Stocznia Cesarska sponsorem wioślarzy Gedanii
Inicjatywa ta wpisuje się w szerszy kontekst działań CSR, jakie Stocznia Cesarska Development podejmuje, koncentrując się na wspieraniu lokalnej społeczności, zdrowego stylu życia, aktywności fizycznej oraz rozwoju sportu w Gdańsku.
Gdańskie Towarzystwo Wioślarskie Gedania jako spadkobierca tradycji sekcji wioślarskiej Gedanii w 2022 roku obchodziło swoje 100-lecie. Od 2004 roku, gdy po rozpadzie KKS Gedania, GTW zyskała osobowość prawną, klub GTW Gedania kultywuje i promuje wioślarskie tradycje, które są ściśle związane z historią miasta Gdańska i dzielnicy Przeróbka.
- Od lat 40-tych ubiegłego wieku mieszkańcy mogą nieodpłatnie korzystać z zajęć sportowych. Do dziś klub jest miejscem, gdzie spotykają się mieszkańcy Przeróbki i okolic - mówi Natalia Kabala, prezes klubu. I choć obecnie naszym priorytetem jest praca u podstaw, to równolegle prowadzimy wiele dodatkowych programów sportowych i wychowawczych - dodaje Kabala.
Świat wioślarstwa poznają od najmłodszych lat
Najmłodsi zawodnicy klubu mają 10 lat. Wprowadzani są w świat wioślarstwa. Z założenia każdy człowiek może znaleźć tu swoją bezpieczną przystań, miejsce, gdzie czuje się dobrze, może zapomnieć o codziennych problemach oraz wyładować negatywne emocje. Osoby uczące się są zwolnione ze składek członkowskich, więc trenować w klubie może każdy chętny, niezależnie od sytuacji finansowej rodziny. Jest to możliwe dzięki wsparciu grantodawców i sponsorów. Dzięki takiemu wsparciu klub zapewnia stroje startowe oraz opłaca wszystkie wyjazdy na regaty, co często stanowiło barierę nie do przeskoczenia dla dzieci i młodzieży.
Wioślarstwo to sport wymagający potężnych nakładów finansowych. Zakup dobrej klasy łodzi przeznaczonej tylko dla jednej osoby to obecnie koszt ponad 80.000 złotych. Łodzie wieloosobowe kosztują o wiele więcej. Są to pieniądze, których klub nie ma, ale dzięki pomocy firm, instytucji, fundacji czy władz, małymi kroczkami możemy poprawiać warunki lokalowo - sprzętowe - mówi Natalia Kabala. Liczymy, że dzięki rozpoczęciu współpracy ze Stocznią Cesarską Development będziemy mogli nie tylko poprawić warunki lokalowe, ale również realizować nasze ambicje w zakresie wyników.
Klub aspiruje do osiągnięć z końca XX wieku, na czele ze srebrnym medalem olimpijskim z 1980 roku Małgorzaty Dłużewskiej oraz Czesławy Kościańskiej, kilkunastu medalistów mistrzostw świata i później także Europy oraz setki medali mistrzostw Polski.
Szczególnie cieszą ostatnie osiągnięcia, które są wynikiem pracy wyjątkowo oddanych trenerów - Marty Rychert (finalistka MŚ, kilkunastokrotna medalistka MP) oraz Macieja Łasickiego (medalista IO, trzykrotny medalista MŚ oraz 12-krotny mistrz Polski). W 2023 roku zawodnicy GTW Gedania zdobyli brązowy medal w ósemce ze sternikiem mistrzostw Polski młodzików. Tu na szczególne słowa uznania zasługuje szlakowy tej osady, Michał Paramiienko, który mimo anginy i ponad 39-stopniowej gorączki pokazał charakter prawdziwego gdańskiego wioślarza. W Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików klub zajął 4 miejsce, z dorobkiem 3 medali. Mastersi (grupa wiekowa 27+) zajęli w klasyfikacji generalnej klubów w tym roku 2 miejsce z dorobkiem sześciu medali MP. W regatach lokalnych (głównie ranga wojewódzka) zawodnicy stają na podium praktycznie w każdej konkurencji.
- To współpraca na lata. Jestem zatem przekonana, że tak będzie - mówi optymistycznie Dagmara Rozkwitalska, Business Development Manager - Widzimy, ile dobrego klub robi dla dzieci i lokalnej społeczności i chcemy ich w tym wesprzeć, poprawiając warunki lokalowe oraz zdejmując kilka bieżących trosk. Liczymy, że da im to trochę oddechu, aby powalczyć o następne medale – dodaje.
Napisz komentarz
Komentarze