W Pierwoszynie i Redzie zorganizowano konferencje, która miała na celu podsumowanie tego projektu. Województwo pomorskie realizowało go od dwóch lat w 137 szkołach podstawowych na terenie całego województwa. W projekcie wzięło udział 21 gmin, które były liderami i współpracowały z innymi gminami z naszego województwa.
Ważnym punktem tej konferencji był zaprezentowany przez uczestników rejs „Pomorskie Żagle Wiedzy”. Zrobili to Maciej Barański, dorosły uczestnik, dyrektor Szkoły Podstawowej w Łebie oraz uczniowie, licealiści Maksymilian Pytio i Julia Potrykus, którzy wzięli udział w rejsie „Pogonią”, który był dla nich nagrodą za przygotowanie filmu przedstawiającego walory żeglarsko-morskie województwa pomorskiego.
Idea żeglarska, regaty i piknik, to najlepsze edukacyjne narzędzie. Takich lekcji ja ta, nie ma w szkole, a jeśli mogą tu być, zobaczyć, dotknąć, porozmawiać o geografii, ochronie środowiska, morzu, historii i tym co nas otacza, tu na Pomorzu, to jestem za tym, by takie imprezy odbywały się częściej.
Piotr Myszka / żeglarz, mistrz świata w klasie RS:X, olimpijczyk i Ambasador Mariny Puck
– To była żywa relacja, więc zrobiła na uczestnikach konferencji bardzo duże wrażenie – mówi Iwona Poźniak, konsultant ds. edukacji morskiej i projektów edukacyjnych w Pomorskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku. Pokazała, że praktyczny walor szkolenia żeglarskiego rozbudził pasje i dał tym młodym ludziom wiele kompetencji, które zostaną z nimi na zawsze.
Bardzo mocnym dowodem na zainteresowanie młodzieży i dzieci realizacją tego projektu było widać choćby w Pucku. To tam zorganizowano niedawno Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego, ale zmaganiom żeglarskiej młodzieży towarzyszył piknik edukacyjny. Młodzi ludzie mogli nie tylko zobaczyć i posłuchać, ale przede wszystkim aktywnie uczestniczyć w poznawaniu flory i fauny Bałtyku, tego co w nim można znaleźć, historii regionu, jego charakterystycznych cechach i oczywiście nabywać umiejętności żeglarskich.
Czytaj też: Żeglarska integracja i edukacja w Pucku
– To bardzo fajny czas, mogliśmy poznać wiele ciekawych rzeczy – mówili młodzi uczestnicy pikniku z Brodnicy Górnej na Kaszubach. – Poznaliśmy się i spędziliśmy czas ciekawiej niż w szkole – dodali ich rówieśnicy z Łeby. - Fajnie by było, gdyby takich regat i pikników było ich więcej – stwierdzili z kolei młodzi adepci żeglarstwa z Malborka.
– Ta forma integracji dzieci i młodzieży z pomorskich gmin, jest o tyle cenna, że ci młodzi ludzie na co dzień nie mają ze sobą kontaktu – mówił Piotr Myszka, żeglarz, mistrz świata w klasie RS:X, olimpijczyk i Ambasador Mariny Puck. – Idea żeglarska, regaty i piknik, to najlepsze edukacyjne narzędzie. Takich lekcji ja ta, nie ma w szkole, a jeśli mogą tu być, zobaczyć, dotknąć, porozmawiać o geografii, ochronie środowiska, morzu, historii i tym co nas otacza, tu na Pomorzu, to jestem za tym, by takie imprezy odbywały się częściej.
Projekt „Pomorskie Żagle Wiedzy” dobiega końca, ale co bezcenne, to fakt, że we wniosku projektowym wiele szkół i gmin zapisało kontynuację tych działań poprzez udział w Pomorskim Programie Edukacji Morskiej, który funkcjonuje od 2018 roku.
W projekcie „Pomorskie Żagle Wiedzy” chodziło przede wszystkim o popularyzację żeglarstwa, ale także o poznanie szeroko pojętej kultury morskiej, regionalizmu, geografii, ekologii, a nawet nawigacji. Ważne było ich praktyczne zastosowanie wśród uczestników projektu poza zajęciami szkolnymi.
– Najwyraźniej „Pomorskie Żagle Wiedzy” trafiły na podatny grunt i pomogły rozwinąć to, co w szkołach zdążyło wykiełkować, dlatego mamy dość spektakularny efekt zaangażowania w ten projekt – mówi Iwona Poźniak, cytowana przez portal „Żeglarski.info”.
W naszym województwie zrealizowano w sumie 22 projekty (21 gminnych i jeden koordynacyjny „Pomorskie Żagle Wiedzy – Wsparcie Regionalne”). W projekt było zaangażowanych 43 gminy z województwa pomorskiego, uczestniczyło w nim 137 szkół podstawowych. Wsparciem zostało objętych w sumie 8670 uczniów i 1137 nauczycieli. Łączna wartość 22 projektów to ponad 15 milinów złotych (21 projektów gminnych to koszt 12 918 892,00 zł, w tym dofinansowanie UE to: 10 981 050,00 zł; projekt koordynacyjny to: 2 351 157,89 zł, w tym dofinansowanie UE: 1 998 484,20 zł).
Napisz komentarz
Komentarze