Nagroda Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego przyznawana jest od blisko 30 lat i - co warto podkreślić - była ona pierwszym tego typu przedsięwzięciem w skali całego kraju. Nagroda ta, to uznanie dla działań stowarzyszeń i organizacji pozarządowych działających na terenie województwa pomorskiego. Do tej pory – od 1994 roku - uhonorowano ponad 400 organizacji pozarządowych. W tym roku, w 29. edycji, nominowana do nagród w siedmiu kategoriach była rekordowa liczba aż 98 stowarzyszeń i fundacji. Organizacje otrzymały nagrody główne, specjalne oraz wyróżnienia.Galę, która odbyła się w czwartek, 30 listopada w ECS otworzyli reprezentujący organizatorów Jerzy Boczoń z Fundacji RC oraz Bartosz Rief z Europejskiego Centrum Solidarności.
Agnieszka Kapała-Sokalska z zarządu Województwa Pomorskiego podziękowała wszystkim tym, którzy na co dzień działają w trzecim sektorze na rzecz innych mieszkańców województwa pomorskiego. Jak przekazała, w województwie pomorskim jest około 9000 organizacji pozarządowych.
- To ogromny zasób wiedzy, doświadczeń i energii do działania – mówiła Agnieszka Kapała-Sokalska. - Ostatnie lata były bardzo trudne, w wielu momentach nawet kryzysowe, jak m.in. pandemia, wojna, kryzys uchodźczy, inflacja czy podwyżki. Dzięki współpracy i współdziałaniu mogliśmy wspólnie lepiej odpowiadać na tę rzeczywistość i społeczne potrzeby.
Jak poinformowano, niespodziewanie, po raz pierwszy w historii jeden z fundatorów głównej nagrody w ostatniej chwili wycofał się z konkursu. Mowa o Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Gdańska. Na szczęście szybko zareagował organizator - Fundacja RC – i ufundował nagrodę główną z własnych środków.
Laureatem Bursztynowej Róży, nagrody specjalnej Fundacji RC dla najbardziej zasłużonych osób w trzecim sektorze, otrzymał Przemysław Kluz, który podziękował wszystkim, dzięki którym może działać.
Nagrody Główne Bursztynowego Mieczyka
- Nagroda Główna w kategorii „Ochrona środowiska i edukacja ekologiczna”: Fundacja „Plony” z Gdańska
- Nagrody Główne w kategorii „Pomoc Społeczna”: Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA z Gdańska oraz Stowarzyszenie „Dom na Skraju” z Gdańska
- Nagroda Główna w kategorii „Edukacja”: Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Drzwi" przy SOSW w Lęborku
- Nagroda Główna w kategorii „Debiut Roku”: Fundacja „Serce dla sportu” z Gdańska
Nagrody specjalne Bursztynowego Mieczyka 2023
- Nagroda specjalna Pomorskiej Strefy Ekonomicznej: Fundacja Słoneczne Wzgórze ze Stężycy
- Nagroda specjalna Marszałek Senatu: Fundacja Hospicyjna – Centrum Opieki Wytchnieniowej im. ks. E. Dutkiewicza w Gdańsku
- Nagroda specjalna Stowarzyszenia „Pomorskie w Unii Europejskiej”: KS Beniaminek 03 Starogard Gdański
- Nagrody specjalne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Fundacja Audionomia Gdańsk oraz Stowarzyszenie Edukacyjne „Volumin” ze Słupska
- Nagroda specjalna Rzecznika Praw Obywatelskich: Kaszubski Uniwersytet Ludowy z Wieżycy
- Wyróżnienie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Fundacja Mewka Bartosh Zimniak z Gdańska
- Nagroda specjalna Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego: Stowarzyszenie Horyzont ze Słupska oraz Instytutu Aktywizacji Regionów z Gdyni
Goście gali mieli okazję obejrzeć film przygotowany z okazji 30-lecia Fundacji RC, w którym przypomniano początki tej organizacji oraz wiele jej inicjatyw, w tym organizowany od 29 lat konkurs Bursztynowego Mieczyka. Gala była okazją także do podziękowań wszystkim tym, którzy wspierali działania Fundacji RC przez minione trzy dekady. Z okazji jubileuszu na scenie pojawili się też obecni oraz byli pracownicy i współpracownicy jubilata.
Galę uświetnił koncert Studia Wokalnego Uniwersytetu Gdańskiego. Zespół powstał w 2021 roku pod kierownictwem trójmiejskiego muzyka Krzysztofa Majdy.
Organizatorzy i partnerzy konkursu
Fundatorami Nagród i Partnerami Konkursu są Samorząd Województwa Pomorskiego, Wojewoda Pomorski, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności, Rzecznik Praw Obywatelskich, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Senatu RP, Stowarzyszenie „Pomorskie w Unii Europejskiej” oraz Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Organizatorem całego konkursu jest Fundacja RC, a współorganizatorem Gali Europejskie Centrum Solidarności. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Zawsze Pomorze, Magazyn Pomorski, ngo.pl oraz Radio Kaszëbë.
Napisz komentarz
Komentarze