Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Na placu Kaszubskim powstanie nowa biblioteka. Zaprojektował ją Jan Sikora – twórca Stacji Kultura

Miejska Biblioteka Publiczna w Rumi zyska kolejną nowoczesną przestrzeń na wzór Stacji Kultura – filia znajdująca się przy ul. Kościelnej zostanie przeniesiona na plac Kaszubski. Zanim to jednak nastąpi, nowy lokal przejdzie gruntowny remont. Prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku.
– Biblioteka Kaszubska doskonale wpisze się w bogaty i zróżnicowany koloryt dzielnicy. Stara Rumia to najstarszy zabytkowy fragment naszego miasta. Duża część jej mieszkańców przywiązana jest do tradycji i kultury kaszubskiej. Jest to też wciąż rozwijająca się przestrzeń, chętnie zasiedlana przez młode osoby i rodziny – mówi Dariusz Rybacki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi i społeczny pełnomocnik burmistrza ds. historii miasta

Autor: UM w Rumi

Planowana inwestycja polega na adaptacji, należącego do miejskiej biblioteki, lokalu na potrzeby uruchomienia w nim filii numer dwa, która aktualnie znajduje się przy ul. Kościelnej. Adaptowany budynek ma znacznie większą powierzchnię użytkową i usytuowany jest w dużo lepszej lokalizacji – przy placu Kaszubskim 11/12.

– Biblioteka Kaszubska doskonale wpisze się w bogaty i zróżnicowany koloryt dzielnicy. Stara Rumia to najstarszy zabytkowy fragment naszego miasta. Duża część jej mieszkańców przywiązana jest do tradycji i kultury kaszubskiej. Jest to też wciąż rozwijająca się przestrzeń, chętnie zasiedlana przez młode osoby i rodziny mówi Dariusz Rybacki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rumi i społeczny pełnomocnik burmistrza ds. historii miasta. – W Bibliotece Kaszubskiej będziemy próbowali połączyć te dwie perspektywy. Z jednej strony promować dziedzictwo Rumi w kontekście historii całego regionu, z drugiej sprostać oczekiwaniom odbiorców liczących na powstanie w tej okolicy nowoczesnej instytucji kultury – dodaje.

Przewidywany zakres prac obejmuje między innymi: stworzenie zaplecza socjalnego, modernizację wnętrz, przebudowę zewnętrznych schodów i podjazdów, a także wymianę instalacji elektrycznej i grzewczej oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W ramach inwestycji planowany jest również zakup wyposażenia, w tym mebli i komputerów. Wydzielone zostaną strefy dla osób dorosłych, dzieci, młodzieży i seniorów. Nowa filia Stacji Kultura będzie nawiązywała do tradycji i kultury materialnej Kaszub – nie tylko poprzez nazwę, ale i aranżację wnętrz. Natomiast przed budynkiem pojawi się książkomat umożliwiający czytelnikom odbiór książek również poza godzinami funkcjonowania placówki.

Zgodnie z założeniami nowa biblioteka ma być miejscem zapewniającym odpowiednie warunki do aktywnego uczestnictwa w kulturze osobom będącym w różnym wieku, reprezentującym różne grupy społeczne. Utworzenie Biblioteki Kaszubskiej stanowi jeden z elementów gminnego programu rewitalizacji placu Kaszubskiego.

– Przestrzeń Biblioteki Kaszubskiej, filii Stacji Kultura, będzie zachęcać mieszkańców do integracji, wzmacniania ich kompetencji społecznych, rozwoju literackich i kulturalnych zainteresowań. Jednocześnie nowa filia umożliwi pełniejsze poznanie tradycji i kultury naszego miasta. Sama koncepcja wnętrza, zaproponowana przez architekta Jana Sikorę, twórcę Stacji Kultura, oddaje te założenia. Projektant czerpie inspiracje z regionalnej estetyki i architektury, twórczo je przekształca i wpisuje w nowoczesne trendy. Aktualnie dopracowujemy pewne detale, aby nowy obiekt jak najpełniej oddawał charakter miejsca i uwzględniał potrzeby mieszkańców – przekonuje Dariusz Rybacki.

Koszt inwestycji to niecałe 2 miliony złotych, z czego wkład własny gminy wynosi niespełna 500 tysięcy. Zadanie ma zostać zrealizowane najpóźniej 31 grudnia 2022 roku.

– Plac Kaszubski ma bardzo bogatą przeszłość, jest on bowiem historycznie najważniejszym miejscem w Rumi. Dawniej właśnie tam toczyło się prężne życie mieszkańców, to swoiste centrum korzeni lokalnej społeczności. Przywrócenie blasku temu miejscu stanie się możliwe dzięki realizacji kilkuetapowej rewitalizacji. Wielu rumian już wcześniej chciało odtworzyć ten obszar, natomiast pierwsze przedsięwzięcie, które przyczyniło się do jego rewitalizacji, to zmodernizowany fragment ulicy Lipowej. Późniejsze działania to między innymi inicjatywa księdza Franciszka Koski i obecnego burmistrza, a wtedy radnego, Michała Pasiecznego – budowa chodnika pomiędzy Szkołą Podstawową nr 1 a placem Kaszubskim, wzdłuż obecnego placu Wolności. Chodnik ten, w ramach Budżetu Obywatelskiego 2016, został przedłużony aż do ronda Jana Pawła II, był to pomysł ówczesnej radnej Teresy Mireli Jałochy. Powstał również wspomniany plac Wolności, upamiętniający naszego Kaszëbę – biskupa Dominika. Do tego doszło konsekwentne składanie wniosków o dotację z Ministerstwa Kultury na realizację Biblioteki Kaszubskiej, która ma być ośrodkiem na wzór Stacji Kultura, bardzo aktywnym dla wszystkich grup wiekowych. Kolejnym etapem rewitalizacji placu Kaszubskiego będzie budowa centrum opiekuńczo-mieszkalnego pomiędzy ulicami Żołnierzy I Dywizji Wojska Polskiego a Lipową. W ramach budowy tego centrum powstanie parking, na który przeniesione zostaną miejsca parkingowe z centralnego punktu placu. Są już wstępne koncepcje na urządzenie wygospodarowanego w ten sposób terenu. Docelowo na placu Kaszubskim zrealizowany zostanie także zielony ciąg pieszy, deptak z prawdziwego zdarzenia. Urząd zapowiedział już starania o zdobycie dofinansowania na tę inwestycję – wymienia radna Teresa Hebel. Często powtarzam, zgodnie ze słowami Hieronima Derdowskiego, że „Nie ma Kaszub bez Polonii, a bez Kaszub Polski”. Moim wielkim pragnieniem, jak i wielu mieszkańców, jest przekształcenie placu Kaszubskiego w swoiste centrum korzeni kaszubskich lokalnej społeczności. Dzięki tym wszystkim miejskim działaniom to marzenie się spełni. W ciągu najbliższych dwóch lat plac Kaszubski naprawdę zmieni się w piękną i niezwykle oczekiwaną przestrzeń, prawdziwą perełkę. Plac Kaszubski ponownie będzie wizytówką tej części miasta, tak jak kiedyś miało to miejsce. Myślę, że po tych zmianach wiele rodzin, które do tej pory nie zaglądały w te okolice, zacznie to robić – podsumowuje.  


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama