Szlak Zamków Gotyckich
Od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów. W roku 2022 Szlak otrzymał certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny. Oferta kierowana do turystów stale się zmienia, także w odpowiedzi na postęp technologii cyfrowych i rosnące zainteresowanie poszczególnymi formami zwiedzania. Dlatego powstał projekt „Od gotyku do przyszłości - cyfrowy Szlak Zamków Gotyckich” realizowany z wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Najnowszą propozycją natomiast są trasy rowerowe – wszak turystyka rowerowa należy do najszybciej rozwijających się dziedzin, zwłaszcza że powstają coraz to nowe trasy przeznaczone dla cyklistów.
Trasy rowerowe opracowane zostały we współpracy z platformą velomapa.pl. Rozpoczynają się na Warmii i Mazurach, przy zamkach w Lidzbarku Warmińskim, Olsztynie, Ostródzie, Nidzicy, Działdowie, Rynie, Giżycku czy Kętrzynie. Na Pomorzu trasy prowadzą do Malborka, Sztumu, Kwidzyna, Gniewu. Można dojechać rowerem nawet do zamku w Nowem w województwie kujawsko-pomorskim.
PRZECZYTAJ TEŻ: Malborski zamek jako rezydencja królewska w listopadzie dostępny za darmo
- Cyfrowy Szlak Zamków Gotyckich to aplikacja webowa, skierowana do różnorodnych grup odbiorców – od aktywnych rowerzystów po rodziny z dziećmi, seniorów i osoby z niepełnosprawnością ruchową. Oprócz inspiracji do aktywnego spędzania czasu, aplikacja umożliwia tworzenie cyfrowej informacji turystycznej, prezentowanej poprzez emaliowane tabliczki QR i plakaty, które przenoszą do świata cyfrowych map – informują organizatorzy szlaku.
Elektroniczna aplikacja łączy ciekawą ofertę każdego z miast na Szlaku Zamków Gotyckich. Zawiera m.in. możliwość współdzielenia mapy szlaku z interaktywnymi prezentacjami obiektów. Do tego dochodzą istotne dla turystów informacje nt. najbliższej okolicy. Aplikacja oferuje też funkcję „Bezpiecznie na szlaku”, umożliwiającą dodawanie punktów z ważnymi komunikatami dla korzystających ze szlaku. Tag „Szlak dla rodzin z dziećmi” wskazuje rekomendowane ścieżki rowerowe wokół zamków, zapewniając bezpieczny przemieszczanie się rodzin z dziećmi, jednocześnie zachęcając do odkrywania oferty kulturalnej, przyrodniczej i gastronomicznej w okolicy. To połączenie informacji o zamkach krzyżackich, zamkowych miastach i atrakcjach przyrodniczych – rezultatem może być wydłużenie czasu pobytu na Szlaku Zamków Gotyckich. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach stacjonarnych i mobilnych. Sprawdzi się zarówno podczas planowania wyjazdu, jak i podczas samego pobytu na szlaku.
Napisz komentarz
Komentarze