraz Piotr Biankowski - sportowcy ekstremalni, pływacy zimowi oraz ambasadorzy Fundacji Ronalda McDonalda. To także pierwsi Polacy, którzy w duecie w czerwcu 2023 roku przepłynęli największe jezioro Anglii – Windermere. W sierpniu ubiegłego roku podjęli podwójną próbę przepłynięcia 34-kilometrowego Kanału Catalina między Los Angeles a Wyspą Catalina. Ich przeprawie towarzyszyła zbiórka charytatywna na sfinansowanie profilaktycznych badań USG dzieci z województwa pomorskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Gdynia Wojciech Szczurek oraz marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Sponsorem tytularnym zawodów jest BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy Gdynia. Sponsor strategiczny – miasto Gdynia oraz Gdyńskie Centrum Sportu.
Napisz komentarz
Komentarze