Czym są przedsiębiorstwa społeczne?
Na Pomorzu działa wiele podmiotów ekonomii społecznej, takich jak m.in.:
- Fundacja Przystań ze Słupska, która tworzy niepowtarzalne wyroby ceramiczne i handmade oraz jest prężnie działającą agencją reklamową,
- Fundacja Twoja Rola, odpowiedzialna za przetwory marki „Siejemy Ferment”,
- czy Kawiarnia ToMy z pracownią ceramiczną na Dolnym Mieście (Fundacja Leny Grochowskiej).
PRZECZYTAJ TEŻ: Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej w ramach Jarmarku Dominikańskiego
Caffe Aktywni Fundacji Świat Wrażliwy na Siedlcach oraz Gdańska Spółdzielnia Socjalna, znana z projektów „Złota Rączka dla seniora” i „Meble od serca”, to tylko kilka przykładów gdańskich przedsiębiorstw ekonomii społecznej. Ich celem jest zatrudnianie osób wykluczonych z otwartego rynku pracy, dawanie szansy na integrację poprzez pracę osobom z niepełnosprawnościami i innym społecznie wykluczonym .
Kongres Pomorskiej Ekonomii Społecznej. Ważna rola
Organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego Kongres Pomorskiej Ekonomii Społecznej był okazją do podsumowania działań podjętych w ciągu ostatnich lat na rzecz rozwoju tej gałęzi gospodarki, zwłaszcza projektu dotyczącego rozwoju i popularyzacji ekonomii społecznej, realizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w okresie wydatkowania środków unijnych 2014-2020.
PRZECZYTAJ TEŻ: Wszystko jasne! Nagrodziliśmy pomorskie Asy Biznesu
Zebranych w jednej z sal konferencyjnych Polsat Plus Areny uczestników Kongresu powitał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, który podkreślił wagę współpracy przedsiębiorstw ekonomii społecznej z samorządami. Zaznaczył również, że podmioty ekonomii społecznej stanowią część wspólnot lokalnych i ważne jest utrzymywanie relacji z instytucjami samorządowymi oraz dostrzeganie ich wkładu w integrację osób wykluczonych.
Przyszłość ekonomii społecznej
Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania podkreśliła znaczenie działalności samorządów w rozwoju ekonomii społecznej. Wyraziła nadzieję, że w gdańskich szkołach samorządowych można stworzyć system zatrudnienia osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki temu mogłyby znaleźć swoje miejsce na rynku pracy.
„W poszukiwaniu sensu ekonomii społecznej”
Podczas Kongresu odbyła się fascynująca rozmowa na temat ekonomii społecznej. Karolina Cyran-Juraszek, Cezary Miżejewski i Jakub Wygański przeprowadzili dyskusję zatytułowaną „W poszukiwaniu sensu ekonomii społecznej”. Rozmowa ta przyciągnęła uwagę uczestników, którzy mieli okazję posłuchać ciekawych perspektyw na temat rozwoju tej gałęzi gospodarki.
Jarmark w służbie ekonomii społecznej
Katarzyna Weremko, dyrektorka Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego podkreśliła, że Kongres Pomorskiej Ekonomii Społecznej to pierwsze w regionie wydarzenie na taką skalę. Przypomniała również o Targach Ekonomii Społecznej, które odbywają się podczas Jarmarku św. Dominika i mają na celu upowszechnianie tej formy przedsiębiorczości.
Kongres Pomorskiej Ekonomii Społecznej był doskonałą okazją do podsumowania osiągnięć i wyzwań, przed jakimi stoi ekonomia społeczna na Pomorzu. To dynamicznie rozwijające się przedsięwzięcie gospodarcze odgrywa coraz ważniejszą rolę w regionie, dając szanse na zatrudnienie i integrację osobom wcześniej wykluczonym z rynku pracy.
Napisz komentarz
Komentarze