Energetyczny Kompas ułatwia planowanie zużycia energii elektrycznej w taki sposób, by było to najbardziej przyjazne dla środowiska naturalnego oraz systemu elektroenergetycznego. Na ekranie głównym aplikacji poszczególne godziny doby oznaczane są czterema kolorami:
- ciemnozielonym – w tych godzinach powstaje więcej energii, niż potrzebują odbiorcy. Wskazane jest wówczas zwiększenie zużycia.
- zielonym – to „zwykłe godziny”, w których możemy dowolnie korzystać z energii elektrycznej.
- żółtym – w tych godzinach największa część energii elektrycznej powstaje
w elektrowniach na węgiel i gaz, a najmniej z OZE. Warto wówczas ograniczyć zużycie. - czerwonym – to godziny, w których jest niewystarczająca rezerwa mocy, niezbędna do utrzymania bezpieczeństwa pracy systemu. Wówczas liczy się każdy kilowat zapotrzebowania mniej – pomoże nawet stopień mniej na termostacie i zgaszony telewizor. Te godziny będą pokazywane tylko w wyjątkowych sytuacjach.
Aplikacja jest dostępna na urządzenia z systemem Android oraz iOS. Planowane są kolejne aktualizacje – wszelkie pomysły i uwagi dotyczące działania Energetycznego Kompasu można przesyłać na adres [email protected]. Więcej informacji o aplikacji można znaleźć na stronie https://www.energetycznykompas.pl/.
W Energetycznym Kompasie można także znaleźć dane o pracy krajowego systemu elektroenergetycznego. Na ekranie „Praca KSE” prezentowane są dane o bieżącej produkcji energii elektrycznej, aktualnym zapotrzebowaniu na moc, a także wielkość fizycznych przepływów energii między Polską a sąsiednimi krajami. Aplikacja umożliwia także sprawdzenie wielkości produkcji energii elektrycznej przez poszczególne rodzaje źródeł (w procentach oraz w MWh).
Polskie Sieci Elektroenergetyczne są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Spółka zarządza siecią przesyłową, w której skład wchodzą umożliwiające przesył energii na duże odległości linie najwyższych napięć 400 kV oraz 220 kV o łącznej długości prawie 16 tysięcy kilometrów oraz 110 stacji elektroenergetycznych, służących do przetwarzania i rozdziału energii elektrycznej.
Napisz komentarz
Komentarze