Amfetaminę produkowali w kurniku. Akcja gdańskiego CBŚP
- Policjanci z Zarządu w Gdańsku Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku, prowadzili śledztwo dotyczące przestępczości narkotykowej – relacjonuje podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka prasowa Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji. - Śledczy zarzucają 2 oskarżonym produkcję BMK, a 2 kolejnym pomocnictwo w popełnieniu tego przestępstwa. W ramach sprawy policjanci zlikwidowali laboratorium BMK, przejmując ponad 13 litrów BMK, około 3 tys. litrów różnych substancji chemicznych oraz specjalistyczne wyposażenie laboratoryjne mogące posłużyć do budowy kolejnych linii produkcyjnych – wymienia.
PRZECZYTAJ TEŻ: Narkotyki w bananach w sklepach na całym Pomorzu
Warto zaznaczyć, że wspomniane BMK to benzylometyloketon – prekursor wykorzystywany przy produkcji amfetaminy. Produkcja tej substancji odbywać się miała w nielegalnym laboratorium znajdującym się w wydzielonej części kurnika w małej miejscowości, w powiecie bełchatowskim (województwo łódzkie).
Zanim pomorscy funkcjonariusze mogli wejść do środka i przeprowadzić w specjalistycznych kombinezonach i maskach, trwające kilkanaście godzin oględziny, z wnętrza trzeba było usunąć szkodliwe dla zdrowia opary substancji, w czym pomogli strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. Gdańskie CBŚP korzystało również ze wsparcia swoich kolegów z zarządu formacji w Łodzi, tamtejszego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji, bełchatowskich policjantów i specjalistów z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nauczyciel z Gdańska zatrzymany za narkotyki!
- Ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego wynika, że do chwili zatrzymania oskarżeni mogli wytworzyć łącznie 86,55 kilograma czystego BMK o stężeniu co najmniej 90 procent. Z takiej ilości prekursora można było wyprodukować od 60,6 kg do 103 kg siarczanu amfetaminy – wylicza podinsp. Iwona Jurkiewicz.
Napisz komentarz
Komentarze