Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku otwarty!
Jarmark w sobotnie popołudnie uroczyście otworzył korowód zimowych i świątecznych postaci, aktorzy i szczudlarze oraz dzieci muzycznie utalentowane. To oni tworzyli barwną forpocztę paradzie, która przeszła ulicami Gdańska. Były też oficjalne przemowy, a potem hejnał jarmarku.
ZOBACZ TEŻ: Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Sprawdź PROGRAM
Jarmark Bożonarodzeniowy to, można powiedzieć, dużo młodszy brat letniego Jarmarku św. Dominika, ale ten zimowy też już doczekał się pewnej tradycji. To jedna z piękniejszych imprez organizowanych w stolicy Pomorza. Był nawet nominowany w ubiegłym roku do European Best Christmas Market 2022 i głosami 48 tysięcy internautów zajął drugie miejsce w Europie.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Do kiedy potrwa?
Chętnie przed świętami odwiedzają go nie tylko mieszkańcy ale także turyści. Ruszył więc i potrwa do 23 grudnia, obejmując swoim zasięgiem Targ Węglowy, ul. Bogusławskiego i Tkacką.
Na jarmarku około 40 stoisk to przedsiębiorcy z Gdańska, nieco ponad 60 procent to przedsiębiorcy z Pomorza. Jak widać, jarmark ma swój udział w pobudzeniu naszej lokalnej gospodarki.
Jarmark to coś dla ciała, dla ducha i na mocne nerwy.
ZOBACZ TEŻ: Tak sztuczna inteligencja widzi Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku!
Dla ciała, czyli można tu kupić coś do ubrania, coś pod choinkę i do zjedzenia. Zwłaszcza kulinaria jarmarkowe cieszą się dużą popularnością. Kilkadziesiąt świątecznych stoisk oferuje gościom potrawy z 17 krajów i regionów. Wśród nich znajdziemy m.in. kuchnie polską, w tym kaszubską, orientalną, krymsko-tatarską czy węgierską. Dla amatorów słodyczy są nie tylko holenderskie poffertjes, donuty, churrosy czy kurtosze. Zwolennicy smaków wytrawnych będą mogli wybrać pomiędzy: szprotkami w cieście, pieczonymi kasztanami, pierogami, langoszami czy raclettem. Pojawią się gorąca czekolada i różnego rodzaju napary herbaciane, grzańce korzenne, malinowe i pomarańczowe.
"Wirujące beczki" to jarmarkowa atrakacja dla tych, którzy lubią rozrywkę z dreszczykiem. Główna konstrukcja ma różną wysokość - tor zawija się w ósemkę, po której jadą wagoniki - beczki. Wagoniki dodatkowo wirują wokół własnej osi z różną prędkością, w zależności od liczby pasażerów i ich wagi. A to sprawie, że podróż jest ekscytująca i dostarcza silnych wrażeń.
Dla dzieci atrakcją jest gadający łoś Lucek, który próbuje rozbawić nie tylko dzieci i dorosłych. Stoiska będą dostępne dla zwiedzających od niedzieli do czwartku w godzinach 12.00-20.00, w piątek i sobotę między godz. 12.00 a 21.00.
Napisz komentarz
Komentarze